Za všechno se platí (Liselotte a Søren Hammerovi)

Za všechno se platí Za všechno se platí je druhý román z pera dánského sourozeneckého dua Hammerových. Ti vytvořili postavu komisaře Konrada Simonsena. U nás s ním již vyšla kniha Bestie uvnitř a nakladatelství Host chystá další dva díly: Klub osamělých srdcí a Dívka z Ďáblova močálu.

Prolog knihy nás zavádí do Grónska, kde politická delegace zahlédne z vrtulníku mrtvou ženu, kterou někdo pohřbil do ledového hrobu. Policie v čele s komisařem Simonsenem posléze zjišťuje, že žena je mrtvá přes pětadvacet let. Okolnosti její smrti jsou poněkud záhadné a místo činu je víc než děsivé. Žena je obnažená, ruce i nohy má svázané a vrah ji udusil igelitovým pytlíkem, který jí přetáhl přes hlavu. Už tohle by bylo dost strašné, ale komisař si s hrůzou uvědomuje, že podobnou mrtvolu už kdysi viděl. S tímto poznáním přichází ještě jedno: tehdejší pachatel, proti kterému svědčily důkazy, byl nevinný.
V této chvíli se příběh začne vyvíjet ve dvou liniích. Jednou je vyšetřování vražd a hledání zvrhlého vraha, druhá linie se týká osobního života jednotlivých policistů. Nejvíc prostoru dostal komisař Simonsen, ale to je logické. Postavy policistů tady posouvají děj a jsou aktivními aktéry příběhu, protože velkou měrou zasahují do probíhajícího vyšetřování. Jinak je tomu v otázce identity vraha. Mrtvá žena se mohla na ledovec dostat jen jedním způsobem, proto je téměř ihned jasné, kdo ji má na svědomí. A tak čtenáři znají vrahovo jméno od nějaké strany sedmdesát.

Ale tohle je krimiromán a ne klasická detektivka, takže na tom až tak nezáleží. Čtenáře čeká napínavý děj plný zvratů, a proto jediní lidé, kteří by mohli mít s vyzrazením vraha problémy, jsou autoři, kteří si tím ztížili psaní. Konzervativní čtenář by totiž mohl knihu odložit s tím, že teď je všechno jasné a žádné překvapení se už nebude konat. Pokud by vás něco takového napadlo, radím vám, abyste četli dál, protože autoři vám připravili množství šokujících překvapení. Jedno z nich souvisí s tím, kdo všechno je do případu zapletený.

Ačkoliv tedy známe jméno vraha, policisté ho musí najít a hlavně vypátrat. Během vyšetřování a následujících výslechů se dozvídáte, jakou měl vrah motivaci ke svým činům, a také to, kolik dalších mladých žen zavraždil. Výborné jsou pasáže, ve kterých policisté čelí svým nadřízeným a novinářům, kteří jim ze všemožných důvodů házejí klacky pod nohy. Původně jsem si říkala, že číst o vyšetřování bude nuda, ale opak byl pravda. Policisté využívají veškeré skulinky v zákonech, a jak zjistíte, neváhají jít i mnohem dál. Tahle kniha není jen o tom, KDO vraždil, ale je také o fungování justice a o spravedlnosti. To, jak příběh skončí, vás podle mého názoru hodně překvapí.

Originál: Alting har sin pris (2010)
Překlad: Michaela Weberová
Host, Brno 2013
452 stran
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA