Severní blata (Arnaldur Indridason)

Severní blata Indridason3. kniha s kriminalistou Erlendurem
Místo a dobo děje: Reykjavík, Island, 2001

Erlendur a jeho kolegové Sigurdur Óli a Elínborg (to je žena) mají případ. V sklepním bytě v reykjavícké čtvrti Severní blata byla nalezena mrtvola asi sedmdesátiletého muže a u ní vzkaz, jemuž nerozumí. V počítači měl pornografické filmy; kdysi znásilnil ženu, které se poté narodila holčička a ta po čtyřech letech zemřela. Náročné vyšetřování se vrací do minulosti a člověk můžeme mít chvílemi pocit, že sleduje seriál Kriminálka Las Vegas – případně jeho „sestry“ z Miami a New Yorku – protože se zde používají i moderní kriminalisté metody, mluví se o zajišťovatelích stop, DNA… Aby toho nebylo málo, Erlendu rova dospělá dcera Eva Lind, potýkající se s problémy s drogami, se jednoho dne objeví v jeho bytě. Je těhotná.

Jde zkrátka o hezky napsanou knížku, která rozhodně nenudí, dává nahlédnout do soukromého života vyšetřovatele – přijde mi podobný s Kurtem Wallanderem od Švéda jménem Henning Mankell – a navíc má tato detektivka opravdu neobvyklou neotřelou zápletku, se kterou jsem se zatím nesetkal.

Příběh obdržel v roce 2002 cenu Glasnyckel za nejlepší detektivní román Skandinávie a podle Krimi-Couch.de je (v době psaní této recenze) 4. nejoblíbenější severskou detektivkou, co kdy byla napsána.

Islandský originál: Mýrin
Z němčiny přeložila: Helena Smolaková
Moba, Brno 2004, edice Severská krimi, www.mobaknihy.cz

 

Share Button

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.