Hra na hraně

Hra na hraně plakátChtěl, aby mu vrátil peníze. Dostal je. Chtěl zajímavou a dobře placenou práci. Dostal ji. Teď po něm jde FBI, mafiánský zaměstnavatel i jeho konkurenti.

Student Princetonské univerzity Richie Furst (Justin Timberlake) rád sází v on-line hře poker. Do této hry zasvětil i několik tamějších studentů. Nyní mu za to hrozí vyhazov, navíc ještě přišel o spoustu peněz, když se snažil sázením financovat školné. Richie přichází na to, že je hra na webové stránce podvodná. Rozhodne se uskutečnit neuvěřitelný plán – rozjet se do Kostariky a najít majitele těchto stránek, magnáta internetového gamblingu Ivana Blocka (Ben Affleck), a přimět ho k vrácení peněz. Block je již dlouhou dobu předmětem marného zájmu FBI.

Richieho kamarádi jsou k tomuto plánu velmi skeptičtí, nicméně student je zoufalý a návštěvu Kostariky vidí jako svou poslední možnost. Po příletu do země (kde vzal peníze na letenku, když vše předtím prohrál?) se zapíše do pokerového turnaje. Celkem snadno se mu podaří vloudit se do Blockovy společnosti. Ten mladíka s ledovým klidem vyslechne. Podvod však nepřizná, vše je údajně pouze dílem chyby programátorů stránek a nedostatečné kontroly. Bez problémů však Richiemu vrátí peníze. Zároveň mu nabídne, aby pracoval pro něj. Samozřejmě za patřičnou sumičku a s velkou dávkou pravomocí. Komu by se chtělo vracet zpět, kde na něj čeká možná vyhazov, když zde na něj čekají peníze, moc, krásné exteriéry a možná i atraktivní společnice?

S pocitem úspěchu zákonitě přicházejí i první problémy. Richie je za bílého dne unesen neznámými muži. Ti ho dopraví k agentovi FBI jménem Eric Shavers (Anthony Mackie). Ten na mladíka útočí – chce spolupráci při dopadení Blocka, jinak po návratu do Spojených států Richie o žádnou pořádnou práci nezavadí. Shaversovi je jasné, že FBI v Kostarice nemá žádné pravomoci, a tak hraje na vlastně pěst a vlastně si to docela užívá.

Vyděšený Richie vše přizná Blockovi, ten ho však uklidňuje. Brzy ho posílá s balíkem úplatků k Herrerovi, který má pod palcem povolování všech hazardních her. Herrera chtěl předtím po Blockovi stále více peněz, a když teď Richie přijde s mnohem menší částkou, nechá ho Herrera zmlátit.

Bývalému studentovi začíná svítat, že ne vše je na Blockových obchodech v pořádku. Utvrzuje ho v tom i jeden z tamějších Richieho kamarádů, který přijde na to, že peníze mizí z účtů členů on-line sázkových her. Richie se stále více sbližuje s Ivanovou přítelkyní Rebeccou (Gemma Arterton), která jeho podezření rovněž potvrzuje. To už však přitvrzuje i Block – zaplatí dluhy za Richieho otce, čímž ten teď de facto patří už jen jemu. Mladíkovi ukáže, co dovede, když se snaží předhodit Herreru krokodýlům. Kleště se začínají nepříjemně svírat…

Hra na hraněPrávě to, jak se kolem Richieho pomalu ale jistě šikují problémy, je asi největší klad celého filmu. Od druhé poloviny připomíná Richie panáka, který stojí v ringu s několika boxery, kteří si ho pořádnou ranou posílají od jednoho k druhému. A je velmi těžké vybrat si nějaké menší zlo. Hlavním mottem pak zůstává „Co teď? Kudy kam?“. Obrátit se na mafiánského majitele sázkového podniku, který pod chlapeckým přívětivým úsměvem dokáže předhazovat protivníky krokodýlům? Nebo na všehoschopného agenta FBI, který se neštítí ani falešného obvinění z distribuce drog? Nebo na Blockovy domorodé nepřátele, kteří se také s ničím nepářou? Co byste dělali vy? Že byste nejraději utekli a někam se schovali? Ne, ne, náš milý Richie přece chodil na univerzitu, není hloupý, a tak mu teď nezbude než vymyslet šikovný plán, jak z toho ven.

Pokud máte v ruce neoriginální námět, je třeba jej usadit do jiného prostředí, přinést jiný, ještě neokoukaný pohled. Co si budeme povídat, příběhů, kdy se naivní mladíček připlete do velkého světa ať už byznysu nebo podvodu, přičemž zatímco je otcovsky chráněn tím, kdo za vším stojí, stihne ještě laškovat s jeho manželkou či přítelkyní, jsme viděli hodně. Režisér Brad Furman, který má za sebou celkem zdařilou adaptaci knihy Michaela Connellyho Obhájce, zaměřil svůj pohled do stále moderního světa on-line sázkových her, kde je jediným kliknutím možné převádět peníze, vyhrát nebo o všechno přijít. A to vše, aniž byste vytáhli paty z obýváku.

Ač film zdůrazňuje, že internetové sázení dnes už dávno předběhlo proslulá kasina v Las Vegas (roční obrat těchto on-line her je údajně šestkrát vyšší než ve městě hazardu), nejde v této problematice do žádné velké hlouby. Ve filmu sem tam prolétnou nějaká ta čísla, indexy, procenta či pokerové termíny (originální název Runner Runner je stručně řečeno výraz pro velkou dávku štěstí na kombinaci karet v pokeru), ale troufám si říci, že nezasvěcené nechytne a zájemcům nic nového neřekne. Na druhou stranu svět boháčů, kasin a luxusních jachet by filmaře jistě mohl lákat k opájení se těmito atributy, ale ani to se ve Hře na hraně nestane. Jistě, najdeme tu pár pěkných záběrů z atraktivních míst, ale ty prostě k ději patří (natáčelo se ovšem v Portoriku), nejsou samoúčelné. Možná si sami vybavíte jiné filmy, které neměly divákům téměř co říci, a tak se to snažily nahradit často opakovanými efektními záběry.

Že by Hra na hraně neměla co říci, si nemyslím. Měla by být filmem o „novém americkém snu“, rychlém zbohatnutí, o zákulisí internetových sázkových her. Měla by být i o tom, že ve světě hazardu nemá nikdo opravdové přátele nebo o tom, jak se někdo neznalý snadno dostane do soukolí několika protivníků. Ve filmu můžeme rozpoznat varování před on-line sázkami, lehkému sklouznutí ke gamblingu, moci peněz, případně ještě pomyslně vztyčený prst, že vše pěkné něco stojí a není jen tak. Ale jde především o oddechovou podívanou.

Pokud jde o herce, Justin Timberlake je typickým představitelem „toho, co nalétl, ale co to jen tak nenechá“. Snadno vklouzává do světa velkého obchodování a s naivitou studentovi sobě vlastní dlouho věří, že je vše v mezích zákona. Na jeho souměrnou tvář se budou určitě divačky rády dívat a určitě mu budou fandit, aby se z té šlamastiky nějak dostal. Co říci i o Benu Affleckovi? Ten na sebe nedávno výrazně upozornil filmem Argo, který nejenže sám režíroval, ale i si v něm zahrál hlavní roli. Film pak posbíral všechna možná ocenění, včetně Oscara za režii. Tady však Affleck vklouzává do jednoduché role se dvěma grimasami, přičemž si vystačí s několika více či méně vtipnými hláškami o korupci. Pak tu máme atraktivní Gemmu Atherton. I když ve své roli měla představovat Blockovu vlivnou a neústupnou obchodní partnerku, obávám se, že je zde především proto, aby ukázala svou hezkou, jemně pihovatou tvářičku a předvedla svůdné večerní šaty. Čtveřici doplňuje černošský herec Anthony Mackie, který má z hlavních představitelů asi největší charisma, a je jen škoda, že si na plátně nepobyl více.
Díky na dnešní dobu krátké stopáži (91 minut) film nenudí a příjemně uteče. Vy z kina odejdete sice možná chudší o nějakou tu stokorunu, ale zato s pocitem, že vás se prohra v on-line pokeru netýká. A za ušetřené peníze si můžete po osvěžení příjemnou oddychovkou dopřát ještě osvěžení v podobě něčeho dobrého na zub.

USA 2013
Česká premiéra: 26. 9. 2013
Režie: Brad Furman
Hrají: Ben Affleck, Justin Timberlake, Gemma Arterton, Anthony Mackie, Ben Schwartz, David Costabile, Yul Vazquez, Louis Lombardi, Oliver Cooper
Délka: 91 min.
Anglicky, španělsky

 

Česká stránka filmu: http://www.cinemart.cz/hra-na-hrane-2/
Oficiální stránka: http://www.runnerrunnermovie.com/

Foto, trailer: CinemArt, Twentieth Century Fox

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA