Black Mass: K nepoznání namaskovaný Johnny Depp rozjíždí špinavou hru

Jack Rozparovač, Al Capone, Ted Bundy, Mickey Cohen, bratři Krayovi… Možná vám jako dětem vždycky říkali, že krást se nemá a vraždit už vůbec ne. Jenže když neposlechnete a dáte se na dráhu zločinu, budete hodně dobří a mít štěstí, nakonec se možná stanete slavnými jako výše uvedení pánové. A možná o vás natočí i film. Když budete mít ještě větší štěstí, třeba vás bude hrát Robert de Niro nebo Johnny Depp.

Johny Depp jako Whitey Bulger. Foto: © 2015 Warner Bros. Pictures
Johny Depp jako Whitey Bulger. Foto: © 2015 Warner Bros. Pictures

Právě posledně jmenovaný se představuje v hlavní roli filmu Black Mass: Špinavá hra, který nás zavádí do Bostonu 70. let. V jižní části zvané Southie operuje gang pod vedením Jimmyho „Whitey“ Bulgera (Depp). Tomu však jeho teritorium nestačí, a tak se jako správný gangster kromě toho, že má starost o staré lidi, pomáhá práskačům do hrobu a (samozřejmě) miluje svou matku, snaží ovládnout celé město. Sever Bostonu však ovládá klan italské mafie pod vedením jistého Angiula.

Jimmy má přítele z dětství Johna Connollyho, který je teď u FBI. Když se Connolly dozví, že federálové po Jimmym pasou, rozhodne se ho ze staré známosti varovat. Jimmy se sice tváří na první pohled nevyzpytatelně, ale nakonec spolu s Johnem upečou dohodu – FBI nechá Jimmyho na pokoji, resp. bude ho dokonce chránit, zatímco on jim bude poskytovat informace, které povedou k rozprášení konkurenční mafie. Podle Jimmyho to ovšem není práskání, jen oboustranně výhodný obchod.

I přes počáteční nedůvěru Connollyho nadřízených to po nějakou dobu skutečně funguje. Město je vyčištěno od italské mafie a John je povýšen. Happy end je na spadnutí, ale to bychom nesměli být v gangsterce. Správně tušíte, že se něco zvrtne, a máte pravdu. Jimmy je totiž nenasytný. Teď už ovládá celé podsvětí a kromě toho zasahuje i do sázkařského byznysu na Floridě. Zároveň je nevypočitatelný a brzy poruší „celkem banální pravidlo“, že nesmí nikoho zabít. Navíc ví, že co si člověk občas neudělá sám, znáte to, chlapi. A tak svým mužům občas ušetří práci, když někoho uškrtí sám holýma rukama. I provaz se někdy hodí…

Adam Scott (agent FBI Robert Fitzpatrick), Kevin Bacon (agent FBI Charles McGuireare), David Harbour (John Morris). Foto: Claire Folger
Adam Scott (agent FBI Robert Fitzpatrick), Kevin Bacon (agent FBI Charles McGuireare), David Harbour (John Morris). Foto: Claire Folger

Samotný příběh je vyprávěn z retrospektivy několika členů gangu, kteří se výměnou za informace rozhodnou „napráskat“ svého chlebodárce. Měli větší štěstí než ostatní – dožili se výslechu. Jiní, kteří to také zkusili, skončili na „Jimmyho soukromém hřbitově“ pod mostem u řeky nebo v „Jimmyho soukromém pohřebním ústavu“ v jednom z jeho domů.

Scott Cooper zatím sbíral spíše herecké zkušenosti (Vlčák Rain, Dům v temnotách). Na režisérské stoličce debutoval před šesti lety filmem Crazy Heart. Black Mass je jeho teprve třetím filmem. Základ vychází z knihy, kterou napsali Dick Lehr a Gerard O’Neill pod názvem The Life of America’s Most Notorious Mob Boss, která později vyšla v novém vydání jako knižní předloha filmu.
Pro svou látku si zvolil příběh skutečného zločince Jamese Bulgera (1929), který více než jedno desetiletí ovládal bostonské podsvětí. V roce 1995, kdy už měl na svědomí více než desítku mrtvých a kdy se kolem něj stahovala smyčka, se mu podařilo na celých 16 let zmizet. Byl dopaden až v roce 2011 v Kalifornii, na základě anonymního udání. Posléze byl za vraždu téměř 20 lidí odsouzen na doživotí. Zločinecká kariéra tohoto dnes pětaosmdesátiletého staříka, který vypadá jako neškodný penzista na dovolené, čítala také obchod s drogami, praní špinavých peněz a vydírání.

Pro většinu diváků bude patrně největším překvapením Johnny Depp v hlavní roli. Nebude to ale tím, jakou postavu ztvárnil – skutečného gangstera si už ve filmu zahrál vícekrát, v roce 2009 např. Johna Dillingera ve filmu Veřejní nepřátelé. Bude to hlavně tím, jak je tento dnes dvaapadesátiletý idol ze série Pirátů z Karibiku namaskován k nepoznání. Plešatý, s prokvetlými šedinami, nezdravou pletí, zkaženými zuby, vodnatým, ale démonickým pohledem (skutečný „Whitey“ ale vypadá na fotkách téměř neškodně). Ve filmu zprvu nepředvádí příliš mnoho grimas, ale o to více je někdy až ledově hrozivý. Stačí uvést scénu, kdy se jde podívat na Connollyho manželku, zdali jí opravdu je natolik špatně, že se nemůže zúčastnit společného večírku. Když jí sahá na čelo a prohlíží krk, jestli na něm nemá uzliny, napětí by se dalo doslova krájet.

Ve filmu potkáme i další známé tváře. Fanoušci britského seriálu Sherlock jistě rádi znovu uvidí představitele titulní role Benedicta Cumberbatcha jako Jimmyho bratra-senátora Billyho. V dalších rolích se blýskne třeba Peter Sarsgaard (Zatím spolu, zatím živi, The Killing III). Má tu sice jen malou roli, ale vychutnává si ji beze zbytku a znovu potvrzuje své herecké kvality. Když pominu Kevina Bacona (Tajemná řeka, X-Men: První třída), máme tu ještě řadu zatím spíše neokoukaných herců. Platí to hlavně o představiteli Johna Connollyho, australském divadelním herci Joeli Egertonovi (Velký Gatsby – onen charismatický přítel hlavní postavy). Pak jsou tu ti, u kterých si říkáte „kde já jsem ho už viděl?“ – tam lze víceméně zařadit jména jako W. Earl Brown (Batesův motel), Rory Cochrane a další.

Filmy tohoto typu se většinou opírají o tři hlavní body – zajímavý historický námět (patřičně umělecky upravený), výstižnou dobovou atmosféru a výkon hlavního představitele. Poslední bod si můžeme úspěšně odškrtnout. Co se týče dobové atmosféry, také není co vytknout. Odpovídají interiéry, obleky i účesy. A samozřejmě nesmí chybět obrovské sluneční brýle s kovovými obroučkami. Boston sice není až tak oblíbeným cílem turistů a filmařů jako třeba New York, Miami nebo San Francisco, ale má svou zajímavou a specifickou atmosféru. Ostatně své o tom ví třeba Ben Affleck (Město nebo Gone, Baby, Gone).

Pokud jde o historický námět, film chvíli balancuje s myšlenkou, kdo je vlastně větší – s prominutím – svině, jestli zákeřný a cynický Johnny nebo agent FBI Connolly, který v rámci pochybného kariérního úspěchu přivírá oči nad vraždami. Ve své době to možná bylo skandální téma, ale obávám se, že dnes už to nás, co jsme odchovaní Krejčířem a Berdychovým gangem, asi moc nevzruší. Na druhou stranu Bulger patřil dlouho mezi nejhledanější americké zločince a byl už dříve zmíněn v různých filmech, takže není divu, že si dnes vydobyl samostatný film.

Black Mass není filmem, který by nějak moralizoval, a dokonce se obejde i bez obligátní snahy dokázat divákovi, že prachy jsou sice krásná věc, ale klidné stáří si za něj nekoupíš. Předkládá divákovi často používané prvky, jako třeba to, že gangster musí být vždy nevypočitatelný. Typická je scéna přátelského chlácholení člena gangu, který překročil jistou mez, a vzápětí jeho chladně brutální likvidace. A je jedno, jestli je to „pouhým“ výstřelem do hlavy, ubodáním nebo utlučením baseballovou pálkou.
Násilí ve Špinavé hře však není nijak extrémní, trikaři si vystačí s častokrát použitou (zřejmě oblíbenou) sprškou krve na vnitřní stranu okna auta, a to i při starých dobrých úderech pěstí. Přesto se však nemohu zbavit dojmu, že ony výše zmíněné „výchovné“ lekce nezbedným členům bandy jsou tu hlavně proto, aby se divák dočkal své pravidelné dávky násilí.
Nicméně tvůrci nezapomínají ani na občasně probleskující černý humor. Začíná to například tím, kdy Jimmy vysvětluje svému malému synovi, že nemá ve škole problémy kvůli tomu, že udeřil spolužáka, ale proto, že ho při tom viděli. Pokračuje to pak třeba scénou, kdy skupinka v čele s Jimmym vyzvedne dalšího člena gangu (který předtím dělal trošku problémy). Ten se domnívá, že jedou na odvetnou akci a vychvaluje výhody neprůstřelné vesty, kterou si na to vzal. O něco později je v další scéně střelen do hlavy jedním z kumpánů a Jimmy jen konstatuje: „Ale že ti ta vesta byla platná, ty sr…!“

Black Mass: Špinavá hra se patrně zařadí jako další, z průměru nijak nevybočující skalp do vaší pomyslné sbírky mafiánsko-gangsterských ság. Zapamatujete si ho jako zajímavý film s poněkud překvapivým, ale působivým hlavním představitelem. Utkví vám v paměti jako příjemný výlet do 70. a 80. let minulého století, se snesitelnou mírou násilí i stopáži. A kdybyste se náhodou přeci jen chtěli nudit, můžete počítat, kolikrát ve filmu zazní to sprosté slovo začínající na „f“.

Black Mass
USA 2015
Česká premiéra: 19. 11. 2015
Režie: Scott Cooper
Hrají: Johnny Depp, Joel Edgerton, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson, Juno Temple, Kevin Bacon, Jesse Plemons, Peter Sarsgaard, Corey Stoll, Sienna Miller, Adam Scott, Julianne Nicholson, Rory Cochrane, W. Earl Brown, James Russo, Jeremy Strong, Jay Giannone, Owen Burke, Bates Wilder, Bill Camp, Brad Carter, David Harbour
Délka: 123 minut
Mluveno anglicky (české titulky)
Oficiální česká stránka filmu: www.freeman-ent.cz
Oficiální stránka: www.blackmassthemovie.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA