Malér pana Mahlera (Pavel Jansa)

Pavel Jansa Malér pana MahleraPo ukončení studia se novopečený profesor gymnázia Mahler zajímá jen o hezké holky a o to, jak si vylepšit finanční situaci. Náhoda mu přivede do cesty dceru místního pracháče. I když zdaleka není tak hezká, zanedlouho se s ní zasnoubí. Její otec se mu postará o bydlení, o vynikající místo v rodinné firmě a dá mu k dispozici luxusní BMW. Idylka? Omyl. Přijde malér. Někdo má důkazy, že občas tráví noci s krásnou kolegyní a začne ho vydírat. Pak Mahler najde svého vyděrače zavražděného a podezření padá jednoznačně na něho.

Pokouší se tedy vraha vypátrat dřív než policie. Musí se taky dřív než policie dostat k vyděračovým důkazům. Autor použil postup oblíbený u Agathy Christie – opakovaný zvrat těsně před koncem. Už už se zdá, že je vrah vypátrán a pak se to zase zvrtne. Příběh nakonec přece jen spěje k zdánlivě dobrému konci. Policie vypátrá skutečného pachatele a Mahler ještě dřív najde a stopí to, co ho kompromituje. Ale svět rodiny jeho snoubenky se obrátí naruby. Pozlátko popraská a kostlivci vylezou ze svých skříní.

Román je vyprávěn v ich-formě, líbí se mi jeho suverénní a přitom humorný, ironický styl. Bezpochyby i proto zvítězil v literární soutěži O poklad byzantského kupce 2007.

 

Vydala: MOBA 2007 v edici Původní česká detektivka
240 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Dalibor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA