Poslední deska (Andrew Cartmel)

Lidé se vraždí pro cokoli. Obvykle je v tom nějaké tajemství, peníze, diamanty… Ale aby byly důvodem vražd elpíčka, to tu ještě nebylo. Tu pochybnou čest být prvním, kdo bude „elpíčkové vraždy“ řešit, má tzv. vinylový detektiv.

Poslední deskaDokážete opravdu to, co tady píšete?“
„A co tam píšu?“ opáčil jsem. Nechal jsem si ty vizitky vytisknout jednou na letišti, když jsem čekal na přestup a hrozně jsem se nudil. Dost možná jsem taky byl pod parou.

Vinylový detektiv hledá lidem desky na zakázku, prohrabává vetešnictví, vzácné kousky střelí na netu. Vydělá si tak na granule pro kočky, obchody moc nejdou. Až do dne, kdy mu krásná N. Warennová zadá práci najít velmi, velmi raritní jazzovou desku. Byla kolem ní spousta tajností, už když vznikla, a teď po šedesáti letech se pátrání po ní stává víc než jen obvyklým dobrodružstvím – prohrabávání se krabicemi doprovázen snobskou dámou, která v životě v charitativním obchodě nebyla, je jenom začátek. Pokračuje to totiž vraždou Jerryho, majitele hudebního krámku a experta, který večer před smrtí slíbil, že zapátrá po informaci o té tajemné desce…

Díky téhle knížce se vám parádně rozšíří hudební obzory. Věděla jsem o existenci vášnivých sběratelů knih, co obráží antikvariáty, a sběratelé vinylů evidentně jsou podobná sorta. Že k nim autor patří, je víc než jasné, jeho rozsáhlé a odborné znalosti ohledně jazzu, labelů a gramofonů jsou přímo omračující. Když k tomu přidáte sympatického loosera, který bydlí u svých dvou koček a vinylové desky jsou celý jeho život, je vlastně vyhráno. V první půlce je detektivní linka jen velmi nepatrná, zásadním motivem tu jsou elpíčka a šmejdění po bazarech, burzách, blešácích atp. Veselou sestavu vedle vinylového detektiva a nóbl slečny doplňuje ještě věčně sjetý hulič trávy a holohlavá taxikářka. Zato druhá půlka knihy je nečekaně temnější, přesně jako byste otočili desku a druhá strana obsahovala úplně jiný set písní. Mnohem víc také připomíná detektivku, víc se tu umírá, víc dedukuje, míň obráží bazary…

Oddechová knížka z hudebního světa je psaná lehkým uvolněným stylem a vypravěč vám bude sympatický nejen díky kočkám, ale i jistou ňoumovitostí, kvůli které ho z malérů musejí vysekávat chrabré vedlejší hrdinky. Úsměvnost celého příběhu dobře ilustruje i fakt, že krom tajemství okolo desky je pro čtenáře největší záhadou k vyřešení, jak se kruci ten vinylový detektiv jmenuje!

Originál: The Vinyl Detective: Written in Dead Wax, 2016
Překlad: Martin Pokorný
Vydal: Knižní klub, 2017
398 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA