Představte si svět, ve kterém mrtví ožívají. Svět, ve kterém s policií spolupracují tzv. „oživovatelé“, kteří na krátkou chvíli vrátí mrtvým jejich mysl, aby mohli vypovědět jméno svého vraha.
Protože podobný námět znám z fantasy/romanticko/detektivní série autorky Kalayny Price, zajímalo mne, jak si s velice povědomým výchozím bodem poradí nový britský autor. Ačkoli jsou oba světy zasazeny do moderní doby, ten Patrickův není zaplněn všudypřítomnou magií a dalšími tvory jak z Tolkiena – drží se mnohem víc reality. Oživování se stalo záhadným jevem, který si sice lidé neumějí vysvětlit, ale zvykli si na něj.
Hlavní hrdina Jonah Miller je pracovník Služby pro forenzní oživování, kterážto organizace bere svůj úkol velice vážně: forenzní technici, kamery, přístroje a protokoly… a totální vyhoření, kterému se Jonah snaží vyhnout. Ale zdá se, že podivné halucinace jsou prvotním příznakem blížícího se zhroucení… anebo to vůbec halucinace nejsou a k Jonahovi se přiblížilo cosi opravdu temného…
Banda „reviverů“ a techniků připomíná seriál Myšlenky zločince, ačkoli zde jde spíš o „myšlenky oběti“. Pochmurná nálada jen dokresluje náročné úkoly, kterým tým čelí – koho poslat na nejasnou autohavárii, nebo vraždu malé holčičky? Je to divné a znepokojivé a díky detailním technickým popisům to všechno přesto působí tak realisticky – komunikovat s mrtvými…
„(policistka) odešla najít rodiče a zeptat se jich, zda jsou připraveni mluvit se svou mrtvou dcerou.“
Nevzpomínám si, že by série od Priceové byla také tak strašidelná. Čarodějka stínů je především fantasy, tudíž hranice uvěřitelného jsou posunuty dost za čáru a čtenář s tím tak nějak počítá. Ale tady… vyprávění je tak mrazivé a realistické, že Priceová se svou bůhvíkolikadílnou sérií vedle toho působí jako slabý odvar.
Ale aby nešlo pořád jenom o děsivost a technické parametry, máme tu i vraždu (díky které se román dá tím hůř zařadit – jako by to šlo lépe bez ní…). Daniel Harker byl vůbec první novinář, který jev oživování vynesl na světlo boží – to díky němu o tomto úkazu ví celý svět. Teď to ale vypadá, že se po vlně popularity vrátil k investigativní žurnalistice a kápnul na něco, co ho přivedlo do márnice. A to cosi má co dělat s Forenzní oživovací službou a jejich oponenty, Ochránci posmrtného klidu. OPK bývali dosti radikální, v poslední době se však stáhli. Nebo že by jen sbírali síly k něčemu většímu?
Pokoušela jsem se vybádat, kam tenhle román zařadit – jako horor? V druhé půlce se hodně pátralo, takže asi mysteriózní detektivka? Ale takhle dumat se dá jedině po dočtení, protože během čtení nebudete mít pomyšlení na nic jiného – příběh je totálně strhující a ono mrazení při hltání stránek dočista návykové. Malé minus v podobě nadbytečných zájmen a místy kostrbaté věty („Já vím pár věcí o vás.“) plně vyvažuje velké plus – obálka. Musela jsem knihu zabalit, protože po všech těch souvislostech začínala být nějak moc zneklidňující.
Oživovatel je perfektní multižánrový román, něco mezi Akty X, Prvním telefonátem z nebe (příběhem o zázraku) a Trojicí, románem působícím tak skutečně, až z toho má čtenář husí kůži. Sám o sobě je však naprostým originálem a není divu, že po námětu ihned hmátl Hollywood…
Originál: The Reviver, 2013
Překlad: Emílie Harantová
Vydal: Knižní klub, Praha 2014
438 stran