Zvony Londýna (Ben Aaronovitch)

Uzavírá se první řada fantasy detektivek. Což znamená, že se tu sejdou všechny možné dějové linie všech předchozích dílů, ať už si na ně pamatujete nebo ne.

Nyní už detektiv konstábl Peter Grant, jinak čarodějův učeň, se ocitne v centru velkolepé policejní akce se záměrem dostat záhadného Muže bez tváře, vraha a velmi mocného čaroděje. Pří této příležitosti se vrátí na scénu například spřátelená agentka FBI, znepřátelená parťačka Lesley,  a patrně všichni trochu významnější postavy, jaké prošly sedmi díly série (plus dvěma komiksy.)

V tomhle díle autor nepředpokládá, že by ho četl někdo nový, neznalý souvislostí. A tak se tu míhají jména postav, u kterých lehce tápete, i šílené zkratky útvarů, do operace zapojených.

Ďábelský plán hlavního zloducha se klube opravdu zvolna, pohřben pod Grantových obvyklým užvaněným monologem – plným architektonických zajímavostí, historických souvislostí a všeho ostatního. Navíc se „Sokolí záležitosti“ jaksi daří implementovat do běžného fungování policie, což je na jednu stranu legrační, na druhou tyhle vedlejší historky zaplevelují hlavní příběh.

Každopádně se tu dozvíte spoustu o historii a geografii Londýna, (což tentokrát opravdu asi hraje roli) zjistíte, že pronásledovat dodávku na zabaveném jízdním kole se nevyplácí, a že nejlepší koření je ze Sierry Leone.

Vše směřuje k Velkému finále, které se ale jaksi zdrží a zašmodrchá, když se Peter, věrný své tradici, zaplete do maléru. Jeho mimořádná schopnost přivolávat trable s vyšší hodností kapku zeslábla, i tak ale dokáže deptat protivníky/poručíky už pouhou svou přítomností…

Vyvrcholení téhle střelené série je patřičně komplikované a asi by do sebe mělo leccos zapadnout, kdybyste si pamatovali dřívější souvislosti. Vyprávění je jako obvykle odlehčené, byť o poznání vážnější (což se projevuje úbytkem legendárních hlášek, které byste si rádi podtrhli). I tak si příznivci téhle řady užijí hojné porce policejní hantýrky a světa, kdy se Metropolitní policie musí chtě nechtě smířit s existencí divných věcí, mluvících lišek, chimér, hospodyně Molly a její kuchyně…

Ben Aaronovitch ale neřekl své poslední slovo, a když nepočítáme řadu novel a doplňujících krátkých příběhů, které ještě česky nevyšly, má příští rok vyjít v Británii osmá kniha v řadě Rivers of London. Tak uvidíme…

Originál: Lies Sleeping, 2018
Překlad: Milan Žáček
Vydal: Argo, 2019
299 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA