Kingsman Colin Firth ve špionské taškařici plné náražek

kingsmanTajná služba a špioni patří k Velké Británii, stejně jako třeba odpolední čaje, Big Ben, patrové autobusy nebo červené telefonní budky. Ostrovní země má v tomto žánru velkou tradici a světu dala špiona ze všech nejslavnějšího – Jamese Bonda. Čas od času se tento kultovní žánr dočká komediálního odlehčení, ať už v podobě crazy komedie či parodie. Občas vznikne film, který se pokusí na tradici bondovek navázat nebo alespoň vzdát příběhům o agentech poctu.
Tohle všechno nyní smíchal britský režisér Matthew Vaughn, který je podepsán mimo jiné pod takovými úspěšnými akčními trháky jako X-men: První třída nebo Kick-Ass (u obou spolupracoval na scénáři a oba režíroval). Jeho nový počin představuje soukromou tajnou službu zvanou Kingsman. Tato nevládní organizaci je ze všech nejtajnější a oficiálně samozřejmě neexistuje. Dostat se mezi její členy je možné teprve tehdy, až když některý agent její řady většinou nedobrovolně opustí (rozuměj: zemře nějakou velmi nepěknou smrtí, například rozpůlením). Za nového člena se pak musí zaručit někdo ze stávajících členů.
Harry Hart (Colin Firth) vypadá a chová se jako pravý anglický gentleman. Značkový, na míru šitý oblek, drahé hodinky a boty. Nezbytný deštník a usedlé brýle. Je to však jeden z nejzkušenějších a nejchladnokrevnějších agentů. V roce 1997 ale udělal chybu, kvůli které při akci zemřel jeho kolega. Zůstal po něm malý synek Gary a plačící vdova.
V současnosti se Gary „Eggsy“ Price (Taron Egerton) potlouká po hospodách a je bez práce. Z plačící vdovy se stala alkoholická troska, kterou zneužívá její buranský přítel, obklopen podobně „inteligentními“ kamarády. Právě jim jednoho dne ze vzteku Eggsy ukradne se svými kumpány vůz, ale je zakrátko dopaden policií. Mužům zákona není mladý muž díky dřívějším deliktům neznámý. Eggsy si vzpomene, že jako mladý klučík dostal od neznámého muže (Hart) tátovu medaili, na které bylo připsáno telefonní číslo. To měla matka vytočit v případě nouze. Nyní je v nouzi Eggsy, a tak zkusmo číslo vytočí.
Kingsman, The Secret Service Rázem se dostává na svobodu. Pomocnou ruku mu podal samozřejmě Hart, který cítí povinnost vůči synovi zemřelého kolegy, jenž kdysi svou smrtí zachránil zbývajícím členům jednotky život. Nabízí mladíkovi šanci stát se jedním ze členů Kingsmana.
Eggsy tak absolvuje spolu se skupinkou dalších adeptů náročný výcvik. Při něm jde často o život, ale Eggsy cítí, že vlastně nemá co ztratit. Nicméně by mohl právě zde najít nový smysl života, neboť nejlepší student výcviku se stane novým členem a zaujme pozici nedávno zabitého agenta s přezdívkou Lancelot (všichni členové mají přezdívky po legendárních rytířích, nejvyšší šéf je samozřejmě Artuš).
Mezitím však agentura čelí nové hrozbě. Americký miliardář zvaný Valentin (Samuel L. Jackson) má svérázný ekologický plán za „záchranu“ lidstva. Ve skutečnosti nechce nic jiného než – jak se ve správném špionážním filmu sluší – ovládnout svět.

Pokud si kladete po přečtení předcházejících odstavců otázku, kde je ta legrace a jestli to není spíš drama, tak opravdu není. Kingsman: Tajná služba je snímek, který nebere nic vážně a ze všeho si dělá legraci, a to dost často velmi neotřelou formou. Když mají některým lidem doslova vybouchnout hlavy, tak proč ne ve stylu ohňostroje synchronizovaného s hudbou?
Matthew Vaughn ale nezapomíná ani na pořádnou akci. Spolu s výbornými gagy stojí film i na perfektně natočených scénách především rvaček, na které bude divák ještě dlouho s obdivem vzpomínat. Mezi nevídaně stylizované a úžasně choreograficky zvládnuté scény patří především ta v hospodě, v horské chatě, a hlavně v kostele. Film má být k dispozici i ve verzi pro 3D kino IMAX, tam to musí být ještě zajímavější podívaná.

Když jsem psal o poctě, je nutno zmínit, že se netýká jen špionážních filmů. Příběh v mnoha místech nezapře, že pochází z komiksové předlohy The Secret Service autorů Marka Millara a Davea Gobbonse. Ostatně Eggsy je také takový typický příklad komiksového hrdiny, jakého známe třeba z Kapitána Ameriky. Zpočátku spíše anti-hrdina, nevýrazný a utiskovaný, kterého nikdo nebere dost vážně, ale který to všem nakonec nandá. V neposlední řadě film dost často připomíná některé RPG hry (akční počítačové hry z pohledu první osoby), zejména ve scénách v jeskynním komplexu jsem měl pocit, že právě nějakou takovou hru sleduji.

KingsmanSamozřejmě nemohu vynechat herce. Začal bych určitě skvělým Colinem Firthem. Dokazuje, že po zamilovaných a plachých charakterech nebo brutálním psychopatovi dokáže zahrát chladnokrevného a téměř nesmrtelného superšpiona. Právě on je postavou, díky které bychom se nechali zapsat na výcvik také, jen abychom ho nezklamali. Nebo také postavou, kterou bychom chtěli mít za kamaráda v hospodě, pro případ, že by se něco semlelo. Zatímco Taron Egerton (taková britská verze Joshe Hartnetta) teprve herecké zkušenosti spíše ještě sbírá, máme tu další bardy stříbrného plátna. Ať už je to Michael Caine v roli „Artuše“, výborný Mark Strong (Vaughn hrál už v jeho předchozím filmu Kick-Ass, s Firthem se setkali ve filmu Dříve než půjdu spát), coby velitel výcviku nebo Samuel L. Jackson, který si svou roli padoucha Valentina vyloženě užívá. Se svým „šlapáním si na jazyk“, obstarožními brýlemi a nakřivo posazenou kšiltovkou je zkrátka neodolatelný. Přijďte k Valentinovi na neformální večeři do jeho luxusní vily – nabídne vám Big Mac na stříbrném podnose (zde je narážka na americkou pop-kulturu více než zřejmá).

Jediné, co by se této povedené podívané dalo vytknout, je občasná hrozba nudy, která by mohla přijít zejména ve scénách nekonečných přestřelek v obligátním prostředí jeskynního komplexu (známe to už z bondovek i z komiksových zpracování filmů). Také je škoda, že motiv Valentinova ovládnutí světa pomocí aktivace agresivního chování v lidech, včetně následné řežby na různých veřejných místech po celém světě (mimochodem něco podobného už bylo v Khouryho Rasputinově stínu), nebyl v davových scénách více rozvinut – s dnešními možnostmi trikových animací by se to jistě zvládlo.

Kingsman: Tajná služba je snímkem více žánrů, z nichž každý stojí za pozornost a každý posouvá filmařskou laťku o něco výš. I když není vždy jen permanentní taškařicí a humor jde někdy zcela stranou (scény s Eggsyho mámou), jedná se hlavně o třeskutě namíchaný mix legrace, parodie (plné citací a odkazů na podobné filmy) a akčního nářezu. Stojí rozhodně za vidění, ať už máte rádi špionážní filmy, nebo chcete vidět hodně netradičně natočené akční scény, nebo se v neposlední řadě zkrátka dobře bavit překvapivým shazováním různých klišé. Vyměňte pro tentokrát domácí krb a popíjení své oblíbené drahé whisky, a vyrazte do kina. Smoking nepotřebujete, ale deštník si raději vezměte. Nikdy nevíte, na koho natrefíte.

Kingsman: The Secret Service
USA, Velká Británie 2014
Česká premiéra: 19. února 2015
Režie: Matthew Vaughn
Hrají: Colin Firth, Taron Egerton, Mark Hamill, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Michael Caine, Sophie Cookson, Jack Davenport, Sofia Boutella a další.
Délka: 129 min.
Mluveno: Anglicky, české titulky
Oficiální česká stránka filmu: www.cinemart.cz
Oficiální stránka: www.kingsmanmovie.com
Photo Credit: CinemArtD

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA