Smutný medvídek (John J. Lamb)

John J. Lamb Smutný medvídekNová originální detektivní série o milovnících plyšových medvídků amerického autora Johna J. Lamba zaujme příznivce detektivek svou vlídností a přitom jí nechybí napětí a momenty překvapení. Knihu Smutný medvídek vydalo v březnu nakladatelství MOBA.

Kvůli své postřelené noze je nucen sanfranciský policista Brad Lyon odejít po 25 letech do důchodu. Rozhodne se opustit velkoměsto a vrátit se do místa, odkud pochází jeho žena Ashleigh. Tím je městečko ve Virginii, pojmenované po rodině Asleigh, Remmelkempův Mlýn. Klidné místo a velký dům s farmou umožňuje oběma manželům věnovat se jejich koníčku — sbírání a výrobě plyšových medvídků. Po necelých čtyřech měsících v novém prostředí se stane něco, co donutí Brada vrátit se ke své milované detektivní práci, která mu velmi chybí. Při ranní procházce se psem totiž nalezne v řece Shenandoah mrtvé tělo muže, o jehož identitu a zranění nemá místní šerif příliš zájem. Brad však bezpečně ví, že „Bob“ (od slova „nabobtnalý“) nespáchal sebevraždu skokem z mostu, ale byl udušen. Bývalý detektiv dostane zákaz se do případu jakkoliv vměšovat, a tak s velkými pochybnostmi odjíždí na plánovanou výstavu medvídků. Hlavní atrakcí výstavy však byla dražba velmi hodnotného Smutného medvídka. Pořadatelé jsou ale nuceni dražbu zrušit, protože muž, který měl medvídka doručit, zmizel. Medvídek Ashleigh získává hlavní cenu a jeho majitelka zajímavou obchodní nabídku. Při zpáteční cestě jsou ohrožováni policistou, synem šerifa, aby zajistil vměšování bývalého detektiva do vyšetřování, což má naprosto obrácený účinek. Brad se totiž rozhodne podívat na zoubek celé záležitosti s mrtvým mužem, když je okolo něj takových tajemství. Navíc to vypadá, že mrtvý muž a ztracený medvídek spolu souvisí.

Dlouhý úvod do příběhu není nijak nudný, jen vzájemný vztah manželů mi právě na začátku knihy přišel trochu přeslazený, tak trochu jako z „červené knihovny“. Ashleigh i později stojí za svým mužem za všech okolností a účastní se i akcí, které nejsou právě bezpečné. Dějová linka se pozvolna rozvíjí, tříští několika směry a pořádně oplétá čtenářovu pozornost. John J. Lamb ve svém příběhu ukázal, že popis vesnického života a jeho vztahů vůbec nemusí být nudným čtením a udělal z něj spíše přednost této knihy. Možná budete tak trochu tušit, jakým směrem se bude ubírat vyšetřování smrti mrtvého muže a pátrání po medvídkovi. K dobru autora je ale nutno říci, že o překvapivé a napínavé momenty ve Smutném medvídkovi určitě nouze není. John J. Lamb umí vytvářet zajímavé situace, ze kterých se tají dech, a nutí čtenáře hltat další stránky.
Co knize rozhodně nejde upřít, je i nádherné popisování míst, ke kterým má autor evidentně velmi blízký vztah. Údolí Shenandoah z knihy vyznívá jako nádherné území a podle fotek (ano, opět mě kniha donutila pořádně googlovat) je to naprostá pravda. Pokud máte pocit, že vám tento název řeky něco připomíná, třeba to může být písnička, Oh Shenandoah, kterou česky nazpívali Rangers/Plavci.
Kromě toho je zajímavé i líčení výroby plyšových medvídků a prostředí výstav, o kterých hlavní postava knihy říká, že ve světě plném krutosti „je hala plná medvídků, jejich tvůrců a sběratelů dobrým lékem na duši. (str. 47)
Plyšový Steiffův Smutný medvídek není výmyslem Johna J. Lamba, ale má svou skutečnou historii spojenou s potopením Titaniku.
John J. Lamb dokáže přitáhnout humornými občas až ironickými pasážemi: „Ještě, že netrpím klaustrofobií, protože jsem ležel v naprosté tmě a v tak stísněném prostotu, jaké mají v pekle rezervované pro provozovatele telefonického marketingu.“ (str. 153)

John J. Lamb je autorem, který má detektivní práci „v malíčku“. Za svou policejní kariéru prošel nejrůznější místa. Byl pouličním strážníkem, vyjednavačem, vyšetřovatelem na místě činu, vyšetřovatelem na oddělení vražd a vedoucím týmu vyjednavačů a za svou práci si vysloužil mnohá ocenění. Stejně jako jeho literární postava, Brad Lyon, byl nucen odejít ze zdravotních důvodů do penze.
Pokud vás tato série zaujme, můžete se už v květnu těšit na další příběh s názvem Medvídek s falešným srdcem.

Vydalo nakladatelství MOBA, 2012
Originál: The Mournful Teddy
Překlad: Helena Smolaková
www.mobaknihy.cz
256 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA