S chladnou hlavou (Jefferson T. Parker)

Jedné nevlídné sychravé noci zazvoní v bytě detektiva Toma McMichaela telefon. Stala se vražda, ale ne ledajaká. Zavražděným je osmdesátiletý Pete Braga, bohatý majitel obchodu s automobily, známý rybář a také politicky vlivná osoba, člen městské rady. Tom však kupodivu případ přebrat nemusí – s rodinou portugalských přistěhovalců totiž jeho rodinu pojí dávné prokletí dvou nešťastných událostí, které obě rodiny navždy rozdělily. Tou první byla sebevražda Tomova dědečka, ze které především Tomův otec vinil právě Peta Bragu, na jehož rybářské lodi byl dědeček (dlouho bez mzdy) zaměstnán. Druhou událostí pak bylo surové zbití Bragova syna, díky čemuž zůstal nadosmrti retardovaný.

Tom se však přesto případu ujímá. Pete Braga byl nalezen ve svém domě, s hlavou rozmlácenou těžkou rybářskou palicí. Hlavní podezřelou se záhy stává Petova mladá ošetřovatelka Sally Rainwaterová. Během vyšetřování se Tom setkává s Bragovou vnučkou Patricií, s níž byl kdysi zasnouben, ale jejich vztahu nevraživost dvou rodin nepřála a nakonec je na dlouhá léta rozdělila. Patricie je nyní provdaná, ale oba stále cítí, že mají k sobě velice blízko. Mimoto se Tom zamilovává i do ošetřovatelky Sally, a ani jí není lhostejný, což záhy případ velice komplikuje. Zvláště když se po čase ukáže, že Sally měla pro zavraždění Peta velice silný motiv. Jak se Tom zachová? Bude riskovat svou kariéru pro někoho, koho miluje, či předhodí Sally žalobci? A je opravdu vinna?
Román staví především na výstižně vytvořené atmosféře sychravého počasí San Diega. Během celého příběhu většinou neustále prší, občas dokonce přijde nějaká ta bouřka, nebo je alespoň zataženo. Autor se soustředí na policejní práci, ale i na motiv dávných rodinných křivd. Ty staví do kontextu s dnešním moderním světem, kdy nynější generace tyto spory jen těžko chápe, ale přesto jsou jejich životy jimi ovlivňovány, ať protagonisté chtějí či nikoliv. Dějová linie – byť bez větších propadů či vrcholů – celkem slušně udržuje v divákovi napětí až do konce.
Originální titul: Cold Pursuit (2003)
Vydáno: Hyperion, New York (2003)
Vydání v České republice: BB Art (2005)
Přeložil: Martin Verner (2005)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA