Řeky Londýna: Čarojízda (Ben Aaronovitch, Andrew Cartmel)

Všichni, kdo si oblíbili sérii urban fantasy o jednom konstáblovi, co umí rozeznat magii a v Metropolitní tudíž není příliš oblíben, určitě postřehli vydání Čarojízdy. Jedná se o komiks a časově spadá hned za první díl knih, Řeky Londýna. Potkáme tu řadu známých: inspektorku Stephanopoulosovou, Nightingalea, „řeku“ Beverly Brookovou a samozřejmě Petera Granta, jemuž to v obleku fakt sluší, vypadá spíš jako James Bond a ne jako troubovitý učeň – prostě platí, že šaty dělají člověka. Také by mu asi podle knihy nikdo nehádal takové vypracované břišáky. Holt komiks žádá hrdiny.

Pro tento konkrétní případ Peter vyfasuje jako parťačku Sahru Gulledovou, detektiv-konstábla s hidžábem. Jelikož Sahra ví o Rozmaru, specifické jednotce zabývající se věcmi, začínajícími na M, (a taky ví, že Peterova předchozí parťačka přišla nedávno o obličej) nijak se do spolupráce nehrne. Tím spíš, že půjde o auta, která jezdí sama a vraždí. Nespadá to náhodou pod dopravní?

Inspektor Nightingale, mistr čaroděj, při té příležitosti vymění svůj služební Jaguár za veterána Benleye, oplývajícího určitými magickými schopnostmi. Může se hodit v boji s očarovanými BMW.

Čtenáři nejsou ochuzeni ani o Peterovy sarkastické komentáře, byť jich je jen poskrovnu. Přece jen prim tu hraje grafická stránka. Obrazu se tak dočká i pes Toby nebo děsuplná hospodyně Molly. Byla jsem zvědavá, jak si ilustrátor poradí s Lesley a její maskou, ale její postava byla úplně vynechaná, třeba se však objeví v dalším komiksovém zpracování, kterého se (možná, údajně) dočkáme v létě.

Jako náhradu za onen drobný nedostatek autoři přidali na konec pár stránkových bonusů, kde hlavní roli hrají především pes Toby a hororová Molly, čistě pro pobavení všem fanouškům

Ona celá tahle legrace, propojující detailní policejní práci, čáry-máry, humor i horor, je primárně určená příznivcům knižní série, kteří se dožadovali něčeho navíc – tak tady to mají (máme)…

 

Originál: Rivers of London: Body work
Překlad: Richard Klíčník
Ilustrace: Lee Sullivan
Koloroval: Luis Guerrero
Vydal: Argo, 2017
128 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA