Mistrovský tah (James Patterson)

Mistrovský tah je výborný thriller, ve kterém James Patterson dokázal, že je stále v plné síle. A co víc, troufám si říct, že tímto příběhem překonal sám sebe. Knihu vydalo nakladatelství Alpress.

James Petterson, Mistrovský tahHlavním hrdinou knihy je Alex Cross. Ten odešel od FBI, pracuje jako detektiv u metropolitní policie a má krátce před svatbou se svojí kolegyní Bree. Cross je se svým životem nadmíru spokojený, protože netuší, že se z vězení dostal jeho úhlavní nepřítel, masový vrah a šílenec, který v předchozích knížkách vystupoval pod přezdívkou Génius.
Génius zavraždí jednoho z agentů FBI a díky plastickým operacím obličeje ho nahradí. Jeho zaměstnavatelé ani kolegové nemají tušení, že se každý den stýkají s nejhledanějším zločincem v zemi. Génius, který se teď jmenuje Max Siegel, se záměrně dostane do blízkosti Alexe, a stane se dokonce jeho spolupracovníkem. Alex k němu sice nechová žádné vřelé city, ale ani ve snu by ho nenapadlo, kdo je Siegel ve skutečnosti.

Děj probíhá ve třech liniích a na první pohled to vypadá, že knížka obsahuje tři na sobě nezávislé příběhy. V tom prvním vystupuje Max Siegel, který spřádá ďábelský plán, jak se Alexovi pomstít za to, že ho dostal do vězení. Touží Alexe zničit a v jeho snaze mu není nic svaté. Neštítí se vůbec ničeho a jeho perfektní plán dokonale vychází. A co na tom, že umírají lidé? To ho nijak netrápí. S Alexem si pohrává jako kočka s myší a Alexovi trvá docela dlouho, než zjistí, co má za lubem.
V druhé linii je případ, který má Alex a Siegel na starosti. Záhadný odstřelovač vraždí z několikasetmetrové vzdálenosti významné politiky a podnikatele. Jeho vraždy jsou chladnokrevné a do jisté míry vlastenecké. Tento vrah se totiž zaměřuje jen na ty, kteří uškodili státu a obyčejným lidem. Zjistit vrahovu totožnost a dopadnout ho se jeví jako nadmíru těžký úkol. To proto, že Alex na rozdíl od čtenářů netuší, že vrazi jsou ve skutečnosti dva.
Třetí linie (příběh) se týká masového vraha, který svým obětem vyřezává do kůže složité matematické vzorce. Co se týče jeho identity, i tady policie a FBI dokonale tápou.

Příběh má svižné tempo, je napínavý a vás čekají mnohá překvapení. V knize se řeší i Alexovo soukromí a je ho tady tak akorát. Navíc je součástí detektivní záhady. Co se týče stylu, tahle knížka je typický Patterson. Zaručuji vám, že se nebudete ani na chvíli nudit. Když to přeženu, na každé desáté stránce vás čeká nová vražda. Mrtvých je tady prostě hodně. Tolik, že jsem to v polovině knížky přestala počítat.
Autor píše o svých hrdinech na přeskáčku a všem věnuje přibližně stejný prostor. Každá postava má svou vlastní kapitolu, přičemž ty s Alexem Crossem jsou vyprávěné v první osobě. Znáte-li Pattersonovy thrillery, pak vám ani nemusím říkat, že vás na konci knihy čeká šokující pointa.
Co říci závěrem? Jedině to, že touto knihou se Pattersonovi povedl dokonalý mistrovský tah v manipulaci se čtenáři.

Originál: Cross Fire (2010)
Překlad: Ondřej Duha
Alpress, Frýdek-Místek 2012
edice Klokan
304 stran
www.alpress.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA