Vraťme se na chvilku do nedávné historie. Krimi-hororový film z roku 1991 ovládl v témže roce i česká kina a posléze také filmovou akademii, která mu nakonec udělila pět Oscarů. O popularitě tohoto syrového filmu svědčí i to, že tehdejší moderátor slavnostního předávání zlaté sošky, herec Billy Crystal, se nechal na pódium přivézt ve stejném postroji a masce, jakou měl ve filmu Anthony Hopkins.
Byla to na Oscarech věc celkem nová. Zatímco dříve akademiky dováděly k slzám vysoce umělecké a často patetické filmy o hrdinstvích, ať už osobních či kolektivních, teď všem vytřel zrak horor. Samozřejmě se na úspěchu podílela nejen kvalitní knižní předloha, ale i brilantní režie Jonathana Demmeho a už zmíněný Sir Anthony Hopkins a jeho brilantní výkon (scény z prosklené cely se od té doby dočkaly nejedné parodie).
Předloha amerického autora Thomase Harrise (narozen 1940) se po 26 letech od prvního vydání nyní znovu dostává do povědomí českých čtenářů a diváků. Nakladatelství Tympanum, které si zvolilo motto „čtěte ušima“, přináší příběh charismatického zloducha a mladé agentky FBI na více než jedenáctihodinovém záznamu. Audioknihu namluvil především divadelní (ale i rozhlasový nebo televizní) herec Tomáš Kobr, který se pochopitelně křtu zúčastnil a také přečetl ukázku z knihy, na jejímž základě audiokniha vznikla (vydané nakladatelstvím Alpress).
V krátkém rozhovoru s moderátorem akce se přiznal, že se nabídky na namluvení knihy sice trochu vylekal, ale na druhou stranu se těšil, že bude číst o Hannibalu Lecterovi. A právě tato postava – jeden z nejznámějších zloduchů literatury – je mu nejbližší. Ne snad, že by měli něco společného, ale tím, jak Hannibal oplývá ohromnou inteligencí, klidem, nadhledem a šibeničním humorem, přičemž neuvěřitelně dokáže lidi prohlédnout. Sám Tomáš Kobr audioknihy vítá a se smíchem dodává, že je to jedna z mála věcí, kdy muž může najednou dělat více než jednu věc – poslouchat audio nahrávku a ještě při tom dělat něco jiného…
Na uvedení Jehňátek na novém médiu se bohužel přišly podívat jen sotva dva tucty lidí. Což je určitě škoda, protože Obchodní centrum Letňany se rozhodlo pod heslem „Baštíme knihy, celý březen“ obnovit tradice března – měsíce knihy, a tak několikrát v tomto měsíci hostili (nebo budou hostit) v tamějším atriu na autogramiádách slavná jména jako Vladimír Páral, Michael Viewegh nebo Zdeněk Svěrák. Jak mi však prozradil jeden z manažerů akce, nejvíc lidí do těchto prostor stejně přišlo na potetovaného fotbalistu Tomáše Řepku.
Kmotrem křtu audioknihy byl další herec, Michal Gulyáš. Toho jste nedávno mohli vidět v televizním seriálu Případy 1. oddělení (epizoda „Hodina k dobru“), kde ztělesnil slizkého domácího, který se snaží za každou cenu vystrnadit z domu nájemnici. Takže na křest drsné knihy celkem dobrá volba… Knize popřál, aby jehňátka tentokrát nemlčela, ale dala o sobě ve světě audioknih slyšet. Herec byl ovšem pozván i z toho důvodu, že pracuje na novém dabingu filmové verze, kde Hopkinsovi propůjčí po Aloisi Švehlíkovi hlas herec Jaromír Meduna (tyhle opakované dabingy ovšem nechápu).
Křtu se dále zúčastnili Josef Burkovský, majitel a jednatel společnosti Tympanum (která je průkopníkem audioknih v České republice), a obchodní ředitel Tomáš Výchopeň.
Kniha z roku 1988 získala ve stejném roce hlavní cenu Bram Stoker Award za nejlepší román a o rok později tutéž cenu v Anthony Award a také nominaci na World Fantasy Award. V české databázi knih obdržela dosud od čtenářů celkové hodnocení 91 %. Filmová verze si v Česko-slovenské databázi filmu (ČSFD) vede obdobně dobře – s 90 % je 16. nejoblíbenějším filmem, ve světové databázi filmu (IMDb) získala 8.6 bodů z možných 10. Je tedy ještě nějaký důvod, proč byste se zakoupením audioknihy měli váhat?
Recenzi zvukového CD vám přineseme na těchto stránkách v nejbližší době.
Celá fotogalerie na Facebooku.