Když Bruce Willis zachraňuje svět

RED 2
Bruce v nesnázích

Aby si divák film RED 2 režiséra Deana Parisota užil, je třeba akceptovat velké množství stříleček a děj vůbec nebrat vážně.

RED ( Retired Extremely Dangerous = penzionovaný extrémně nebezpečný)

Bývalému agentovi CIA Frankovi (Bruce Willis) umírá nejlepší přítel (John Malkovich), čemuž se mu nechce věřit, takže utěšován svoji milou (Mary-Louise Parkerová), píchá špendlík do mrtvého, aby se přesvědčil, že smrt je jen fingovaná. A že byla předstíraná, se záhy prokáže, když je Frank zmrtvýchvstalým parťákem poprvé zachraňován. Nejlepší přátelé v podání Willise a Malkoviche se dokáží správně hecovat, Willis hrajeje člověka, kterého baví zabíjení a úplně nezvládá svůj partnerský vztah, Malkovichovu postavu zas trápí paranoia a kamarádovi dává rady do vztahu.
Frankovi jsoutakříkajíc v patách mnozí, úkol zavraždit ho dostává i jejich parťačka Victoria, kterou představuje Helen Mirrenová. Nechybí jí punc anglické dámy, ale je také drsná zabijačka, která například s klidem telefonuje a zároveň rozpouští mrtvolu v kyselině. Jmenována je jakási operace Rulík ještě z dob studené války, vychází najevo, že se jedná o jakousi bombu, která by mohla zničit svět. Její vynálezce, zřejmě léky nadopovaný, úžasně podivínský doktor Bailey (Anthony Hopkins) je už přes třicet let vězněn na přísně střeženém místě v Londýně. Parkerová zvládá několik poloh — je trochu puťka, také žárlivka, která ovšem dokáže žárlivost i vzbudit; a také by se ráda připojila do party.

RED 2  Helen Mirrenová
Helen Mirrenová

Děj začíná v USA, ale postupně se přesune také do Paříže, Londýna a Moskvy. Jsou přítomni agenti všelijakých rozvědek různých států. Obzvlášť ten, kdo nezná první díl, film RED (2010, režie Robert Schwentke), se asi bude ze začátku těžko orientovat, třebaže znalost předchozího není nezbytná.

Kromě zmíněných postav je tu ještě například ruská agentka: Frankova bývalá milenka, již ztvárňuje Catherine Zeta-Jonesová, a korejský zabiják v elegantním saku (Byung-hun Lee), který byl objednán na Frankovu vraždu.

Protivníci se v RED 2 zjevují znenadání a parťáci ve chvílích největší nouze, jak se od akčního snímku očekává. Kromě střílení, mlácení a mrtvol není ve filmu nouze ani o automobilové honičky, jedno jestli v Paříži nebo v Londýně, auta vybuchují a třeba sporťák jede chvíli pod kamionem. I když jde o život, postavy trousí vtipné průpovídky. Přestřihávání drátu u bomby (věčné dilema dvou drátů v akčních snímcích) je jedna z vůbec nejpovedenějších a nejúsměvnějších scén filmu. Hodně podařených hlášek se vytěží také z řešení partnerského vztahu Franka a Mirandy.

Jen Catherine Zeta-Jonesové se tu ruskou sexy špionku úplně nechce věřit.
To nic nemění na báječně oddechovém zážitku z filmu, ve kterém může být i zabíjení legrace.

Podívejte se na trailer k filmu.

RED2 plakát Premiéra: 1. srpna 2013
Akční, komedie, krimi
USA, 2013, 116 min
Režie: Dean Parisot
Scénář: Erich Hoeber, Jon Hoeber
Kamera: Enrique Chediak
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Bruce Willis, John Malkovich, Anthony Hopkins, Helen Mirren, Mary-Louise Parker, Catherine Zeta-Jones, Byeong-heon Lee, Tim Pigott-Smith, Brian Cox

Foto: www.bontonfilm.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA