Gillian Andersonová v hlavní roli The Fall loví po mimozemšťanech belfastského vraha brunetek

the-fall_series-i-ep-05-011David Duchovny hrál několik let spisovatele v seriálu Californication, jeho kolegyně z Akt X Gillian Andersonová se objevila v první řadě kriminálky The Fall, kterou BBC a irská RTÉ uvedly na jaře 2013. Pod tímto nepřeloženým názvem vysílala seriál v Česku stanice Cinemax, spadající pod HBO, a už existují i neoficiální české titulky.
Stejně jako u jiných současných seriálů o zločinu — namátkou alespoň americký Temný případ, dánský Zločin, dánsko-švédský Most, oba vybaveny americkým remakem (recenze první a třetí řady americké verze Zločinu pojmenované The Killing), či z českého prostředí Cirkus Bukowsky — nestačí vidět občas nějaký díl, neboť se nejedná o samostatný případ, který se uzavře a nevyžaduje znalost předchozích epizod.

Elitní supreintendantka Stella Gibsonová, kterou Andersonová hraje, přijíždí z londýnské Metropolitní policie do severoirského Belfastu, aby vyřešila případ vraždy mladé ženy. Záhy zjistí, že se nejedná o jednorázový čin, ale ve městě působí sériový vrah, který si vybírá brunety na dobrých pracovních postech. Sériové vraždy v provedení The Fall nepůsobí nijak okoukaně, a to paradoxně obzvlášť díky tomu, že od začátku víme, kdo je vrah.
V pěti hodinových epizodách první řady se s policejním vyšetřováním střídají scény, v nichž je zobrazeno jednání vraha. Scény se často proplétají v krátkém sledu. Například zatímco má Stella v hotelovém pokoji sterilního Hiltonu pánskou návštěvu, Paul je se svou obětí: koupe ji, lakuje jí nehty a pořizuje si fotografie. Když leží mrtvá žena položená na posteli a krátce na to na posteli leží i Stella, dodává to na drsnosti.

Vrah přitom nevypadá jako řada šílenců z německých Specialistů na vraždy, kde postavy často působily vzhledem na první pohled odpudivě (čest fešákům), bývaly v těžkých situacích nebo měly špatné rodinné zázemí.
V The Fall vraždí Paul Spector, jehož skvěle ztvárnil Jamie Dornan. Paul pracuje jako poradce pro pozůstalé, je fyzicky zdatný fešácký mladý tatínek dvou dětí, který má s manželkou fungující vztah. Za jediný problém tak je možné považovat noční můry, které trápí dceru. A možná také patnáctiletou slečnu na hlídání, která se do Paula zamilovala a ještě na internet vkládá slaďáky, které zpívá. Nebo se mladá chůva ukáže jako výhoda?
the-fall-series-i-ep-01-003Paulovy vraždy jsou plánované a evidované, s pečlivostí nějakého sběratele si schovává kupříkladu vlasy nebo průkaz oběti. Postupně se ukazují i jeho špatné stránky (a tím není myšleno jen vraždění), znepokojí obzvlášť jeho schopnost manipulování lidmi. Napětí zvyšuje, že od začátku není zřejmé, proč Paul vraždí, a jen postupně se odkrývají informace z jeho minulosti.

Seriálový maraton vysílá Cinemax ve čtvrtek 24. července od 22.00 a Cinemax2 v pátek 25. července od 22.00. V upravené verzi, kterou tvoří tři devadesátiminutové díly, bude v kuse uvedena celá první řada.

Celá policejní pátrání je veskrze profesionální, kupříkladu na místě činu se Stella pohybuje v ochranném oděvu, slečna na tísňové lince s klidem přijímá vystrašený telefonát a po skončení hned další, už nesouvisející s případem. Stella i její kolegové chodí na stanici se jmenovkami kolem krku, z chodeb jako by dýchala atmosféra místa, na kterém se člověk nechce vyskytnout.
Studenost a absenci emocí vyzařuje i Stella, která působí dojmem, že se jí málokterá událost nějakým způsobem dotýká. Mezi „úchylkami“ detektivů z knih či jiných seriálů zaujme potřeba plavání – když se Stella příliš nevyskytuje v Hiltonu, který má bazén, je třeba najít nějaký jiný.
Přes popsanou profesionálnost pátrání a ostatně i vztahů mezi policisty zůstává otázkou, jestli jsou všichni policisté čestní.

the-fall-series-i-ep-01-005Druhý případ, kterému je v The Fall věnováno méně prostoru, se týká zavražděného policisty, jenž měl zřejmě kontakty na belfastské podsvětí a smrt jednoho lumpa krátce před smrtí vyšetřoval.
I v hlavní linii se sériovým vrahem je jasné, že se příběh odehrává Belfastu, byť oproti dřívějším dobám klidnějším. Když se Paul ocitá ve čtvrti, kde bydlí jeho klientka, přičiněním drsných místních chlapíků málem přijde k úrazu.

Naznačme, že první řadou ani jeden z případů zcela nekončí. Jde se těšit na další sérii, která bude mít oproti první o jeden díl navíc a její uvedení v Británii se chystá na podzim letošního roku. Pokud se zachová úroveň předchozích dílů a zároveň se dalšími a dalšími případnými epizodami neudělá z The Fall nekonečný seriál, je se nač těšit.
O první řadě je možné spontánně s nadšením říci, že stojí za to a jejích pět dílů bude chtít člověk vidět pravděpodobně rychle za sebou, aby zjistil, jak vše dopadne.

Foto: HBO

The Fall, 5 epizod po 60 minutách
Velká Británie 2013
Hrají: Gillian Andersonová, Jamie Dornan, Laura Donnellyová, Bronagh Waughová, Ben Peel, Michael McElhatton, Frank McCusker, Niamh McGradyová, John Lynch, Archie Panjabi a další
Scénář: Allan Cubitt
Režie: Jakob Verbruggen

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA