Emil a detektivové teď pátrají i na audioknize

Erich Kästner: Emil a detektivovéDětskou detektivku Emil a detektivové, kterou roku 1929 knižně debutoval německý autor Erich Kästner (1899—1974), nyní jako audioknihu v překladu Jitky Fučíkové publikovalo vydavatelství Audioberg.

Emil v příběhu míří z malého Neustadtu k babičce do velkého Berlína. Maminka mu dává s sebou 140 marek. Cestuje vlakem sám, společnost mu dělají v kupé dva cestující. Dáma, jež posléze vystoupí, a tak Emil zůstane sám s podivným pánem v tvíďáku a s knírkem. Chlapec si snaží dávat na peníze pozor, jenže usne, a když se probudí, nejsou v kupé ani marky, ani pán. Emil se pouští do sledování pána a v Berlíně se seznamuje s chlapci, kteří mu pomáhají v pátrání.
Začíná akce, v níž nechybí sledování taxíkem nebo hoch, který je jako spojka u telefonu.

Příběh na CD je dramatizovaná četba. Vypraví ho Jiří Lábus, který mluví rovněž party postav pouze mihnuvších se, pro dětský příběh se Lábusův hlas ideálně hodí. Ostatní osoby mají své obsazení. Dana Batulková jako Emilova maminka, Libuše Švormová v roli Emilovy babičky, Marek Eben vystupuje jako pán z berlínské elektriky, Arnošt Goldflam představuje pokladníka v bance, Josef Somr policejního komisaře, Jaroslava Kretschmerová paní z vlaku a onoho pána s knírkem Oldřich Navrátil. Tím obsazení nekončí, je zde také řada dětských hlasů z Dismanova rozhlasového dětského souboru, v čele se Sebastianem Baalbakim, který ztvárňuje Emila.

Erich Kästner: Emil a detektivové

Audiokniha má nádherný booklet s fotografiemi Jana Fauknera, které doprovázejí původní ilustrace Waltera Triera. Na fotografiích jsou představovány některé postavy či některá místa příběhu, tak jako první lze třeba o Emilovi mimo jiné číst, že nerad nosí sváteční šaty, jenže „na modrých šatech je hned vidět každý flíček“. Tyto texty vychází z kapitoly Teď má slov deset obrázků, v nichž autor v knižní verzi představuje postavy a různá místa.
Uvedeny jsou zde také informace o autorovi, režiséru CD Janu Jiráňovi a skladateli hudby Petru Binderovi. Jeho veselá a hravá hudba není jen na začátcích a/či koncích stop, ale často i během promluv postav a dobře příběh oživuje. Kdo z dětských posluchačů by snad měl potíž se slovy jako podzemka či zdviž, najde zde vysvětlení.
Bez uvedení informací o tom, jestli se jedná o zkrácenou verzi, je příběh na CD dělen do 18 kapitol stejně jako v knižním originálu, jen Kästnerova předmluva chybí.

Emil a detektivové na dvou CD trvá dohromady jen něco přes hodinu a půl. Dětská detektivka není nijak komplikovaná, nikoliv však nudná. Poslouchat se může dobře i dospělým, třebaže není v jejich blízkosti nějaký dětský posluchač. Pátrání dětí, které pobíhají po Berlíně, má své laskavé kouzlo. Oproti drsným mordům dospěláckých detektivek navíc působí správně nevinně.

Proč se používá označení Brandeburská brána místo Braniborská, když přitom třeba Alexanderplatz je tu prostě česky Alexandrovo náměstí, lze vzhledem k výše napsanému brát jen jako hnidopišské rýpnutí do detailu.

1. CD 46 minut, 2. CD 49 minut
Vydal Audioberg, Praha 2013
www.audioberg.cz
www.radioservis-as.cz

 

Dětskou klasiku Emil a detektivové můžete zakoupit i na Audiolibrix

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora