Všechny kočky milují Valerianu (Andrew Cartmel)

Vinylový detektiv opět pátrá ve světě hudebních legend!

Hlavní hrdina tak rád prohrabává stará vetešnictví, kterými je Londýn narvaný, až si z toho udělal živnost. Pátrá po ztracených deskách na zakázku a píše o tom blog. Poslední případ mu vynesl pomíjivou slávu, smrtící nebezpečí a přítelkyni Nevadu.

A teď slídí po singlu, ale hlavně po ztraceném dítěti. V divokých 60. letech spousta kapel zaplála a pak vyhořela, ale Valeriana zůstala legendou – i když se toho nedožila. Valerie Anne totiž spáchala sebevraždu a její malý syn zmizel. A teď její bratr stojí za dveřmi hrdinů a chce si je najmout, aby konečně zjistili, co se klukovi tenkrát stalo, kde je mu konec…

Kniha volně navazuje na předchozí Poslední desku, a kdo si na její obsah nepamatuje, může mu to situaci kapku zkomplikovat. Tak už pak neví, proč vlastně Nevada a její přítel nesnášejí nějakého Stinkyho ze sousední odvykačky, nebo jak se vlastně seznámili, ale tolik to nevadí. Důležité je pátrání a všechno to kolem – extrovertní kámoši, nepolapitelní kytaristé, celá ta ulítlá subkultura milovníků vinylových desek, gramofonů, jazzu a tak podobně. A protože tu jde o hípísácké rockery, ve hře jsou taky drogy (hlavně kvalitní LSD…).

Komu se líbil první díl (a pamatuje si ho), má rád hudbu, kočky a staré desky (a taky záhady a vraždy) ten si tuhle knížku užije vrchovatě. Partička přátel – do níž patří i bohémský Tinkler a taxikářka Hlavinka – tu hodně pije, drbe kočky, pátrá a matně tuší, že jim funí na záda nějaký protivník, který by je rád viděl pod drnem. Ale kdo by měl čas přemýšlet o smrti, když má místo toho unikátní možnost projít si garážový výprodej?

Moc vás tedy nepřekvapí, že tihle roztěkaní hipsteři skutečné detektivní práci moc nedají a vyřešení jim tak nějak samo spadne do klína. Ale tohle je detektivka na pohodu, o muzice a šedesátkové nostalgii, a jejím úkolem je bavit. Což splňuje. Až na konci mi došlo, že ani tady se nedozvíme, jak se hlavní hrdina vlastně jmenuje…

Originál: The Run-out groove, 2017
Překlad: Julie Nováková
Vydal: Kalibr, 2021
326 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA