Jan Lipšanský je autorem humorných detektivních povídek a novely uvedených v knize Tři minipřípady Jacka Linného. Dnes představovaný titul Smrt odpadlého bratra patří do trochu jiného žánru – detektivky s náboženskou tématikou.
Smrt odpadlého bratra vycházela nejprve na pokračování na internetu, knižně byla poprvé vydána v roce 2005 v nakladatelství Fatym a v roce 2009 titul vydalo nakladatelství Akcent.
Kniha obsahuje dva detektivní případy propojené společnými hlavními postavami. Major Stanislav a bratr Petr jsou velmi nesourodou dvojicí, která kupodivu brzy nalezne společnou řeč a vyřeší zvláštní případ.
V prvním případu s názvem Smrt odpadlého bratra se oba protagonisté seznamují během pátrání po podivné smrti bratra Ondřeje. Jeho tělo totiž dopadlo jedné noci za zdi kláštera. Protože bratr Petr byl přítomen nálezu těla a navíc znal mrtvého ještě z dětství, vydává se spolu s majorem Stanislavem na Vysočinu, aby tam našli důvod, proč byl muž zabit.
V druhém případu Jediný den té zimy padal sníh se setkáváme hlavně s majorem Stanislavem, který z vlastního zájmu pátrá po osudu zmizelé sbírky zbraní z jednoho dědictví. I do tohoto případu zasáhne bratr Petr, a přestože to bude účast jen okrajová, nic to nemění na jejím podílu důležitosti, která majora velmi překvapí. Tentokrát vede Stanislavova cesta do Drážďan a my si můžeme vychutnat i krátkou procházku novým centrem města.
První případ je trochu humornější a každá kapitola má krátký úvod, který ji charakterizuje.
„1. kapitola
Kterak tajuplně dva bratři našli třetího a jak jeden z nich dostal políček.“
Přestože Smrt odpadlého bratra obsahuje několik vážných rozhovorů (autor užívá výraz
disputací) o životě v klášteře a životě jako takovém, které spolu vedou major s bratrem ve chvílích mezi vyšetřováním, vyznívá tento případ trochu zajímavěji. Autor knihy Jan Lipšanský velmi zajímavě vykreslil zapadlou moravskou vesničku, včetně osobitých lidských charakterů a osudů.
I detektivky s náboženskou tématikou mohou mít velmi rozdílný styl zpracování tématu. Ať už se jedná o katolického kněze otce Browna od Keitha Gilberta Chestertona nebo bratra Cadfaela (na něj mimochodem v této knize nalezneme odkaz) Ellis Pettersové nebo snad o bývalou jeptišku Chris Bennettovou Lee Harrisové. Bratr Petr je zobrazen jako velmi lidský moderní mladý muž, který se rozhodl pro nelehkou práci.
Major má na svém kontě kromě slabosti pro něžné pohlaví i nějaký ten hříšek a bratr Petr se pečlivě připravuje na své poslání kněze. Oba se díky vzájemným diskusím a času stráveném na právě ne pohodlném místě (především pro majora) dokáží lépe pochopit.
Ačkoliv mně osobně jsou bližší příběhy bývalé jeptišky Christinne Bennettové, pokud už si vyberu knihu s náboženskou tématikou, nic to nemění na tom, že oba příběhy této knihy jsou čtivé a obsahují nápadité pasáže.