Christopher Fowler

Vyšlo česky I Ocenění I Odkazy

BIOGRAFIE ::

* 1953, Greenwich – Londýn; Anglie

Spisovatel a scénárista, který je považován za jednoho z nejlepších současných autorů hororů.

Studoval na umělecké koleji a pracoval zprvu jako reklamní textař, pak se ale ve svých 24 letech podílel na založení společnosti Creative Partnership, která je zaměřena na propagaci filmových trháků, (plakáty, trailery atd.) a dodnes této firmě velí. Když se však v začátcích přestěhoval se svou společností do Ameriky, obchody vázly a Fowler z dlouhé chvíle začal psát své oblíbené horory, kterými se rázem proslavil po celém světě (paradoxně ale ne příliš v rodné Británii…) Šest z jeho hororových povídek bylo zfilmováno.

Zpět v Anglii kromě ředitelování píše recenze a články pro řadu význačných novin, napsal také rozhlasovou hru pro BBC v rámci Nových případů Sherlocka Holmese.

Čtenářské veřejnosti je však také znám díky své netradiční detektivní sérii. Fowler už měl dost všech těch případů s mladými, krásnými a bezchybnými vyšetřovateli, a tak stvořil dvojici postarších detektivů, jejichž neortodoxní pátrací metody se sice někdy mohou zle zvrtnout, ale jejichž životní zkušenosti jsou vítanou devízou policejní práce. Oba detektivové se poprvé letmo objevují už v thrilleru Runa, ale teprve v roce 2003 dostali Arthur Bryant a John May svou vlastní detektivní řadu, v které se mísí suchý anglický humor, napětí i hrůzyplné a bizardní situace s perfektní znalostí londýnských zákoutí a historie. (Autor žije na King´s Cross a jeho věčně vlhký byt mu byl dokonce inspirací pro zápletku druhého dílu ze série…)

Málokdo mimo britské ostrovy ví, že „Bryant a May“ byla kdysi slavná značka zápalek, odkud si Fowler vypůjčil jména svých postav…

Zajímavostí také je, že každý díl z předpokládané šestidílné řady má představovat jiný typ detektivky: tzv. whodunnit čili prosté pátrání po vrahovi, záhada zamčeného pokoje, sériový vrah, ztřeštěné dobrodružství atd.

OCENĚNÍ ::
2004 – BFS August Derleth Novel of the Year award (za knihu Full Dark House) (BFS = British Fantasy Society)
více o cenách

ČESKY VYŠLO ::
Bryant a May:

  • Vražda za oponou (Full Dark House; překlad Ondřej Duha, BBart, 2006)
  • Podzemní proudy (The Water Room; překlad Ondřej Duha, BBart, 2006)
  • Sedmdesát sedm hodin (Seventy-Seven Clocks; BB art, 2007, přel. Ondřej Duha)
  • Schodiště do temnot (Ten Second Staircase; BB art, 2008, přel. Ondřej Duha)
  • Bílá chodba (White Corridor; BB art, 2009)

Ostatní:

  • Disturbia (překlad J. Kolářová, Olympia, 2002)
  • Runa (překlad Jitka Fialová, Olympia, 2000)

ODKAZY ::
Oficiální stránka: www.christopherfowler.co.uk

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA