Robert Harris

* 7. března 1957 Nottingham, Nottinghamshire, Velká Británie

Britský spisovatel, bývalý novinář, autor thrillerů známých díky filmovým adaptacím, hýřícím známými jmény…

Robert Harris DuchPo studiích historie na univerzitě v Cambridge nastoupil Robert Harris u BBC, pracoval také u The Observer, psal pravidelné články pro The Sunday Times a The Daily Telegraph. Od 80. let se rovněž věnoval psaní literatury faktu, jež zakládal – coby studovaný historik – na vysoce kvalitních rešerších a studiu materiálů.
Autorův první beletristický pokus se setkal s mimořádným úspěchem – román Otčina (1992) kombinuje detektivní thriller s alternativními dějinami, kdy nacistické Německo vyhrálo válku a okupuje celou Evropu. Někdo však zabíjí vysoké pohlaváry a to je úkol pro detektiva Marche. (Román byl zadaptován pro televizi, detektiva si zahrál Rutger Hauer.)
Další román Enigma, točící se kolem šifrovacího stroje za 2. světové války, proslavila Kate Winslet a Dougray Scott, scénář napsal Tom Stoppard, producentem byl Mick Jagger.
Daniel Craig si zahrál hlavní úlohu ve filmové adaptaci Harrisova románu Archangel, zavádějící čtenáře/diváky do současného Ruska, kde profesor historie pátrá po údajných Stalinových denících.
Odbočku z obvyklého napínavého žánru tvoří Harrisovy antické romány. Autorovy Pompeje se i přes všeobecně známý námět staly mezinárodním bestsellerem, zfilmování pro velké plátno však překazila stávka scénáristů. V současnosti se pracuje na televizní minisérii.
Do politického thrilleru se autor pustil po rušných událostech, které vedly k rezignaci ministerského předsedy Tonyho Blaira. V románu Duch si nelze nevšimnout mnohých paralel fiktivního příběhu s tehdejší politickou scénou. Filmové adaptace se ujal světově proslulý Roman Polanski a role ministerského předsedy se zhostil Pierce Brosnan, kterému zdatně sekundoval Ewan McGregor v roli novináře.

OCNENĚNÍ ::

2008 Thriller Award – nejlepší román (Duch)
Více o cenách

VYŠLO ČESKY::

  • Otčina (Fatherland, 1992; Riopress, 1993; Kniha Zlín, 2012)
  • Enigma (Enigma, 1995; Mustang, 1997)
  • Archangelsk (Archangel, 1999; Knižní klub, 2000)
  • Duch (The Ghost, 2007; Knižní klub, 2009)

Historické romány:

  • Pompeje (Pompeii, 2003; Knižní klub, 2004)
  • Impérium (Imperium, 2006; Knižní klub, 2008)
  • Lustrum (Lustrum, 2009; Knižní klub, 2011)
  • Dictator (Knižní klub, 05/2014) VYJDE

Literatura faktu:

  • Obchod s Hitlerem (Selling Hitler, 1986; Naše Vojsko, 1993, 2007)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA