Klejinčino tajemství (Zdenka Hamerová)

klejincino-tajemstvi-zdenka-hamerovaZačátkem roku vydalo nakladatelství Motto již šestý román Zdenky Hamerové s názvem Klejinčino tajemství, a jak bývá autorčiným zvykem, opět se pohybuje na hranici několika žánrů.

Podruhé vdaná mladá žena Týna se spolu s manželem Martinem rozhodne i se svými třemi dětmi nastěhovat do zchátralé vily, které místní dali název Klejinka. Místo je přímo uhrane, a tak se pouštějí do pokračování přestavby, se kterou začali už předchozí majitelé. Týnino nadšení ale bohužel netrvá příliš dlouho. Najednou se vše začne měnit a Týna začne mít pocit, že na ni vše v domě útočí (skříň, trouba…). Ani ve spánku nemá klid a trápí ji strašidelné sny. Okolí je přesvědčeno, že je nešikovná a měla by si dávat více pozor. Svým chování začíná své blízké až děsit, protože vše se neustále opakuje a Týna začíná být pořádně podrážděná. Pouští se tedy do hledání příčin a odmítá se nechat zničit čímkoliv a kýmkoliv. Historie vily ji čím dál více pohlcuje.

Pokud bychom chtěli zaškatulkovat Klejinčino tajemství, nebylo by to jednoduché. Velmi zručně balancuje mezi několika žánry. Hned v začátcích zachytí drápkem milovníky napětí, když v domě dojde ke smrtelné události. Právě ta společně s Týninými „nehodami“ čtenáře nutí číst stále dál. Události v domě mají až hororový charakter, balancují mezi psychothrillerovými pasážemi. Napětí nechybí hlavně v první třetině knihy a vrací se na posledních několika stránkách. V prostřední části zamíchala Zdenka Hamerová do koktejlu i historické téma. Klejinka má totiž svůj reálný předobraz v podobě Beniesovy (Benešovy) kubistické vily v Lysé nad Labem z roku 1912. V románu ji nechala postavit rodinou Kleinových a přiřkla jim pohnuté osudy během druhé světové války, které Týna postupně odhaluje. Tyto pasáže nejspíše budou bavit právě milovníky historie, protože jim věnuje poměrně dostatek prostoru.

Nejspíš se vám podaří se vcítit do Týnina života a začnete přemýšlet nad důvody, proč se jí dějí v novém bydlišti takové nepříjemnosti. A že si jich je možno užít dosytosti. Občas se objeví i bývalý manžel, se kterým nemá hrdinka právě nejlepší vztahy. Jemu a dalším osobám ale není věnováno tolik prostoru a myslím, že to ani není zapotřebí. Stále stoupající psychický tlak Týnu postupně rozkládá a budete zvědavi, kam až může dojít. Přesto se hlavní postava nechce dát zlomit a pátrá na všech frontách, aby se něco dozvěděla o minulosti vily. Řešení je překvapující a napínavé, až na posledních pár stránkách knihy. Nejspíš vůbec nebudete tušit důvody a konec si vás získá.
Zdenka Hamerová napsala zajímavý příběh, který pro mě měl několik skvělých míst (především začátek, první část a závěr) a občas dokáže pořádně zneklidnit. Představu jste si už také mohli udělat z ukázky, kterou jsme vám před časem nabídli.
Musím se však přiznat, že v mém případě absolutně v oblíbenosti vede předchozí autorčin titul Vím, co jsi udělal, který považuji za naprosto skvělý. Ačkoliv byl psaný z mužského pohledu, přišel mi výrazně svižnější a jakoby psaný lehčí rukou.
Pokud však máte rádi napětí spolu s pořádnou dávkou historie, nechte se knihou určitě zlákat. Užijete si především tajemnou atmosféru, kterou umí Zdenka Hamerová výborně vystihnout a popsat reálně vypadající mezilidské vztahy.

Vydalo nakladatelství Motto, 2015
328 stran

Share Button

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA