Hlídka (Robert Crais)

Robert Crais HlídkaNový detektivní thriller z Los Angeles je o pátrání, přátelství a penězích. Co začalo tak prostě, se náhle změní v boj o čas, život a o důvěru…

Joe Pike, bývalý polda, válečný veterán a žoldák, zůstal vždy ve střehu, takže mu nečiní žádný problém rozpoznat blížící se malér, třeba v podobě chuligánů, co chtějí vykrást obchod. Zachránit majitele krámku a předat jednoho z útočníku policii je taky téměř rutina, tak proč by zrovna tahle epizoda měla být pro další vývoj klíčová? Možná že kdyby tam nepotkal Dru, majitelovu neteř s kouzelným úsměvem, nerozhodl by se Joe, že se sám postará, aby jim gangy už dál nevyhrožovaly.
Tak se nám dostane vhledu do losangeleských chudinských čtvrtí a světa místních gangů a organizací, snažících se děcka od zločinu odvrátit, zatímco Pike chce jen odvrátit jeden konkrétní gang od jednoho konkrétního obchodu. A díky síle své osobnosti to zas není takový problém a celá kniha by mohla skončit na straně 71. Jenže.
Dru Rayneová i se strýcem Wilsonem beze stopy zmizí. A tady teprve začíná opravdový příběh – Pike napne své schopnosti neslyšně se vkrádat, omračovat, vyslýchat a mizet; povolá ze zálohy i svého přítele Elvise Colea, aby ten mohl použít všechny své grify soukromého detektiva. (A Elvisovy kapitoly jakožto toho užvaněnějšího z téhle dvojice přinášejí kromě rozvitých souvětí i trochu toho humoru, pro Colea typického.)
Partie je rozehrána, začíná hra na padouchy a oběti, ale přesně, jak stojí na obálce knihy – kdo je kdo? Protože pátrání odhalí pár nehezkých věcí, které do sebe nezapadají. A navíc čtenář moc dobře ví, že se dřív nebo později objeví i Daniel – brutální chlápek z prologu, který to evidentně nemá v hlavě v pořádku. Jakpak asi zamíchá pořadím on?
Smršť akce pochopitelně následuje, zaplete se do toho i FBI, z Lousiany vypomáhá dokonce i Lucy Chenierová, Elvisova bývalá láska. Tempo kulminuje a tlaková vlna jménem Joe Pike žene události až k mrazivému finále, které jako pokaždé bere dech.

Robert Crais původně plánoval tento román víc soustředit na Elvise Colea, ale pak ho zaujala představa, jak Joe Pike potká ženu poté, co zachránil jejího strýce, a uvědomil si, že ho zajímá, jak to s těmi postavami bude dál. A můžu jen naznačit, že vše půjde hodně, hodně jiným směrem, než jaký se nabízí…
Craisovy detektivní thrillery si stále udržují skvělou úroveň, a to nepíšu jen proto, že sama jsem skalní fanoušek. Prostě to tak je…

Originál: The Sentry, 2011
Překlad: Hana a Martin Sichingerovi
Vydala: Metafora, 2011
www.metafora.cz
327 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA