Jedediah Berry

jedediah-berry* 1977
Americký autor bez jakýchkoli znalostí pravidel žánru napsal snovou, až surrealistickou detektivku, kterou není možno jakkoli zařadit…

Vystudoval Program pro básníky a spisovatele na Univerzitě v Massachusetts, kde nyní sám vyučuje. Pracoval také jako editor v nakladatelství. Jeho povídky se objevují v magazínech a antologiích, mnohdy žánrů fantasy nebo sci-fi.

Autorův první román Příručka pravého detektiva je těžko zařaditelný, o čemž svědčí i to, že získal zároveň ocenění detektivní i fantasy. Svou snovou atmosférou a neuvěřitelnou imaginací dle recenzí navazuje na Borgese i Jaspera Fforda. Přitom obsahuje i svým způsobem detektivní zápletku, kdy je úředníček v detektivní agentuře okolnostmi donucen sám pátrat po slavném vyšetřovateli. K tomu mu dopomáhá Příručka, tudíž lze najít i návaznost na Adamsova Stopařova průvodce Galaxií… Inspirací byl však autorovi především Kafkův svět přebujelé byrokracie i elegance větné skladby Itala Calvina.
Román je prý noirovou fantasy i hravým literárním labyrintem, někdo ho dokonce řadí i do steampunku. Byl přeložen do řady jazyků a zadaptován pro rozhlasovou hru.

OCENĚNÍ ::
2010 – Crawford Fantasy Award
2009 – Dashiell Hammett Prize
Více o cenách

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.thirdarchive.net

VYŠLO ČESKY ::

  • Příručka pravého detektiva (The Manual of Detection, 2010; Plus, 2014/8) Vyšlo v srpnu

 

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.