Jan Seghers

* 1958, Fulda, Německo

Příliš krásná dívka Jan SeghersPod pseudonymem Jan Seghers (podle jeho vzorů Jana Ullricha a Anny Seghersové) se skrývá německý žurnalista a spisovatel Matthias Altenburg. Kromě toho se mu jako milovníkovi cyklistiky líbí nosit jméno výherce Tour de France.
Na univerzitě v Göttingenu vystudoval literaturu a dějiny umění, poté působil jako lektor pro film a televizní hry ve frankfurtském nakladatelství Verlag der Autoren. Dnes Matthias Altenburg je „na volné noze“.

Matthias Altenburg má rád hřbitovy. Na svém blogu www.janseghers.de  píše články o významných osobách, které ten příslušný den zemřely. Říká, že současnost je tvořena minulostí a bez „šepotů vycházejících z hrobů“ se nedá rozumět světu.

Než začal psát své velmi zdařilé krimiromány, byl již úspěšným kritikem a esejistou. V roce 1992 vyšel Matthiasi Altenburgerovi debutový román Die Liebe der Menschenfresser,  v roce 1997 román Landschaft mit Wölfen a kniha Irgendwie alles Sex v roce 2002.

První krimiromán Ein allzu schönes Mädchen (Příliš krásná dívka) mu vyšel v roce 2004 pod pseudonymem Jan Seghers. Jiné jméno prý zvolil proto, že se mu tyto romány píší lépe pod odlišnou identitou. V detektivní sérii s frankfurtským komisařem Robertem Marthalerem se Jan Seghers nechal inspirovat skandinávskými autory Henningem Mankellem a dvojicí Sjöwall-Wahlöö. Mezi jeho vzory autorů detektivek patří ale i třeba Ruth Rendellová.

V říjnu 2011 vydalo brněnské nakladatelství HOST čtvrtou knihu z autorovy detektivní série s názvem Spis Rosenherzová a snad se koncem příštího roku dočkáme i překladu a vydání předchozích titulů.

ODKAZY ::

Oficiální stránka www.janseghers.de
Jan Seghers u nakladatelství Rowohlt www.rowohlt.de/autor/Jan_Seghers.23964.html
www.krimi-couch.de/krimis/jan-seghers.html

OCENĚNÍ ::

1998 Marburger Literaturpreis
2008 Offenbacher Literaturpreis (za Partitur des Todes)
2008 Der Burgdorfer Krimipreis (švýcarská literární cena pro krimiliteraturu německy mluvících zemí)
Více o cenách

BIBLIOGRAFIE ::

Robert Marthaler

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA