Carl Hiaasen

Vyšlo česky I Ocenění I Odkazy

BIOGRAFIE ::

*12. března 1953, Plantation, Florida, USA

Americký novinář a spisovatel, známý svým výstředním smyslem pro humor a kritikou floridského průmyslu.

Po vystudování žurnalistiky na Floridské univerzitě nastoupil do Miami Heraldu, kde pracuje dodnes. Jeho stěžejním tématem je kritika ničení životního prostředí na Floridě, kde příroda ustupuje dalším zábavním centrům a dalším golfovým hřištím. Za své investigativní články získal řadu ocenění. Od roku 1985 píše také pravidelné sloupky do nedělní přílohy, kde si bere na paškál floridskou smetánku a všechny drby o ní, stejně jako ekologické problémy. Začátkem 80. let napsal spolu se svým kolegou – novinářem Williamem Montalbano tři detektivky, ale když Bill odcestoval jako zahraniční korespondent do ciziny, vrhl se na psaní knih Carl sám.

Jeho další kamarád z Heraldu, fejetonista Dave Barry, kdesi prohlásil, že Carl Hiaasen stvořil nový typ detektivního žánru – tzv. „detektivku floridských ztřeštěnců,“ která se vyznačuje tím, že je v ní možné absolutně všechno. Šílené zápletky, bizardní charaktery, jeden velký blázinec. (Sám Barry do tohoto typu přispěl svým naprosto ulítlým románem Velký průšvih…)
Hiaasenovými typickými postavami bývají chamtiví byznysmeni, zkorumpovaní politici, blbé blondýny, militantní ochránci přírody a nevypočitatelní turisté. Autor sám uvedl, že svou první samostatnou knihu napsal ve víře, že jí odradí turisty od cesty na Floridu, ale nepovedlo se mu to.
Jeho satirické romány mívají přízvisko „environmentální detektivky“, protože pod všechnou tou záplavou absurdních gagů se stále skrývá ostrá kritika zacházení lidstva s přírodou. Napsal 10 komediálně-kritických detektivek, dvě knížky pro děti, dva soubory svých novinářských článků a kritickou esej o tom, jak „Disneyland požírá svět.“
Podle jeho románu Strip Tease byl v roce 1996 natočen známý film Striptýz s Demi Moorovou v hlavní roli a roku 2006 byl podle dětské knihy Hook natočen stejnojmenný rodinný film s Lukem Wilsonem, který Carl také koprodukoval a zahrál si v něm jednu miniroličku. Když zrovna nepíše, tak rybaří nebo si hraje s dětmi a vnoučaty, nebo se pokouší hrát na svou modrou elektrickou kytaru (ačkoli Dave Barry tvrdí, že ty červené hrají líp…)

VYŠLO ČESKY ::

  • Citlivé místo (Sick Puppy, Alpress, 2001)
  • Hebká kůže (Skin Tight, Mustang, 1998)
  • Jak nám zobák narost (Native tongue, Mustang, 1996)
  • Naostro (Skinny Dip, BBart, 2005)
  • Přirozená dívka (Nature Girl, BB art, 2008)
  • Striptýz (Strip tease, Mustang, 1996)
  • Tolik štěstí najednou (Lucky You, BBart, 1999)

Knihy pro děti:

  • Soví houkání (Hook, Albatros, 2006)
  • Jak potopit Korálovou královnu (Flush, Albatros, 2007)
  • Chramst (Albatros, 2014/02)

ODKAZY ::
Oficiální stránka: www.carlhiaasen.com

OCENĚNÍ ::
1999 – Last Laugh Dagger (Native tongue)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA