Joe Ide

Američan s japonskými kořeny píše o Afroameričanech líp než oni sami – napsal skvělý thriller z prostředí drsné čtvrti jako od Waltera Mosleyho…

Foto: www.joeide.com

Joe vyrostl v Los Angeles v nebezpečné čtvrti plné gangů a kriminality, podařilo se mu však vystudovat vzdělávání. Po neúspěšných pokusech sám vyučovat a po vlažné kariéře v marketingu se pustil do psaní scénářů, ani tam ale nebyl úspěšný. Rozhodl se proto, že se stane spisovatelem, trvalo mu ale rok, než se oprostil od scénáristické strohosti a věřil si natolik, že mohl napsat plynulou prózu.

Jeho literární debut je v lecčems poctou Arthuru Conanu Doylovi, ale díky tomu, že vychází z drsného prostředí, které Joe Ide zná z dřívějška, připomíná i tarantinovky. Jeho hrdina, černoch Isaiah Quintabe, zvaný IQ, řeší problémy, na které policie nemá prostředky nebo se jimi odmítá zabývat. Řeší je hlavně díky své vysoké inteligenci.

Autorovi se povedl originální thriller, ve kterém uplatnil zkušenosti scénáristy – je svižný, vtipný, z prostředí showbusinessu i ghetta. Práva na knihu se prodala do Turecka i Japonska, televizní produkční společnost chystá podle knihy minisérii. Debut se dostal do nominací na Edgar i Barry award. Na podzim 2017 vyjde v Americe volné pokračování.

 

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.joeide.com

 

VYŠLO ČESKY ::

  • IQ (IQ, 2017; Argo, 2017/9) VYŠLO
Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.