Hvězdy české detektivky (opět) září!

Autor textu: Tomáš Němec

klevisova-foto
Michaela Klevisová

Čapek. Marek. Fiker. Škvorecký. Erben. Kačírková. Prošková. Velinský. A mnozí další. Není pochyb o tom, že původní česká detektivka má tradici, na kterou může být pyšná. Snad jen prvních dvacet let po revoluci v roce 1989 přešlapovala na místě, možná téměř atrofovala do žánru, který – jak by se mohlo zdát – čtou pouze naše babičky.

Posledních několik let ale zavanul do případů českých detektivek a kriminálek svěží vítr, který v sobě nese příslib změn. Tenhle metaforický hydrometeorologický jev má na svědomí zejména nejmladší autorská generace, která nepovažuje detektivní příběhy za pouhé rozkošatělé soudničky, ale za sebevědomý a respektovaný žánr, který dokáže často mezi řádky přinést i něco víc, než jen dramatické odhalení děsuplného zločinu.

sykora-foto
Michal Sýkora

Tito autoři uchopili detektivku v celé její šíři, a tak někdo píše její historickou variaci (Vondruška), jiný křížence procedurálky a drsné školy (Goffa), další zase temnou krimi (Březina), či klasický thriller (Niedl). Renesanci české detektivky vedle řady literárních děl jednoznačně napomáhají i stále populárnější televizní seriály. Počínaje průkopnickou Kriminálkou Anděl, přes realistické Případy 1. oddělení, mysteriózní Labyrint, politicky laděnou Expozituru, až po variaci na severské krimi Cirkus Bukowsky.

Právě žánrová různorodost paradoxně spojuje i autory detektivek, kteří se zúčastní letošního veletrhu Svět knihy, a to v rámci programové linie „Fenomén krimi“. Pořad Hvězdy české detektivky představí čtyři spisovatele, kteří velmi výrazně ovlivňují (spolu se svými dalšími kolegy) současnou podobu tohoto žánru u nás.

kopriva-foto
Štěpán Kopřiva

Michaela Klevisová napsala zatím čtyři klasické detektivní romány s inspektorem Bergmanem v hlavní roli. Populární novinář a publicista Josef Klíma zastupuje nejstarší generaci českých detektivkářů, vždyť první ze svých populárních krimi příběhů publikoval již v osmdesátých letech minulého století. Štěpán Kopřiva je zase progresivním tvůrcem, který se zaměřuje především na subžánr tzv. neo-noiru. A Michal Sýkora se do povědomí čtenářů (a televizních diváků) zapsal jako autor „olomouckých kriminálek“ popisujících případy party vyšetřovatelů vedené majorkou Výrovou.

hanus-foto
Miroslav Hanuš

Společně s hereckou guest star Miroslavem Hanušem (kterého televizní diváci znají například jako majora Korejse z Případů 1. oddělení) se tato čtveřice představí návštěvníkům veletrhu v sobotu 14. 5. 2016 od 13:00 ve Velkém sále Průmyslového paláce pražského Výstaviště.

Klevisová. Klíma. Kopřiva. Sýkora. Pokud chcete v přímém přenosu vidět, jak se píší novodobé dějiny české detektivky, určitě byste u toho neměli chybět!

O akci na Facebooku.

Autor vede nakladatelství specializované na žánry detektivky, krimi a thrilleru.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA