Zemři a zapomeň (Vítězslav Welsch)

Zemři a zapomeňEd McBain měl svůj 87. revír, český autor Vítězslav Welsch zase „devítku“. Po autorově prvotině Smrt přichází s podzimem se v románu s názvem Zemři a zapomeň opět setkáváme s  nadporučíkem Bedřichem Mráčkem, podporučíkem Jiřím Hýblem zvaným „Kadet“ a dalšími osobami včetně pracovníků laboratoře a patologie, bez nichž by vyšetřování vraždy mohlo sotva proběhnout.

Tentokrát je na detektivech, aby zastavili vraha tří mrtvých mladých žen, které spojuje podivná kresba na zádech. Čtyřramenný kříž je jednou z hádanek, které bude muset Mráček se svými kolegy vyřešit, aby pochopili motiv vražd a mohli nalézt pachatele. Stejně jako u amerického 87. revíru sledujeme mravenčí práci vyšetřovatelů se spoustou matoucích nitek. Příběhem procházíme spolu s detektivem Mráčkem, který nežije pouze ten „pracovní život“, ale má i trochu toho osobního, značně osamoceného, který může rozjasnit rodící se vztah s Markétou (ze které se sice na pár stránkách stane Karolína, takže mírně zpozorníte, ale zase se vrátí ke svému jménu).

Pátrání se prolíná s krátkými momenty ze života neznámého muže, který se pečlivě připravuje na svůj pravidelný čin. Podle poslední vraždy, kdy detektivy k mrtvé navedl sám pachatel, je jasné, že jeho sebevědomí stoupá a on jen tak se zabíjením nepřestane. Detektivové mají spoustu názorů a teorií od psychologů a historiků ale prozatím nikam nevedly. Je na detektivech, aby ta třetí vražda byla poslední.

Pár prvních řádků stačí k tomu, aby autor čtenáře navnadil a udržet pozornost se mu úspěšně daří až do posledních stran. Sledujeme běžné dny týmu detektivů, které skrývají i obvyklé stereotypní činnosti, způsob autorova psaní je energický a k nudě má velmi daleko.

Zemři a zapomeň je velmi zdařilá česká detektivka s bravurně gradovaným napětím a zajímavou zápletkou. Svižné, občas i humorné čtení se sympatickým detektivem a jeho kolegy, o nichž si určitě budete chtít přečíst další příběh, kterého bychom se snad měli dočkat na jaře 2010.

Vydává Moba, 2009
Edice: Původní česká detektivka; sv. 101
254 stran
www.mobaknihy.cz

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA