Mlčení Jehňátek (Thomas Harris) – audiokniha

Mlčení jehňátek mp3Agentka FBI na stopě masového vraha ve spolupráci s kanibalským psychiatrem. To nezní špatně, že? Představte si k tomu nevlídné počasí, tmu a sluchátka na uších, ve kterých zní podmanivý hlas Tomáše Kobra alias Hannibala Lectera. Po knize a filmu přichází slavné Mlčení jehňátek v podobě audioknihy.

Vydavatelství Tympanum patří mezi průkopníky audioknih na českém trhu. S heslem „čtěte ušima“ vidí v tomto relativně novém médiu neokoukaný a zajímavý potenciál. Zatímco při čtení knihy si určujete vlastní rytmus četby sami a je jen na vás, jak případný dramatický děj prožíváte, v audioknize dostává příběh další epický rozměr, který závisí na přednesu toho (nebo těch), kdo knihu čte.
Nelze se tak divit, že takové vydavatelství pak sahá po titulech, které si o dramatické hlasové zpracování přímo říkají. Nepřekvapí proto, že jedním z titulů, které posluchačům na konci března tohoto roku Tympanum nabídlo, je známý knižní a posléze i filmový bestseller Mlčení jehňátek.

Myslím, že není třeba známý děj příliš popisovat. Hlavní hrdinkou je studentka akademie FBI Clarice Starlingová. Tu si vybere jako nadějnou žačku postarší agent Jack Crawford. FBI totiž marně pátrá po masovém vrahovi, kterému všichni přezdívají Buffalo Bill a který unáší a zabíjí mladé dívky. Jak se zdá, jediný, kdo může spravedlnosti pomoci, je ďábelsky chytrý mnohonásobný vrah a kanibal, doktor Hannibal Lecter. Psychiatr, nyní uvězněn ve speciální cele, je kupodivu ochoten mluvit pouze s Clarice. Naoko na jistou formu spolupráce přistoupí, ale zároveň požaduje od mladé studentky různé důvěrné informace. Přitom není jasné, zdali i on sám nehraje s FBI svou hru…

Ani o úspěchu knihy a filmového zpracování (odneslo si pět Oscarů) není třeba široce mluvit. Příběh okouzlil i vyděsil miliony čtenářů a diváků po celém světě. Několikavrstevnatý příběh má vše, co si může milovník temných thrillerů přát. Syrovou atmosféru, nechutné vraždy, důmyslné psychologické hrátky, suchý humor a samozřejmě sympatickou houževnatost hlavní hrdinky.

Pokud jste dříve viděli film a až poté četli knihu nebo nyní sáhnete po zvukové podobě, musíte ocenit, jak dobrou ruku při výběru herců měl režisér filmové verze Jonathan Demme. Jodie Fosterová v roli agentky Starlingové je přesně to, co její knižní předloha – místa bázlivá, trochu ustrašená či zakřiknutá, ale odhodlána prosadit se a nevzdat se za žádnou cenu. Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter je už samozřejmě legendou a právem si jednu ze zlatých sošek odnesl i on.

Mlčení jehňátek audiokniha Tomáš Kobr

Tomáš Kobr na křtu Mlčení jehňátek. Spolupracuje s několika divadly (Národním divadlo, Palác Akropolis, A studio Rubín a další), za což byl několikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka. Objevuje se i v televizi (Ulice).

Čtení celé knihy se pro audioverzi ujal Tomáš Kobr (narozen 1981). Osobně se zúčastnil křtu audioknihy Mlčení jehňátek v pražském Obchodním centru Letňany (přinesli jsme vám reportáž), kde se ochotně podepisoval zájemcům.

Zvukové verzi knihy propůjčil příjemný hlas, kterému je velmi dobře rozumět. Posluchač nemá problém s příliš rychlou či naopak unylou řečí. Tomáš Kobr v dramatických pasážích knihy nepřehrává, ale ani nezůstává chladný. Příběh nám servíruje příjemně civilním hlasem, jehož kvality vynikají, hlavně když čte věty, které říká Hannibal Lecter. Anthony Hopkins ho sice ztělesnil jako charismatického zločince, nicméně v knize je popisován spíše jako uhlazený a nevypočitatelný a přesně takový je i Kobrův hlas. Nelze se nezmínit ani o velice působivé interpretaci mluvy Buffalo Billa, která je dle mého názoru možná ještě o malinko lepší. Ženské party jsou také zvládnuty velice dobře, osobně jsem ocenil to, že se herec vyhnul napodobování ženského hlasu, pouze většinou malinko ubral na barvitosti a výrazu. Mezi některými kapitolami můžete slyšet jednoduchý klavírní předěl, doprovázený zvukem šicího stroje (zasvěcení samozřejmě vědí proč).

V určitých pasážích může být maličko problém rozeznat, zdali postava něco říká (odpovídá), nebo si to jen myslí, ale to zaváhání skutečně trvá jen pár vteřin a nestojí ani za řeč. A myslím, že se to žádné audioknize nevyhne. Ke konci příběhu jsem zaregistroval dvě pasáže, které mi oproti dosavadnímu svižnému ději přišly trochu zdlouhavé (vrahovy úvahy na téma šití nebo výslech kamarádky jedné z obětí), ale to není vina předčítajícího.

Ti, co audioknihu dosud nezkusili, se myslím nemusí bát toho, že by ji nedokázali vnímat stejně jako tištěnou knihu. Díky dramatickému zpracování vyniknou nejen na psychologii zaměřené dialogy mezi Lecterem a Starlingovou, které patří k těm nejlepším částem knihy, ale i černý humor nebo dramatická akce (scéna Lecterova útěku).

Posluchačům se tedy dostane propracovaný psychologicko-kriminální thriller čtený příjemným hlasem. Ocení ji jistě i ti, kteří jsou zvyklí na současné drsné thrillery – kniha se jim totiž v některých částech s klidem vyrovná. Slabší povahy však mít obavy nemusí, násilí v příběhu není samoúčelné. Pokud jste fanoušky Thomase Harrise a jeho Hannibala Lectera, nemělo by vám CD vedle klasické knihy a DVD v poličce chybět.

 

Knižní předloha:
Originální titul: The Silence of the Lambs (1988)
Vydáno: Yazoo Fabrications, Inc (1988)
Vydání v České republice: Alpress (1992)
Přeložila: Jana Odehnalová (1992)

Audiokniha (nezkrácená verze):
Vydáno: Tympanum s.r.o. (2014)
Čte: Tomáš Kobr
www.tympanum.cz
Celková délka: 11 hodin 37 minut
Médium: 1 mp3-CD

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA