Mistr X (John Lutz)

John Lutz Mistr XMary Bakehouseová se přistěhuje do New Yorku z malého města v Jižní Dakotě. Ve „Velkém jablku“ má velké plány. Hned zpočátku si však všimne, že ji v metru sleduje jakýsi podivný muž. Zakrátko má pocit, že se jí někdo vloupal do bytu, sice se nic neztratilo a nic nebylo poškozeno, ale stejně, ten pocit… Brzy je po svém návratu z pracovních pohovorů v bytě napadena násilníkem s nožem. Ten ji sice neublíží, ale dá jí jasně najevo, že se může kdykoliv vrátit a dělat si s ní, co chce. Pro Mary se najednou New York stává zlé a nepřátelské město. Už nikdy se tu nebude cítit bezpečně.

Mary se nadechla, aby znovu zakřičela, a muž se k ní rychle přiblížil. Všechno se událo rychle, jako když někdo přetočí film. Muž jí najednou přímo mezi ňadra vtiskl své předloktí. Nůž pevně svíral v ruce a Mary cítila jeho chladnou ocelovou čepel na krku. Špička nástroje nedočkavě zkoumala místo pod její čelistí, ale skrz kůži nepronikla. Kdyby muž na nůž přitlačil a táhl ho vzhůru, čepel by jí projela do úst, proťala by jazyk a projela by patrem až do mozku. Mary si to dokázala představit. Skoro to cítila.
Stále byla ochromená hrůzou a nedokázala křičet. Cítila, že jí povolil močový měchýř a po nohou jí stéká teplá tekutina.
Str. 57

Za bývalým policejním kapitánem, nyní soukromým detektivem Frankem Quinnem, přijde Chrissie Kellerová. Je dvojčetem před pěti lety zavražděné Tiffany, která byla jednou z obětí masového vraha přezdívaného Řezník. Toho však policie nikdy nedopadla. Chrissie vyhrála velkou spoustu peněz na hracím automatu a nyní je chce investovat do pátrání po vrahovi své sestry. Hledání ale bude těžké, protože Řezník o sobě nedal už pět let vědět.

Quinn a Sal Vitali stáli v ložnici u nohou postele a sledovali, jak nesnesitelný zakrslý patolog Nift ohledává oběť. Silně to tam páchlo krví, výkaly a počínajícím rozkladem. Pearl pochopila, proč si Mishkin pomazal knír Mentolovou mastí.
Nahá oběť ležela na zádech, s hrudníkem pokrytým zaschlou načernalou krví, která byla i na prostěradle pod ní. Hrdlo měla rozříznuté takřka od ucha k uchu. I přes vrstvu krve bylo zřejmé, že pachatel jí odřízl bradavky a do hrudníku vyřízl X, jehož linie se křižovaly mezi jejími jinak neporušenými ňadry.
Str. 198—199

Malé městečko v Ohiu, 1992. Třináctiletý Jerry se v noci pravidelně vykrádá ze svého pokoje, aby mohl šmírovat sousedovic dvojčata Tiffany a Chrissie Kellerovy. Tiffany chodí zneužívat jejich otec. Chrissie, která vše musí mlčky sledovat, pak dostane nařezáno opaskem.
New York, současnost. Quinn zapojuje do obnoveného vyšetřování své společníky — půvabnou Pearl a ošuntělého, ale dobráckého Feddermana. Brzy se ukazuje, že jejich klientka není k nalezení, navíc to nejspíš není ani Tiffanina sestra. Kdo to tedy je a o co jí jde?
Brzy je nalezena zohavená mrtvola bezdomovkyně. Začíná Řezník opět řádit? Vyburcovalo ho Quinnovo pátrání znovu k činnosti? Vyšetřování navíc sleduje tajemná žena, kterou se však nikomu ze soukromých vyšetřovatelů nedaří chytit. Quinnovi nezlepší náladu ani fakt, že se jeho bývalá láska Pearl seznamuje s bohatým Yancym Taggartem, kterému navíc nikdo příliš nevěří…

Mistr X je starším Lutzovým románem, který se odehrává zhruba rok před novějším, námi recenzovaným příběhem Série. Oba romány mají společné některé prvky, některé z nich jsou však na škodu. Předně mám na mysli přezdívku masového vraha — v obou románech je v češtině pojmenován Řezník — je to poněkud matoucí, jelikož jde samozřejmě pokaždé o jinou osobu. Ale není to autoro va vina — v angličtině je postava vraha pojmenována The Carver, což slovník překládá mj. jako řezbář (sice i kráječ masa, kameník nebo sochař), a to je možná výstižnější jméno. V originálu Série je zase pojmenovaný jako The Skinner, tedy něco jako „stahovač kůží“, ale uznávám, že to se překládá těžko. Navíc Série měla jiného překladatele.

Samostatnou kapitolu tvoří závěr knihy. Už u Série jsem psal o překotném ukončení příběhu, tady to platí dvojnásob. Pachatel je odhalen doslova na poslední stránce — nic proti tomu, ale tentokrát mi přijde rozzuzlení (pro mnohé asi hodně překvapivé) trochu přitažené za vlasy. Navíc, podle mého názoru, kniha, která se zabývá pátráním po vraždícím maniakovi na téměř čtyřech stovkách stránek, by měla přeci jen čtenářům přinést u tak nepravděpodobného zakončení trochu více vysvětlení. Ale zpětně nemohu popřít, že nám autor několik nenápadných náznaků v průběhu děje nepředložil. Možná budu muset použít i otřepanou větu o tom, že by opakované čtení knihy mohlo být díky tomu zajímavější.

Pojďme však na knize najít pozitivní stránky. Především pátrání po masových vrazích a popis jejich praktik stále čtenáře táhnou. John Lutz je na podobné příběhy specialista, a tak ani ve světle předchozích dvou odstavců příběh nenudí. Co se týče popisů zohavených obětí, je zde Lutz o něco mírnější než v následující Sérii. Zato tu najdeme trochu více smyslnosti a sexuálních zápletek. Co však máme na Lutzových příbězích určitě rádi, je ta hra se čtenářem — ze které z představených osob se vyklube vrah? Bude to tenhle? Ne? Že by tedy tamten? Ale proč? Ozvláštnění přináší paralelní děj v devadesátých letech v Ohiu, kdy můžeme hádat, jak tehdejší události ovlivnily současnost a se kterou osobou z té doby se ještě setkáme. A zdali ta osoba, kterou známe ze současnosti, není náhodou některým aktérem z minulosti, ale se změněnou totožností.

V neposlední řadě tu máme setkání se starou dobrou partou — Frankem Quinnem, který má zálibu v kubánských doutnících a v kolegyni Pearl, zmíněný Fedderman, krásná, ale tvrdá Pearl, trpící věčně hádavou matkou (naštěstí v tomto příběhu téhle relativně otravné vedlejší zápletky tolik není). Skupinku pátračů ještě doplňuje dvojice Harold Mishkin a Sal Vitali. Je to sice poněkud podivná skupinka, ale v jejich společnosti mi bylo stále dobře. Pokud jste tak ještě neučili, přijměte pozvání do Quinnovy kanceláře na skleničku s doutníkem a zapojte se do zábavné a zatím ještě vzrušující hry „Kdo je Řezník“?

Originální titul: Mister X (2010)
Vydáno: Kensington, New York (2010)
Přeložila: Hana Čapková (2011)
Vydání v České republice: Domino (2011)
388 stran
www.dominoknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA