Jen pět přežije (Holly Jacksonová)

Sezona karavanů začíná. V tomhle byste ale sedět nechtěli. Šestici kamarádů začínají jarní prázdniny, a tak jedou z Philadelphie obytňákem za zbytkem party někam na jih. Padá noc, ztratí signál a tím i online mapu. Špatná odbočka a zůstanou trčet někde v pustině. A uprostřed ničeho je začne ohrožovat ostřelovač, který od nich něco chce…

Připouštím, že historky s ostřelovačem nepatří k mým preferovaným, ale líbila se mi autorčina předchozí série Návod na vraždu pro hodné holky, a tak jsem tomuhle chtěla dát šanci. A vyplatilo se. Od začátku mi tu sice chyběla vyloženě sympatická hlavní postava (jakou byla Pipa). Pozornost je totiž upřená především na Red, holčinu s tíživou rodinnou situací, s evidentním traumatem, komplikovaná osobnost. Časem se ji však naučíte chápat. A kdo je v autě dál? Redina kámoška Maddy a jejich spolužáci Simon a Arthur, a Maddyin starší bratr Oliver a jeho přítelkyně Reyna. Za chvíli je čeká maturita a skutečný život – pokud tedy přežijí tuhle noc, těch osm hodin do svítání.

Je jasné, že většina téhle knihy jede na adrenalinu – uzavření v těsném prostoru, s nejasným nebezpečím, hrozbou smrti, všichni panikaří a hledají cesty, jak z toho ven. V krizi se ukazuje to nejhorší, co před ostatními tají, potlačované vlastnosti nebo naopak netušené rezervy.

Tohle je skvěle vyšponované psychologické drama na 9 metrech (31 stop) dlouhém prostoru, kde se ukáže, co v každém je. Jak dobře znáte své přátele?

Upřímně – kdybych se od příběhu násilím neodtrhla, tak bych ho určitě přečetla za jediný den. Tolik mě ta nervy drásající atmosféra dostala. Ani ne tak kvůli tajemnému sniperovi, jako spíš díky vztahové dynamice uvnitř party, a jak moc se to mezi nimi ještě může zhoršit.

Takhle s odstupem můžu říct, že závěrečná část je možná přitažená za vlasy, kolik lidí tam mělo svá temná tajemství a jak propletená navzájem byla. Ale během čtení zapomenete dýchat, jak vám adrenalin zrychluje srdeční tep. Je to jako droga, jakékoli pauzy jsou nepřijatelné. Prostře smršť. Zatraceně návykový thriller, na kterém by mělo být varování ministerstva zdravotnictví…

Originál: Five Survive, 2022
Překlad: Karolina Medková
Vydal: Grada, 2024
390 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA