Zběsilost (Karin Slaughter)

Americká autorka Karin Slaughter proslula syrovými thrillery, které zasazuje do amerického jižanského státu Georgia. Letos v září jí vychází již osmý titul ze série Will Trent, my se však podíváme, jaká byla její úplně první kniha, která česky vyšla už v roce 2002.

zbesilost-slaughter-2002Město Grant v Georgii. Doktorka Sára Lintonová obědvá se svou mladší sestrou v místní restauraci. Když si odskočí na toaletu, najde tam v kabince umírající mladou ženu. Pořezané a zkrvavené tělo, škubající sebou v poslední křeči, patří Sibyl Adamsové, slepé univerzitní profesorce. Doktorka se snaží ženě pomoci, ale je to marné. Sibyl jí umírá přímo v náručí. Pachatel ženě vyřízl do těla kříž a ještě jí znásilnil. Sára, její bývalý muž – vrchní inspektor Jeffrey Tolliver, i celé město je šokováno brutalitou činu. Kdo mohl nebohé slepé ženě provést něco tak bestiálního?

Vše je o to horší, že jde o sestru policistky Leny Adamsové, horkokrevné mladé ženy. Ta se ve snaze dopadnout pachatele chová jako neřízená střela a kolegům často ztěžuje práci. Navíc leccos nasvědčuje tomu, že se vrah nespokojí jen s jedinou vraždou. Když z univerzitní koleje zmizí další mladá žena, která je navíc Sibyl dost podobná, je hodně pravděpodobné, že jde o další vrahovu oběť a že jí mnoho času nezbývá…

Karin Slaughter napsala Zběsilost ve svých třiceti letech a hned za ní byla nominována na cenu Americké asociace autorů detektivních románů, Zlatou dýku. Děj zasadila do fiktivního okresu Grant, kde se nachází také stejnojmenné město, ve kterém její postavy žijí. Přivedla na svět doktorku Sáru Lintonovou, jejího bývalého muže Jeffreyho Tollivera a policistku Lenu Adamsovou. S těmito postavami se čtenáři poté setkávali v dalších pěti dílech série Grant County. Ještě než napsala zatím poslední díl této řady (Pavučina), začala psát román do nové série, ve kterém je hlavní postavou agent Georgijského úřadu pro vyšetřování (GBI) Will Trent. Stejnojmenná řada se zatím dočkala sedmi titulů, přičemž v nich často vystupují i některé postavy ze série Grant County.

Jak asi mnozí čtenáři vědí, Sára Lintonová se posléze stala partnerkou Willa Trenta (od té doby se objevuje v každém příběhu z této série) a například Lena Adamsová sehraje velmi výraznou úlohu v zatím posledně česky vydaném románu „Trentovské“ série, Démoni. Autorka do svých knih umně zakomponovala své vlastní postřehy ze života na americkém jihu, jak si ho dobře pamatovala ještě předtím, než se posléze odstěhovala do Atlanty.

Pachatele lze tentokrát uhádnout poměrně snadno a také je odhalen už někdy v začátku poslední čtvrtiny. To však nebrání tomu, abychom tento napínavý a drsný thriller dočetli až do konce, už jen proto, že autorka drží po celou dobu slušné vyprávěčské tempo, které se od druhé poloviny knihy ještě malinko zrychluje, spolu se stoupajícím napětím.

Zběsilost se v originálu jmenuje Blindsighted, což se dá přeložit jako Nevidomá, ale také to může znamenat slepost ve smyslu, že nevidíme to, co bychom vidět měli, nebo to ani vidět nechceme. Její prvotině sedí obojí. Vzhledem k tomu, že příběh píše žena, je zaměřen hlavně na ženské postavy. Autorka je sice, co se prožitého utrpení týče, nijak nešetří, ale zase jde vždycky o silné ženy. Každá si svým způsobem vytrpěla svoje, a přesto se nikdy nenechala zlomit. I když by to dost často nejraději vzdala. Taková je Lena Adamsová po smrti své sestry, taková je i Sára Lintonová, která si zase z minulosti uchovává ošklivý zážitek. Nicméně už celých dvanáct let se snaží přes něj přenést a žít normálním životem.

I té zběsilosti si užijeme. O Karin Slaughter se ví, že si nebere žádné servítky a čtenáře se škodolibým gustem ráda zasvětí do všech morbidních podrobností. Často ho dokáže šokovat nezaujatě chladným, ale detailním popisem všeho toho zla, které se v lidech dokáže skrývat a mnohokrát překvapí i tím, jaké sadistické prvky ještě do knihy lze vnést. Třeba vymlácené zuby oběti sexuálního útoku (pro usnadnění orálního sexu) nebo dosti brutální způsob znásilnění.

Přesto je tu ještě znát, že jde o autorčinu první knihu. Pozorný čtenář si všimne drobných nelogičností, jednou si dokonce Karin splete Sáru s Lenou, ale to jí rádi odpustíme. Napsala působivý příběh dvou žen, které to nikdy neměly a nemají lehké, ale bojují. Jde o thriller z prostředí zdánlivě poklidného jižanského městečka, mezi jehož obyvateli žije sadistická bestie, která neváhá znásilnit a zavraždit slepou ženu, přičemž je otázkou, jaké podobné zvěrstvo chystá pro další oběti. A přitom může navenek vypadat roztomile a sympaticky. O to víc je nebezpečnější.

Jsem si jistý, že si Karininu prvotinu užijete stejně, jako její pozdější romány.

Originální titul: Blindsighted (2001)
Vydáno: William Morrow, New York (2001)
Vydání v České republice: Domino (2002)
Přeložil: Tomáš Fürstenzeller (2002)
328 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA