Sestra (Rosamund Luptonová)

Rosamund Luptonová SestraZa román Sestra získala v roce 2010 britská autorka Rosamund Luptonová ocenění pro nejlepší prozaický debut a Ikar ho vydal v roce 2012. Pokud jste se ke knize prozatím nedostali, nenechte si ji ujít, protože s něčím podobným se jen tak nesetkáte. Občas se mi stává, že některá nadšená hodnocení knih a ověnčení počtem cen nechápu, v případě Sestry se však nedá napsat nic jiného než: skvělé, výborné, úžasné!

Bee a Tess jsou sestry. Starší Bee žije v New Yorku a mladší Tess studuje v Londýně.

Připomněla jsem ti, že se brzo staneš matkou takže by bylo pomalu načase, aby ses začala chovat jako dospělá.
„Výraz starší sestra ještě neznamená popis pracovního zařazení, Bee!“
O čem jsem ti tenkrát dělala přednášku? Mohlo se jednat o spoustu věcí; ovšem pointa tkví ve skutečnosti, že jsem svou pozici starší sestry vždycky víceméně chápala jako práci, pro niž jsem ideálně disponovaná. (str. 16)
Jednoho dne se z pokojného života Bee stane den D jako děsivý. Tess se pohřešuje, a tak se Bee okamžitě rozhodne odletět za ní do Londýna, aby svou jednadvacetiletou sestru našla.
Tess je těhotná a brzy by měla porodit, jenže brzy ji naleznou mrtvou s podřezaným zápěstím na podivném místě v Hyde parku a vypadá to na sebevraždu. Bee ale ví, že by Tess něco takového nikdy neudělala. Bee se rozhodne vcítit do sestřina života a začít pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Dozvídá se spoustu věcí, které o své sestře dříve nevěděla. Tak třeba, že už Tess porodila, aniž by jí o tom dala vědět.
O podzřelé a jejich důvody není nouze. Může jím být Tessin ženatý milenec a učitel Emilio Codi, její psychiatr Nichols nebo student Simon posedlý Tess. Souvisí snad nějak její smrt s výzkumem cystické fibrózy, kterým mělo trpět Tesssiino nenarozené dítě? Před Bee se najednou vyrojilo více indicií a uvědomuje si, že bude těžké najít tu správnou. Jak pátrá po důvodech smrti vlastní sestry, rozpadá se jí vztah se snoubencem, o kterém si myslela, že je velmi pevný.
Dopis pro Tess
Autorka se rozhodla celý příběh vyprávět jako dopis pro Tess. A byla to skvělá volba. Navíc se v knize střídá minulost se současností a právě tahle roztříštěnost je jeden z dalších důvodů, proč vás kniha nenechá v klidu. Zápletka může působit trochu obyčejně, ale věřte, že je to pouze zdání a čtenáře čeká nadšení z napínavého a zdařile propleteného příběhu. A to jsem ještě nezmínila závěr, který je naprosto šokující a rozcupuje všechno předchozí.
Kromě velmi výjimečného psychothrilleru nabízí kniha velký bonus v podobě zajímavého rozhovoru s autorkou.
Rosamund Luptonová pracovala jako scenáristka, a jestli něco umí, tak budovat zajímavý příběh, kořenit ho překvapením a nabídnout nevšední zážitek. O románu Sestra rozhodně platí, že vás jeho stránky lapí jako mucholapka a nenechají vydechnout, dokud knihu nedočtete.
Mám pocit, že Sestra je snad emocionálně nejnáročnější román, který jsem za poslední rok (pokud ne za několik posledních let) četla. Po takovémto titulu se nemohu dočkat, co si autorka pro své čtenáře připravila ve své druhé knize. Psychologický thriller s prvky detektivního románu V plamenech byl v roce 2011 druhým nejprodávanějším beletristickým titulem na britském Amazonu a Ikar ho vydá nyní v březnu.
Originál: Sister, 2010
Překlad: Věra Klásková, 2012
Vydala: Euromedia Group, k. s. — Ikar, Praha 2012
384 stran
www.bux.cz
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA