Po Dannyho parťácích přicházejí Loganovi parťáci

Nemají styl, nemají plán, jeden z nich dokonce nemá ruku. Jiný kulhá, další sedí ve vězení. Přesto se rozhodnout ukrást milióny dolarů během největší automobilové události roku, závodů NASCAR. Oscarový režisér Steven Soderbergh je zpět a pokusí se vás pobavit opakem elegantních Dannyho parťáků.

Loganovi parťáci. Foto: Bontonfilm

Jimmy Logan (Channing Tatum) přijde kvůli zdravotnímu hendikepu o práci na výkopových pracích pod závodním okruhem v Severní Karolíně. Po rozvodu žije osaměle v Západní Virginii a občas vyzvedává svou desetiletou dceru Sadie. Není nadšený z novinky, kdy mu bývalá manželka (Katie Holmes) oznámí, že se bude s novou rodinou stěhovat, a on to bude mít k dceři tím pádem mnohem dál.

Jimmy má ještě mladšího bratra Clyda (Adam Driver), který ve válce v Iráku přišel o ruku. Zasmušilý barman s umělou paží sice umí namíchat koktejl jednou rukou, ale také musí čelit hloupým vtípkům posměváčků. Bratři mají ještě sestru Mellie, která pracuje v kosmetickém salónu a zbožňuje auta. Přestože je velice atraktivní, nemá mnoho přátel a je uzavřená do sebe. Jimmymu občas „zachraňuje zadek“, když místo něj vyzvedává malou Sadie.

Jednoho dne už má Jimmy po krk Loganovské rodinné tradice smolařů. Díky svým zkušenostem z prací pod závodní dráhou se rozhodne ukrást miliónovou tržbu ze závodů NASCAR, které se na okruhu Charlotte Motor Speedway za několik týdnů pojedou. Do svého plánu zasvětí i Clyda a Mellie, kteří souhlasí. Nyní to chce už jen maličkost – najít někoho, kdo bude umět odpálit trezor na závodišti. Jediný kandidát, muž s příznačným jménem Joe Bang (Daniel Craig) ale sedí ve vězení…

Loganovi parťáci. Foto: Bontonfilm

Před šestnácti lety natočil oscarový režisér Steven Soderbergh (Sex, lži a video, Erin Brockovich, Traffic – nadvláda gangů) kriminální komedii Dannyho parťáci v hlavních rolích s Georgem Clooneym, Bradem Pittem, Julii Robertsovou a řadou dalších hvězd. Snímek měl veliký úspěch a vydělal celosvětově přes 400 miliónů dolarů, tedy zhruba pětinásobek vložených peněz. O tři roky později přišel Soderbergh s „dvojkou“, která ale už zdaleka takový úspěch neměla. Kvalitativní propad jakžtakž napravil tento všestranný filmař o další tři roky později, kdy divácké hodnocení převýšilo i druhý díl, ale na první už nedosáhlo, stejně jako tržby.

Steven Soderbergh už před časem ohlásil odchod do „filmového důchodu“, aby se nadále věnoval spíše televizní tvorbě. K návratu do režisérského křesla ho přiměla jeho žena Jules Asnerová. Společně s debutující scenáristkou Rebeccou Bluntovou, která v Západní Virginii vyrostla a prostředí dobře zná, napsaly scénář k filmu. Původně se měl jmenovat Venkovská loupež a obě ženy chtěly, aby jim Soderbergh nějakého režiséra doporučil. Toho ale látka zaujala natolik, že se jí rozhodl ujmout sám. Po deseti letech od premiéry Dannyho parťáků tak natočil vlastní anti-verzi své slavné filmové trilogie (média ve filmu později dokonce lupičům přezdívají „Dannyho Walmarťáci“).

Hlavní protagonisté tentokrát nemají peníze a ani žádnou slavnou kriminální minulost. Loganovi jsou zkrátka a dobře balíci a smolaři z typického amerického Buranova. Nicméně naši mají dobré srdce a vědí, jak by peníze nejlépe využili. Bratrovi na novou protetickou paži, Jimmymu na výchovu dcery, a tak dále. Už jen kvůli „ušlechtilému motivu“ a kvůli tomu, že nevědí o loupežích naprosto nic, jim prostě musíme fandit. Snímek se tak typově řadí mezi obdobné krimi komedie typu Šéfové na zabití 2 nebo starší Prachy v prachu.

Snímek zjevně sází na neutuchající oblibu „lupičských komedií“ a využívá jednu z nejobvyklejších propriet tohoto žánru – loupež peněz z trezoru. Přesto má celkem pomalý rozjezd a ani později se tempo nijak závratně nezrychlí. Kupodivu to vůbec nevadí. U těchto filmů je totiž podstatné, nakolik se dokážete vcítit do obyčejného života jednotlivých hrdinů, zdali a jak se sžijete s prostředím, kde je největší zábavou venkovská pouť a její hlavní atrakcí soutěž ve vytahování vepřových nožiček z kýblu s vodou (pusou, zapomněl jsem dodat). Pokud tohle klapne, film si vás získá a možná už budete během promítání uvažovat o tom, že si tohle jednou seženete na DVD. Už jen pro zlepšení nálady v nějakém bezvýrazném podvečeru…

Jednotlivé humorné scény, dávkované s pravidelným rozestupem, působí nenásilně a většinou přirozeně. Některé pobaví více, jiné méně, ale po většinu času se spíš budete mírně usmívat a užívat si poklidnou atmosféru filmu. Nejspíš vám tak nebude vadit, že nespadnete smíchem ze sedačky, ani vás neohromí geniální provedení loupeže. Ostatně pár děr v logice by se v ní našlo, navíc hodně spoléhá na to, že dotyčný udělá přesně to a ono. Ale je to přeci ryze oddechový film, to rádi přejdeme.

Už při psaní scénáře viděla Bluntová v postavě Jimmyho svého kamaráda Channinga Tatuma, se kterým Steven Soderbergh pracoval už na filmu Bez kalhot. Jeho obsazení do role obyčejného chlapa, kterému diváci uvěří frustraci ze ztráty zaměstnání i z věčné smůly a nebudou tak mít problém se s ním ztotožnit, byla jasná volba. Pro roli Clyda pak našel Soderbergh ideálního představitele v podobě neokoukané tváře jménem Adam Driver, mimo jiné jednoho z hlavních představitelů seriálu Girls. Právě jeho poměrně jednoduchý, avšak přemýšlivý a snad až přespříliš rozvážný Clyde je dost často zdrojem humorných situací. Pro diváky asi bude největším překvapením na ježka ostříhaný a na blond odbarvený britský herec Daniel Craig v roli Jima Banga. Zatím poslední představitel Jamese Bonda, ale také např. Michaela Blomkvista z amerického remaku filmové podoby slavné knihy Muži, kteří nenávidí ženy, si vyloženě komediální roli užil. My tak máme možná ojedinělou příležitost u tohoto herce jinak vážných rolí poznat i jeho odlišnou tvář.

Když už se zdá, že by v poklidu plynoucí příběh mohl dospět do svého konce, následuje závěrečná třetina, kde se děj točí kolem vyšetřování loupeže. Tady nastupuje na scénu další překvapení, herečka Hillary Swanková (Kluci nepláčou, Million Dollar Baby) coby agentka FBI. Skrz její osobu je na konci markantní oslí můstek do případného pokračování. Dokonce už bych si dovedl tipnout, jak se asi bude vyvíjet.

Důležité však je, že pokud k tomu dojde, rád opět přijmu pozvánku do Loganovy rodiny. Nejlépe do baru, kde obsluhuje jednoruký barman Clyde…

 

Logan Lucky
USA 2017

Česká premiéra: 31. 8. 2017

Režie: Steven Soderbergh
Hrají: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Riley Keough, Hilary Swank, Sebastian Stan, Seth MacFarlane, Katherine Waterston, Katie Holmes, David Denman, Jack Quaid, Jim O’Heir, Brian Gleeson, Macon Blair, Dwight Yoakam, Joshua Hoover a další.

Délka: 119 minut
Mluveno: anglicky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: http://www.bontonfilm.cz/loganovi-partaci/1611/
Oficiální stránka: http://loganluckymovie.com/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA