Mezi autory historických detektivek zaujímá svým románem Nakonec přijde smrt, který se odehrává zhruba dva tisíce let před naším letopočtem v Egyptě, malé místo i Agatha Christie. Pro milovníky Královny detektivek je příběh zajímavý i tím, že jde o jedinou knihu, kdy na naléhání čtenáře změnila závěr. Tím čtenářem byl egyptolog S. R. K. Glaville, přítel Agathina manžela Maxe Mallovawana. Glanville autorce navrhl napsat detektivku ze starého Egypta, pomohl jí sehnat potřebné knihy a povzbuzoval ji ve psaní. Asi už se nikdy nedozvíme, co se tomuto muži na závěru nelíbilo, můžeme si ale povědět, o čem kniha je…
Reniseneb se po smrti manžela vrací zpátky domů, k bratrům, babičce, podlézavé a protivné Henet, chytrému Horimnu. Později přijíždí její otec, zádušní kněz Imhotep. Není ovšem sám, ale s mladou konkubínou Nofret. A nikdo s ní nevychází dobře. Když musí Imhotep odjet, pošle mu jeho Nofret dokonce dopis, po kterém chce otec své syny vydědit. Ještě než se vrátí zpět domů, Nofret už je mrtvá. Tím ale umírání v takové normální christieovské rodince zdaleka nekončí.
Číst detektivku odehrávající se před čtyřmi tisíci lety je něco jiného, než se dívat na Kriminálku Las Vegas. Není tu žádná daktyloskopie; žádné moderní metody. Někdo by se navíc mohl bát, že Agatha Christie v knize nudí sáhodlouhými popisy tehdejšího životního stylu či exotického Egypta. Není tomu tak. Můžeme říci to, co o většině autorčiných detektivek: čtivá, napínavá, lehce napsaná. Navíc se jedná o krásnou ukázku, že i bez Velkých detektivů a policejních laboratoří se dá vyšetřit několik vražd. I když pravda, není to tak skvělá detektivka jako Smrt na Nilu, Vražda v Orient-expresu a další.
Originál: Death Dones as the End
Překlad: Lenka Uhlířová
2. vydání – Knižní klub, Praha 2007