Henning Mankell

VYŠLO ČESKY I ODKAZY I TV ADAPTACE

BIOGRAFIE ::

3. února 1948 ve Stockholmu, Švédsko – 5. října 2015

Henning MankellMezinárodně uznávaný autor Henning Mankell napsal řadu detektivních románů s hlavní postavou – komisařem Kurtem Wallanderem. Knihy byly vydány ve třiatřiceti zemích a stále se drží na vrcholu evropských žebříčků, získávají prestižní literární ocenění a vzniká podle nich bezpočet mezinárodních filmů i televizních adaptací.

Henning Mankell se narodil ve Stockholmu roku 1948, ale vyrostl v severním Švédsku. Na vysoké škole psal a režíroval divadelní hry. Atmosféra šedesátých let trvale poznamenala jeho skutky i životní názor. Tehdy se zrodil autor Henning Mankell. Roku 1973 vyšla jeho románová prvotina Bergsprängaren (Odstřelovač skal) o dělnickém hnutí ve Švédsku. Jako v celé tvorbě sedmdesátých let se zde věnuje závažným společenským problémům a protagonisty jsou ti „méně šťastní“ lidé.

Ostatně v žádné Mankellově knize nenajdete dokonalého hrdinu, a to dokonce ani v jeho sérii o komisaři Wallanderovi. Sám Mankell o něm říká: „Co dělá postavu věrohodnou? Je to její nestálost, vrtkavost. Kurt Wallander se jako člověk mění. V průběhu různých románů není toutéž osobou, a proto je sám sebou, proto je věrohodný. To je důvod, proč se nám někteří lidé zdají zajímaví. Opravdová lidská bytost je nehotová, je otevřena změně, vyvíjí se a je křehká. To znamená být ‚živý‘.“
V osmdesátých letech Henning Mankell věnoval veškerý svůj čas divadlu – byl dramatikem, režisérem a divadelním manažerem v jednom. Pracoval jako ředitel divadla Kronobergsteatern ve švédském Växjö. K literatuře vrátil až v roce 1990. Tehdy mu vyšly knížky Hunden som sprang mot en stjärna (Pes, který běžel ke hvězdám) a Skuggorna växer i skymningen (Stín roste za úsvitu), které byly určeny hlavně dětem. Později se k tvorbě pro děti ještě vrátil, a obdržel dokonce prestižní cenu Astrid Lindgrenové.

Rok 1990 znamenal pro Henninga Mankella velký průlom na poli literárním. Souvisel s vydáním románu Mördare utan ansikte (Vrazi bez tváře). Jde o příběh zločinu; setkáme se v něm s nyní tak slavným policejním superintendantem Kurtem Wallanderem. Tento román se zrodil v Mosambiku, kde se Mankell usadil. V roce 1991 bylo Henningu Mankellovi uděleno právě za tuto knihu ocenění Akademie švédských autorů detektivní literatury a ještě téhož roku získal i cenu Švédské akademie pro kriminální literaturu Skleněný klíč za nejlepší skandinávskou detektivku. Mankell pokračoval v této cestě a vydával další romány s hlavní postavou Kurtem Wallanderem. V roce 1992 vyšla kniha Mrtví ve člunu (Hundarna i Riga) a o pouhý rok později Den vita lejoninnan (Bílá lvice). Roku 1994 následoval čtvrtý román ze série – Mannen som log (Muž, který se smál). Celkem vydal Henning Mankell devět knížek s inspektorem Wallanderem. Tou poslední je sbírka povídek a setkáváme se v ní s mladým inspektorem ještě v době před Vrahy bez tváře.

V červnu 2001 založil Mankell spolu s Danem Israelem, bývalým ředitelem nakladatelství Ordfront Publishing House a Norstedts Publishing House, nové nakladatelství Leopard. Jejich záměrem bylo představit a ukázat Švédsko jako zemi dramatických společenských změn. Proto vydávají knihy o historii, sociologii, popularizační příručky… Romány jsou však neméně důležitou součástí jejich edičního plánu, neboť podle Mankella představují jedinečný způsob, jak porozumět lidem nejen ve Švédsku, ale i kdekoli na světě.

V současnosti žije Henning Mankell střídavě ve Švédsku, kde řídí nakladatelství a vydává své romány, a v mosambickém Maputu, kde pracuje jako ředitel divadla Teatro Avenida.

Zdroj: www.motto.cz

Na Mezinárodním festivalu detektivky v polské Vratislavi (MFK), který proběhne od 27. května do 1. června, Henning Mankell získal Čestné uznání Velkého kalibru. (21.05.14)

Loni Henning Mankell oznámil, že má nádor v krku a na plicích.  Zemřel 5. října 2015 v 67 letech. (05.10.15)

ODKAZY ::

Oficiální stránka: http://henningmankell.com

VYŠLO ČESKY :: 

Kurt Wallander

 • Vrah bez tváře (Mördare utan ansikte, 1991; Olympia, 2001; přel. Dagmar Hartlová; jako Vrazi bez tváře, HOST, 2013)  ukázka z knihy
 • Mrtví ve člunu (Hundarna i Riga, 1992; Motto, 2005; Host, 2013 jako Psi z Rigy)
 • Bílá lvice (Den vita lejoninnan, 1993; Host, 2014)
 • Usměvavý muž (Mannen som log, 1994; HOST 2014)
 • Ve slepé uličce (Villospår, 1995,  Host, 2014)
 • Pátá žena (Den femte kvinnan, 1996, Host, 2015)
 • O krok pozadu (Steget efter, 1997; Host, 2015)
 • Firewall (Brandvägg, 1998; Host, 2016)
 • (Het Graf, povídka, orig. uveřejněno v němčitě 2004)
 • Pyramida (Pyramiden, povídky, 1999, 2016)
 • Než přijde mráz (Wallander a Linda Wallander, Innan frosten, 2002; Host, 2013, přel. Hana Sojková)
 • Neklidný muž (Den orolige mannen, 2009; HOST, 2012)
 • Ruka / Wallanderův svět (Host, 2016)

Ostatní

 • Návrat tanečního mistra (edice Nejlepší světové čtení svazek č. 33, Reader´s Digest Výběr)
 • Číňan (politický thriller, HOST, 2011, přel. Helena Stiessová) VYŠLO
 • Italské boty (Host, 2017)
 • Pohyblivý písek (Host, 2017)
 • Švédské holínky (Host, 2018)

TV ADAPTACE ::

Wallander, adaptace BBC: v hlavní roli Kenneth Branagh:
1. série, 2008 (Na špatné stopě (Sidetracked), Firewall (Firewall), O krok pozadu (One Step Behind))
2. série, 2010 (Anonymní zabijáci (Faceless Killers), Muž, který se usmíval (The Man Who Smiled), Pátá žena (The Fifth Woman))
3. série, 2012 (Podzimní událost (An Event in Autumn), Mrtví ve člunu (The Dogs of Riga), Než přijde mráz (Before the Frost))
4. série  (The White Lioness, 2-dílná The Troubled Man)
Informace k seriálu na Centru DETEKTIVKY.

Wallander, švédská adaptace, v hlavní roli Krister Henriksson, 2005 – 2013

Muž z Pekingu (Kinesen, Německo, Švédsko, Rakousko, 2011; režie, Peter Keglevic, hrají: Michael Nyqvist, Franziska Weisz, Claudia Michelsen, Suzanne von Borsody ) naše recenze

Brandvägg (2-dílný TV seriál, 2006, Wallander: Rolf Lassgård)

FILMOVÉ ADAPTACE
Pyramiden (video film, Švédsko, 2007, Wallander: Rolf Lassgård)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA