Maják (P. D. Jamesová)

P.D. Jamesová MajákPo knize Z příčin nikoli přirozených nechává P. D. Jamesová znovu zavraždit spisovatele. Tentokráte je to bezcitný Nathan Oliver, jehož má ráda snad jen jeho dcera, která mu bezmezně důvěřuje. Oním majákem je maják na soukromém ostrůvku Combe u skalnatého pobřeží poloostrova Cornwall. Vysoce postavené osoby tu mají božský klid, bezpečí a soukromí, protože na tento ostrov se jen tak někdo nedostane. Přesto každý z jeho stávajících obyvatel mohl mít zájem odstranit Olivera, a tak tu máme ostrov plný podezřelých a tři osoby, kteřé podezřelé zcela jistě nejsou. Totiž kommander Dalgliesh, který se velmi nerad vzdává své schůzky s milovanou Emmou, inspektorka Kate Miskinová, která se probudila z krásné noci s bývalým kolegou a nakonec seržant Benton-Smith, nováček v týmu. Případ je velmi delikátní a na Dalglieshe je činěn velký nátlak na jeho co nejrychlejší a nejutajenější vyřešení. Na všechny vyšetřovatele čeká řádné prověření jejich zkušenností a sil. Spisovatel nalezený oběšený na zábradlí starého majáku navíc není posledním mrtvým…

Velmi příjemné počtení, které ale nikam nevybočuje. Ostatně podobně na mně působí většina autorčiných knih. V jejích knihách člověk nehledá žádnou velkou akčnost, ale skvělé prokreslení obyčejných postav a jejich osudů. Občas jsem ani neměla pocit, že čtu detektivku, což by se asi Jamesové, která prohlašuje, že píše hlavně román a teprve až pak detektivku, velmi líbilo.

Originál: The Lighthouse, 2005
Překlad: Alena Rovenská
Vydalo nakladatelství: Motto, 2006

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

1 komentář u „Maják (P. D. Jamesová)

    Casablanca

    (6.2.2016 - 20:56)

    Už jsem hodně za polovinou knihy a nevím, zda ji vůbec dočtu. Rozvláčný souhrn popisů prostředí a osob (zejména tvaru jejich lícních kostí) a jejich životopisů, některé věty nedávají vůbec smysl, leckde chybí podmět a přísudek, jsou tam i stylistické chyby (stálé opakování stejných slov, např. „nepatřičný“), což je možná zapříčiněno špatným překladem. Jedna z nejhorších detektivek, co jsem kdy četla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA