Hadrový panák (Daniel Cole)

Jedno tělo složené ze šesti obětí. K němu seznam dalších šesti, které mají být zabiti v nejbližších dnech. Podaří se policii je ochránit, když seznam obsahuje přesná data úmrtí? Jak to souvisí s hrůzným nálezem, to si přečtěte v povedeném literárním debutu britského autora.

Detektiv seržant William Oliver Layton-Fawkes, jenž získal podle prvních písmen svého jména přezdívku Wolf, obětoval řadu měsíců i své manželství honbě za tzv. kremačním vrahem, zabijákem, který své oběti upaloval. Když se však Naguib Khalid dostane k soudu a porota vyřkne výrok „nevinen“, neudrží Wolf nervy na uzdě a zabijáka přímo v soudní síni napadne. Po několika měsících v léčebně je Wolf zpět ve službě jen díky tomu, že Khalid znovu vraždil, takže Wolfovo chování bylo do jisté míry ospravedlnitelné. Kremační zabiják tentokrát doživotnímu trestu neušel.

Čtyři roky poté je Wolf povolán k poněkud morbidně kurióznímu případu. V bytě naproti činžáku, kde bydlí, se našlo mrtvé tělo. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se neukázalo, že je sešité ze šesti různých částí těla, přičemž každá část patří jiné osobě. Policie má tedy jedno tělo, ale šest různých obětí, a to mužských i ženských. Zvláštní je, že hlava Wolfovi připomíná před časem uvězněného Khalida a ohavná „loutka“ (které média začnou říkat „hadrový panák“) zřejmě ukazuje na okno Wolfova bytu.

Brzy na to dostává Wolfova exmanželka a novinářka fotografie „hadrového panáka“ a k tomu jako bonus seznam šesti osob s přesnými daty, kdy má dojít k jejich vraždě. Je mezi nimi londýnský starosta, pak několik jmen, která policii nic neříkají, a na konci seznamu je… Wolf.

Hadrový panák je literárním debutem třiatřicetiletého britského autora Daniela Colea. Původně pracoval tři roky jako záchranář, později byl členem spolku pro ochranu zvířat a členem dobročinné záchranářské instituce. Pak poslal Sue Armstrongové do agentury Conville & Walsh rukopis tří kapitol svého prvního románu. Literární agentka dostává až dvě stě rukopisů týdně, ale v rok starém článku pro list The Guardian nešetří na Danielovu adresu chválou: „Většina rukopisů je docela dobrá. Ale aby nějaký okamžitě upoutal mou pozornost, musí být něčím zvláštní. Tohle mě donutilo přečíst si to celé a moc jsem si to užívala.“. Cole dostal smlouvu na tři tituly, zájem už projevila i televize. Mezitím už autorovi vyšel druhý román s názvem Hangman a na jaro 2018 je ohlášen třetí titul Sky is Falling. V něm bychom se měli stejně jako v předcházejících dvou románech opět setkat s Wolfem a jeho kolegyní Emily Baxterovou.

Uvedení knihy na český trh předcházela poměrně masivní reklama, kniha byla zařazena do edice „Světový bestseller“ a anotace nešetří výroky jako „Hrůzná, ale úžasná!“, „Detektivka roku je tady“ nebo „O téhle knize nebudete moci přestat mluvit.“ Že bych o knize nemohl přestat mluvit, to asi ne, ale jinak si myslím, že anotace a reklamy tentokrát moc nepřeháněly.

Spousta čtenářů si možná kupuje pouze tituly svých oblíbených autorů, a pokud šáhne po někom neznámém, je to pro ně vždycky trochu riziko. Někdy knihu horkotěžko „přelouskáte“ (nebo ji ani nedočtete) a řeknete si, že už nic víc od autora číst nemusíte. Pak jsou ale případy, kdy je Vám jasné, že čtete něco, co se vymyká zaběhlé šedi jiných detektivek, něco, co Vás po dlouhé době k příběhu opravdu připoutalo natolik, že jste jen neradi od knihy odcházeli, dokud jste ji nedočetli. A v lepším případě, je Vám líto, když zavřete poslední stránku knihy. Tohle přesně jsem cítil u Coleovy prvotiny. Je napsána tak chytře, poutavě a nápaditě, že jsem si čtení opravdu užíval s každou stránkou. Podobně překvapivý objev jsem naposledy zažil snad jen v případě thrilleru Příliš krátký provaz od Matthewa FitzSimmonse nebo Wonderland – Země divů americké autorky Jennifer Hillier.

Zápletka by mohla vzbuzovat dojem, je půjde o čtení „pro silné nervy“, ale Coleův detektivní thriller není vyloženě morbidní, a kupodivu se netočí pouze kolem „hadrového panáka“. Autor ho kromě prologu Wolfova excesu v soudní síni používá jako odrazový můstek. Než aby se s oblibou šťoural v nechutných detailech, předkládá před čtenáře další, navazující zápletky. Vévodí především vrahův seznam, což Cole využívá jednak k tomu, abychom si spolu s detektivy kladli otázku, jak souvisí s „hadrovým panákem“ (už to samo o sobě je dost nevšední zápletka) a jednak k tomu, abychom byli zvědaví, jak policie ochrání někoho, kdo má v daný den zemřít. I když tahle zápletka není tak docela originální, je nutno uznat, že tady je vrah velice vynalézavý. Nebude jistě žádným „spoilerem“, když řeknu, že policii samozřejmě dokáže převézt, a to leckdy hodně překvapivým způsobem.

Neměl bych zapomenout ani na postavy a vztahy mezi nimi. Zejména na poněkud komplikovanějšího Wolfa a jeho ještě komplikovanější vztah s kolegyní Baxterovou, případně s bývalou manželkou. Její dilema zdali pomáhat Wolfovi nebo spíš vlastní kariéře v době, kdy se média doslova pasou na detailech šokujících vražd, tvoří třetí, taktéž nezanedbatelnou linii příběhu. V několika momentech nechá autor klesnout své postavy až na emocionální dno, kdy se nebojí ukázat je plačící a na pokraji sil. Tyhle scény ale na jiných místech vyvažuje (možná trochu překvapivým) suchým humorem. Někdy prosakuje na světlo poměrně nenápadně, ale pak jsou tu pasáže, kdy se čtenář vyloženě zasměje.

Ke konci nám autor začíná nabízet více pachatelů a složitější vazby mezi jednotlivými událostmi. Nutí nás tak kombinovat a o lecčems začít uvažovat v jiném světle. Když se na to chytíme, musíme začít po pár kapitolách naopak přemýšlet, jestli i to nebyla chytrá taktika, jak nás vodit za nos… Zkrátka a dobře, přesně takhle má vypadat thriller ze současnosti. S přiměřenou dávkou násilí, emocí, a především vyzývající k přemýšlení, jaký další krok ta či ona strana provede. Když k tomu přidáme odlehčující sarkastický, typicky britský humor a sympatické postavy, vyjde nám z toho perfektní debut, který jistě vzbudí zájem o autorovy další tituly. Můžeme si jen přát, aby byly stejně dobré. Zatím to vypadá, že budou, poněvadž druhý titul si na serveru goodread.com vede dokonce lépe než prvotina.

V závěrečném poděkování autor děkuje také čtenářům, kteří si udělali čas a knihu přečetli, ačkoli by místo ní mohli číst tolik jiných neuvěřitelných knih. Já jsem rád, že jsem přijal nabídku na recenzní výtisk tohoto titulu a že jsem mohl prožít pár večerů s touto výbornou knihou.

Originální titul: Ragdoll (2017)
Vydáno: Trapeze – Orion Books, Londýn (2017)
Vydání v České republice: Euromedia Group, a. s. – Knižní klub (2017)
Přeložil: Michal Prokop (2017)
360 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA