Vraždy právníků (Reginald Hill)

Vraždy právníků Reginald HillPokud jste si zamilovali ironický styl v detektivkách britského autora Reginalda Hilla, tak věřte, že ze série s Joem Sixsmithem budete přímo nadšeni.

Joe Sixsmith je soukromým detektivem v městě Luton a série s tímto hlavním představitelem čítá prozatím pět titulů a k nám přichází v premiéře. Knihu Vraždy právníků vydalo v květnu 2010 nakladatelství Brána a je třetím příběhem série.
Už sám název napovídá, čeho se příběh bude týkat. Je tak trochu hříčkou, že na stěně kanceláře Joeovy právničky (i když ona by s tímto označením nesouhlasila) visí nápis: „Shakespeare řekl: Zabte všechny právníky! Samozřejmě kromě nás. Jsme zde pro vaši ochranu, nikoli pro vlastní zisk. Když víte, že jste v právu, prosadíme vaši pravdu!“

Vraždy právníků se odehrávají ve vánočním období, což je jak předesílá druhá věta knížky: „Období rozvodů po domácku a manželských masakrů“
Joe Sixsmith má problémy s řešením pojistného sporu. Jeho právnička mu nemůže pomoci, ale dojedná mu návštěvu luxusní právní kanceláře. Při příchodu je však fyzicky napaden právničkou Sandrou Islesovou a slovně inzultován právníkem jménem Peter Potter. Mávl by nade vším rukou, kdyby po návratu domů nedostal zprávu, že právník byl zavražděn. Posledním, kdo se s Potterem setkal, byl právě Joe Sixsmith. Ihned je kontaktován policií a přestože policista, který Joea vyslýchá není právě jeho fanoušek, vychází najevo zvláštní vztah, který má tento soukromý detektiv s místní policií. Protože už je vlastně vtažen do případu a mrtvých z luxusní právní kanceláře přibývá, snaží se Sixsmith o vypátrání vraha.
Paralelně detektiv řeší případ úspěšné běžkyně Zak Otové, které kdosi vyhrožuje, aby nevyhrála novoroční závod.
Kupodivu spolu oba případy souvisí, i když ta nitka je velmi tenounká.

Kromě obvyklého vyšetřování tohoto trochu neobvyklého detektiva občas nahlédneme do jeho soukromého života. Přítelkyně Beryl, kamarád – taxikář Merv, tetička Mirabelle, jejíž jméno leccos napovídá. Joe má věrného společníka, černého kocoura Bělouše, který ho doprovází téměř všude a se kterým vede vášnivé diskuse..
Jednou z Joeových vlastností je poctivost a snaha být téměř za každou cenu na straně práva.

Příběh nepostrádá napětí, spád a humor. Ideální odpočinkové čtení. Pokud bych měla volit mezi dvěma sériemi Reginalda Hilla, vítězí jednoznačně Joe Sixsmith. Ironie je dostatek, ovšem bez Dalzielovy někdy až přílišné obhroublosti.
Zkrátka doufám, že se tahle skvělá zábavná detektivní série brzy dočká i překladu a vydání dalších dílů.

Originál: Killing the Lawyers
Překlad: Irena Steinerová
Vydalo nakladatelství Brána, 2010
296 stran
www.brana-knihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA