Aby pomstil smrt snoubenky, nechal se naverbovat do CIA. Je však trochu jako neřízená střela… Filmová verze úspěšného špionážního thrilleru Vince Flynna.
Mitch Rapp (Dylan O’Brien) tráví se svou přítelkyní dovolenou na idylické španělské pláži. Ve vodě jí předá snubní prstýnek po matce a požádá ji o ruku. Dívka souhlasí a Mitch běží do baru pro pití, aby to oslavili. Vyvolená jeho srdce říká „vrať se brzy…“
Pokud je vám teď jasné, že se už nesetkají, je vidět, že jste nějakou tu akční krimi už viděli. Následuje scéna v pohodovém plážovém baru a vy jen, co přijde. A dočkáte se rychle. Na pláž vtrhnou teroristé se samopaly a nemilosrdně kosí jednoho rekreanta za druhým. Včetně Mitchovi snoubenky. Mladý muž přežije pouze se střelným poraněním…
Po osmnácti měsících… Z Mitche je zarostlý samotář, který vypadá spíš jako syn bin Ládina. Ve své chatě trénuje různá bojovná umění a přes počítač se pokouší infiltrovat do teroristické organizace, která měla útok na pláži na svědomí. Netuší, že je sledován CIA.
Když se konečně dostane do Libye a jeho cíle jsou na dosah, záměr pozabíjet na vlastní pěst co nejvíce teroristů mu překazí americké komando, které teroristy postřílí dřív. Mladík však zaujme zástupkyni ředitele CIA Irene Kennedyovou, která mu nabídne, aby se k organizaci přidal…
Americký spisovatel Vince Flynn (1966–2013) se i přes svou dyslexii těšil pověsti erudovaného spisovatele z oblasti práce tajných služeb a za své předpovědi vzestupu islámského radikalismu a hrozby mezinárodního terorismu. Sám byl prý dokonce jedním vysokým představitelem CIA vyzván, aby zvážil, jak by agentura mohla zlepšit svůj boj proti terorismu. Román Americký zabiják z roku 2012, který se stal předlohou tohoto filmu, je ve skutečnosti už jedenáctým příběhem čtenářsky úspěšné série s Mitchem Rappem, agentem CIA. Z hlediska chronologie děje je ale první – vrací se do doby, kdy v této zpravodajské službě teprve začínal. Impulsem v knize ale nebyl teroristický útok na pláži, nýbrž sestřelení letadla nad skotským Lockerbie. Při něm Mitch ztratil kromě pětatřiceti spolužáků z univerzity také dívku, s níž chodil od střední školy a kterou si měl brát. Zápletka filmu je tedy trochu podobná, jen aktualizovaná.
Filmové adaptace se ujal režisér Michael Cuesta, čtyřiapadesátiletý rodák z New Yorku, který má za sebou práci především na televizních seriálech. Režíroval některé epizody oblíbeného seriálu Odpočívej v pokoji z produkce HBO, kultovního Dextera, a zejména epizody oceňované série Ve jménu vlasti, která právě běží i v naší televizi. Tedy tak trochu z podobného oboru jako Americký zabiják.
Řekněme si to rovnou, na Cuestův snímek se díky aktuálnímu tématu nedívá příjemně. Už jsem psal o mrazení v zádech při poměrně věrohodně natočených scénách přestřelky v Manchesteru nebo nájezdu kamiónu s výbušninami ve filmu Zabiják a bodyguard. A to šlo ještě o akční komedii. Tady je vzhledem k vážné látce naprostá absence humoru. Zato je tu trhání nehtů, ukousnutí ucha, cákance krve, mrtví, kterých stále přibývá. K tomu ještě bezútěšné kulisy zapadlých částí měst jako Tripolis nebo Istanbul (natáčelo se ale převážně v Londýně a na Maltě), ale i třeba odpudivé sídliště na okraji Říma (Serpentone Corviale, takový místní Chánov) s podobně odpudivými týpky.
Otázkou je, pro koho je film určen a komu se bude líbit. I natolik, že se na něj znovu podívá. Nejde totiž o ryzí akční thriller, kde „klaďasové“ kosí padouchy od začátku až do konce, ale není to ani čistě politický nebo špionážní thriller. Spíše se dá říci, že má od každého něco. Nabízí syrovou aktuální zápletku, scény v ošuntělých lokacích, kde se cvičí různí podivíni, u kterých občas není jasné, jestli jim už ten terorismus nevlezl až moc na mozek. Je tu odhodlaný mstitel ovládající jak všechny možné zbraně, tak rychlé řízení auta, ale především různé formy boje zblízka. Knižní předloha (nečetl jsem) byla českými čtenáři přijata velice příznivě (hodnocení 87 % na Databázi knih), stejně tak ve světě (4,24 z 5 na goodreads.com). Jedna z českých čtenářek napsala v komentáři ke knize, že po zhlédnutí traileru k adaptaci věděla, že tohle přesně chce číst. Film by tedy mohl být především pro ty, kteří se o terorismus zajímají a zároveň chtějí vidět, jak se proti němu (alespoň ve filmu) bojuje. Jenže děj se posléze odklání jinam a místo hledání a zneškodňování teroristů nastupuje otřepané téma krádeže plutonia a sestrojování jaderné bomby. Proč, už zase?
Co je na filmu pozitivní, je fakt, že se čtveřici scénáristů a režisérovi celkem podařilo vyhnout nabízejícím se klišé. Markantní například najdeme ve scéně, kdy kolegyně-agentka říká Mitchovi „já vím, jaké to je někoho ztratit“, ale naštěstí nenásleduje vzájemné pofoukávání bolístek a trumfování, kdo zažil větší tragédii, následované objetím a pádem do postele. Stejně tak jsem ocenil absenci amerického patriotismu, zakončeného jásavým „hurá“ v jedné ze závěrečných scén. Naopak tam podle mého byla zbytečná jedna akční počítačová scéna v závěru. Nebyla nijak zvlášť propracovaná, ani dotažená, prostě tam nemusela být. Film by se bez ní klidně obešel.
Snímku možná prospělo, že se tu představí řada nepříliš okoukaných herců. Výjimku tvoří Michael Keaton (Batman, Noviny, Spotlight), který se od rodinných taškařic typu Beetlejuice nebo Jako vejce vejci postupem času přesunul k vážnějším rolím. V Cuestově „Zabijákovi“ se představí jako ostrý chlapík (role byla nabídnuta také Bruce Willisovi), veterán z tzv. Studené války a nyní nesmlouvavý velitel výcviku nových agentů. Menší roli ředitele CIA si tu zahrál David „Poirot“ Suchet. Co se týče amerického herce Dylana O’Briena (Vlčí mládě, Deepwater Horizon: Moře v plamenech), je jeho obsazení do titulní role poměrně zajímavé. Tenhle nadějný mladý herec má totiž řeklo by se „hezounský kukuč“, který si přímo říká o obsazení hlavní role v nějaké romantické komedii. Přitom tu (až na úvodní scénu) ztvárňuje žalem zkroušeného mladíka, kterému je všechno jedno, a který má jen jediný cíl: zabíjet teroristy a zabít jich co nejvíc. K tomu mu dopomáhej Bůh a znalost bojových umění… Role byla mimochodem původně nabídnuta kromě jiných také Chrisi Hemsworthovi (Thor, Rivalové), ale ten odmítl.
Americký zabiják je žánrově nejednoznačným snímkem. Kdyby se neodklonil k otřepanému tématu krádeže plutonia, byl by ještě více aktuální. Jisté však je, že je dalším titulem, který nastiňuje, že se s realisticky natočenými teroristickými útoky budeme zřejmě na plátně setkávat stále více. Jen by to mělo být ucelené a tvůrci by si měli ujasnit, co vlastně chtějí vyprávět.
American Assassin
USA 2017
Česká premiéra: 14. 9. 2017
Režie: Michael Cuesta
Hrají: Dylan O’Brien, Michael Keaton, Taylor Kitsch, Scott Adkins, Shiva Negar, Sanaa Lathan, David Suchet, Mohammad Bakri, Joseph Long, Trevor White, Richard Price, Graham Curry, Ronan Summers, Jeff Davis, Chris Webster, Charlotte Vega, Bentley Kalu, Matt Rippy, Khalid Laith, Damian Dudkiewicz a další.
Délka: 112 minut
Mluveno: anglicky (české titulky)
Oficiální česká stránka filmu: http://www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-171943
Oficiální stránky: https://www.facebook.com/AmericanAssassin/, https://twitter.com/vinceflynnfilm