Dvojnásobná držitelka Ceny Společnosti Agathy Christie Hana Doubková se zatím čtenářům představila pouze jako autorka povídek. Román Ďábelská past, který vyšel v edici Původní česká detektivka nakladatelství Moba, je její první delší prací.
Autorce se povedlo napsat román, který se odehrává v současných Čechách, ale přitom ve stylu klasických detektivek, kde můžeme na vraha přijít na základě stop, které jsou nám udělovány, ne jen na základě pouhé tipnutí. Ale kdo z nás si podobných stop dokáže všimnout? Dalším kladným bodem rozhodně je, že kniha není žádným vyprávěním například z prostředí podnikatelského zločinu, ale jde v ní o mezilidské vztahy.
A ty tady nejsou zrovna jednoduché.
Hned v Prologu sledujeme schůzku dvou milenců, o kterých ale víme, že přinejmenším muž z páru už je navíc zadaný. Jména nám jsou ale utajena, a proto zůstává otázkou, kdo z postav si vlastně na začátku užíval. Nabízí se jich hned několik…
Bohatá Karla, která přežila autobusovou nehodu, ale rozhodně není psychicky v pořádku, je hlavní postava, okolo které se celý děj – a vlastně s nadsázkou řečeno i příběh – točí. S manželem Alexejem se vypráví na chatu kamarádky Šárky (z několika poznámek usuzuji, že se příběh odehrává někde v severozápadních Čechách), kde chtějí určitý čas pobýt. Ale jsou tu i další chaty a další (ne)přátelé. Manželé Mirek a někdy až bolestně upřímná Zdena, Ivanka, která by chtěla zhbnout, a její manžel Hynek, ale také Ivančina sestra Jitka, která dříve chodila s Alexejem, než se ovšem na scéně objevila Karla. Kromě nich tu ale vystupuje také několik místních obyvatel – paní Boženka, manželé Kroužkovi nebo třeba podivínská Fanynka.
A důležitou roli, jak se zdá, hraje také pověst o Isoldě Chlumecké z Chlumu. Je to jen náhoda, že se její portét na obraze podobá Karle?
Kromě Prologu a závěru je kniha rozdělená na několik málo kapitol podle dní, během nichž se příběh odehraje. Je jasné, že někdo musí zemřít, i když si v Ďábelské pasti na vraždu počkáme poměrně dlouho…
Určitou zvláštností uprostřed románu je nahlednutí do myšlenek jednotlivých postav. To nám je sice umožněno v celé detektivce, ale jen na konci jedné kapitoly jsou myšlenky psány kurzivou a poněkud zlovolnější a konkrétnější, jen s jednou nevýhdou – nevíme, kdo si to myslí, což považuji za hodně dobrý nápad a zajímavé zpestření. Naopak pro někoho možná trochu nevítané může být už zmíněné čekání na vraždu a často také dlouhé pasáže na několik stran.
Ďábelská past je přesto rozhodně povedená kniha s originální zápletkou a povedenými nápady ve způsobu napsání (Prolog, „tajné“ myšlenky postav) a ocení ji především čtenáři, kteří mají rádi detektivky o vztazích, kde není každá strana plná děje, i když i tady se začnou v druhé polovině dít věci…
Vydalo nakladatelství Moba, Brno 2009
edice Původní česká detektivka, svazek 96
224 stran