Jakob Arjouni

VYŠLO ČESKY I OCENĚNÍ

BIOGRAFIE ::

* 8. října 1964 Frankfurt nad Mohanem – 17. ledna 2013

Jeden z nejzajímavějších německých autorů detektivek.

Navzdory příjmení, které zní krajně exoticky, je opravdu čistokrevný Němec – jeho rodiče působí v kultuře a on nechtěl, aby si je lidé pletli, a tak si nechal jméno své bývalé ženy pocházející z Maroka. Od té doby si všichni automaticky pomysleli, že je Jakob Arjouni původem z Turecka, stejně jako hlavní hrdina jeho románů, o kterém píše.
Vyrostl ve Frankfurtu, po maturitě však odjel do jižní Francie, kde brzy přerušil studia a pracoval jako číšník nebo i plavčík. Roku 1985 napsal svůj první román z pozdějšího detektivního cyklu, Happy Birthday, Türke!, který byl v roce 1992 úspěšně zfilmován a stal se v Německu velmi populární.

Krom detektivek píše také divadelní hry, společenské romány a povídky, celosvětový ohlas mají však především právě jeho kriminální knihy, kde je hlavním hrdinou frankfurtský soukromý detektiv Kemal Kayanaka, jehož rodiče pocházejí z Turecka, ale on už je rodilý Frankfurťan. Tato série byla přeložena již do 10 jazyků a bývá popisována jako urbanistické thrillery, klasická drsná škola i jako noir literatura. Nejspíš budou mít pravdu všichni.

Jakob Arjouni dělí svůj čas mezi Berlín a Laugendoc.

VYŠLO ČESKY :: 

  • Ještě pivo (Mehr Bier, Lidové noviny, 2007)

OCENĚNÍ ::
1992 – Deutscher Krimi-preis (Ein Mann, ein Mord)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA