Mafiánská Expozitura konečně na Nově

ExpozituraŠestnáctidílný seriál Expozitura budete moct sledovat na Nově od 7. září 2011 každou středu od 20.00. Ztracený čas to nebude…

Informace o tom, že Nova natáčí Expozituru se přitom na různých internetových serverech objevily už v květnu 2008. Nova nasazení až po delší době zdůvodňuje tím správným časem: někdy prostě dostala přednost SuperStar či jiné seriály, teď konečně přišla řada i na Expozituru.
I když v zemi původu teprve začíná premiérové vysílání, už se Expozitura může pochlubit tím, že byl formát seriálu prodán do dalších zemí, a to do Spojených států, Francie a Ruska, dramaturg Petr Bok to hrdě přirovnává k úspěchu filmového Milénia…
Ještě něčím se Nova chlubí, že se totiž jedná o nejdražší seriál v její historii. V statistice najdeme počty natáčecích dnů, lokací, zničených věcí. Není však třeba se děsit, o českou napodobeninu týmu německé dálniční policie nejde, tohle je jiné pokoukání.

Co že to ta Expozitura vlastně je? „Tímto slovem se označuje pracoviště útvaru s celorepublikovou působností, které je mimo sídelní město útvaru. Mezi nimi je i expozitura Útvaru odhalování organizovaného zločinu,“ dočte se zvídavý divák v tiskových materiálech.
Právě do krajského ÚOOZ nastupuje policistka Tereza Hodačová (ztvárňuje ji Hana Vágnerová) a stěhuje se od rodičů do jiného města. Na ÚOOZ se seznamuje s novými kolegy. ExpozituraPotkává šéfa týmu Jaroslava Brousila (Jan Novotný), bývalého milence Anny Hajnové (Zuzana Bydžovská), analytičky oddělení, která snad nikdy není v práci bez svého malého pejska, sympaťáka Vladimíra Oravu (Pavel Zedníček), mladého Otu Kovčína (Jan Dolanský), který o ni projevuje zájem. Seznamuje se i s Danem Chládkem (Robert Jašków). Ženatý polda, co má nejméně jednu milenku a co se na nováčka — a navíc ženskou — netváří zrovna přátelsky, ale právě Tereza a Dan spolu pracují jako dvojice v týmu, jehož nejvyšším, ještě nad Brousilem, je alkoholem úplně nepohrdající Viktor Skutek (Jan Kanyza).
V prvním díle je Tereza nasazena jako volavka-barmanka do nevěstince, z kterého zmizela jedna dívka, a už tady se potkává s prvním padouchem. Padouši postupně přibývají, i když charakter příběhů není vždy vyloženě „mafiánský“ — případy slepého svědka v právnické kanceláři nebo třeba brutálního mučení žen přenášeného přes internet by klidně zapadly do jakéhokoliv krimiseriálu. Ano, mezi uzavřenými případy se najde propojejí, objevují se stejné postavy — třeba arcimafián Mráz, kterého hraje David Prachař, například hned tři padouši zvaní Tři králové jsou ve stejnojmenném díle zavražděni.

Tohle navíc není seriál o pohodovém policejním týmu. Tereza Dana podezírá, že nehraje docela fér, vždyť se bez ní stýká třeba s Mrázem, Ota zas nemá zrovna právům zločinců odpovídající vyšetřovací metody. Asi hlavní je ale otázka — u kterých členů týmu se ukáže, že jsou nakonec na druhé straně barikády? A kdo z policistů — ostatně i zločinců — bude živý ještě na konci posledního dílu? S ÚOOZ spolupracují i jiné týmy, včetně civilní kontrarozvědky, a ani u nich si divák nemůže být úplně jistý čistým štítem — podobně jako při televizních výstupech ministra Malého.

ExpozituraJednotlivé případy vypráví hlavní hrdinka Tereza,
která své proslovy natáčí na kameru, třeba při charakteristikách postav nebo některých poznámkách prohodí občas zbytčně fádní obrat, bez kterého by se seriál klidně obešel, subjektivní pohled hrdiny je ale něco ne zcela obvyklého. Navíc s sebou veze zločince, jehož identitu vychází najevo až na konci pátého dílu. Před kterým z padouchů se skrývá, a proč má rukojmího, to ale není zpočátku tak úplně jasné.

Občas se naši policisté dostanou do slepé uličky, když jdou po falešné stopě, seriál však rozhodně nepostrádá napětí a rýpavý divák si snad neřekne, že se Češi zas jednou snažili o něco, na co nemají, protože Expozitura je povedené pokoukání.
Pokoukání, kterému samozřejmě nechybí ani sledování osobního života hrdinů, o Terezu mají starosti její intelektuálští rodiče, kteří jen tak mimochodem poskytnou azyl manželce jednoho zavražděného, Anna nemá úplně pohodový vztah se svým bývalým milencem, Otova sestra je narkomanka. Hlavní asi bude pro většinu diváků Tereza, jejíž bývalí milí se v seriálu objevují, která není zrovna šťastná ze svého kolegy Dana. Když třeba Dan jednou pořídí nelegálně důkaz, neváhá obrátit auto a dotyčný předmět vrátit zpět podezřelému.
Právě v hádkách či popichování mezi Terezou a Danou (a jak takové popichování může asi dopadnout?) padne i několik vtipných hlášek, ostatně i mezi dalšími postavami…

Expozitura„Někdo si pořídí dorostenku, někdo psa.“

„Mě kdyby někdo pozval na rande sem, tak příště už nepřijdu.“ (na místě činu)

„To se nedivim, že je policie v takovým rozkladu, když už se spolíhá na senzibily.“

„Já když strávim celou noc v baru, tak pak mám hlad.“ — „To máte pravdu, já taky.“

Scénář k seriálu napsali „zuřiví repotéři“ Josef Klíma a Janek Kroupa (o tom, že autorem námětu je také Radek John se moc nahlas nemluví) a snad všude se můžeme dočíst, že byl inspirován tzv. Berdychovým gangem.
„Spouštěcím ventilem byl seriál reportáží o Berdychově gangu, který Janek točil pro pořad Na vlastní oči. Uvědomili jsme si, že to nejsou jen krimi příběhy, ale zároveň tradiční konflikt dobra a zla, který nemusíme vymýšlet, protože se odehrál,“ říká Klíma.
„Všechny případy se staly,“ uvádí Kroupa. „Jen někdy jiným lidem a za trochu jiných okolností. Příběhy jsou na motivy těch skutečných. S realitou v příběhu jsme ale měli neustálý problém. Pravda je totiž ve filmu někdy příliš nepravděpodobná. Ve scénáři jsme se vyhýbali náhodám, řešení našich zápletek je přísně logické. To v reálném životě nebývá.“
Klíma také poznamenává, že si nemyslí, že by se skuteční aktéři kauzy v seriálu poznali.

Jak moc je tedy Expozitura reálná, ví asi nejlépe sami scénáristé, pro diváky to ostatně ani není nejdůležitější. Nejsem zrovna příznivcem příběhů o organizovaném zločinu a jeho napojení na vysoké kruhy, v Expoziturě se to ale náramně povedlo, i když může v někomu možná vyvolat pocit, že padouch je každý.
Šestnáct dílů seriálu stačí akorát do Vánoc, i ti, co se Nově snaží vyhýbat, by se mohli podívat a dát seriálu šanci.

Režie: Petr Kotek, Ivan Pokorný; dramaturg: Petr Bok; dále hrají: Michal Dlouhý, Vladimír Dlouhý, Jiří Korn, Maroš Kramár, Michal Pavlata, David Prachař, Martin Sitta, Jiří Štěpnička, Marek Vašut a další

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA