Mrtvá holka, dobrá holka 1. + 2. část (Holly Jacksonová)

Pipa, taková hodná holka, si teď nese následky svých dobrých skutků. Aktivní středoškolská studentka se díky svému podcastu, zabývajícímu se skutečnými zločiny, stala sama aktérkou u několika velmi opravdových případů. Takových, které nekončí vypnutím přehrávače. Jejich dozvuky jsou s Pipou dodnes.

Nepodařilo se jí usvědčit násilníka, se kterým se stále potkává ve městě, a ten se teď mstí. Přímo před očima jí zemřel člověk, a Pipa stále bojuje s posttraumatickou stresovou poruchou. A to vše kvůli dobrým úmyslům…

Ačkoli jsem první dva díly četla, už je to nějaký čas, a měla jsem problém vzpomenout si na detaily. Kdo byl kdo, co udělal komu… Brzy mně ale vtáhla úzkostná nálada celé knihy a souvislosti se postupně vybarvovaly. Ale bylo by určitě lepší znovu si druhý díl přečíst a připomenout si podrobnosti, protože můžou být důležité. (Viz Hodná holka, zlá krev.)

Pipa čelí napětí na různých frontách a teď ji navíc ještě někdo sleduje. Aby se z toho nezbláznila, rozhodne se zjistit, kdo její stalker je. Může jeho nenávist souviset s minulými případy, nebo má svůj vlastní důvod? A jak s tím vším souvisí nedávno usvědčený sériový vrah?

Musím přiznat, že sledovat, jak se kdysi tak pohodová hrdinka psychicky hroutí, mi vůbec nedělalo dobře. Když si jen vzpomenu, jak optimistický byl první díl (Návod na vraždu pro hodné holky), je to o dost smutnější. Tady je úplně až zvrácené, jak má vlastně Pipa radost z toho, že zase může něco řešit – i když je to identita někoho, kdo jí nenávidí. Ale může se díky tomu odpoutat od svým současných problémů a soustředit se na úplně nové. Doufá totiž, že když najde ty správné odpovědi, svět se vrátí do normálu a zase bude rovnováha mezi dobrým a zlým jasně daná. Ale ani čtenáři už tomu nevěří… A naprosto oprávněně se bojí toho, kam až Pipu její nová posedlost přivede.

A jak to, že kniha končí tak otevřeně? No protože je rozdělená na dva díly, asi aby to sledování blížící se katastrofy nemělo moc stránek naráz. A když už máte první část, potřebujete si přece přečíst i tu druhou…

Úvod druhého dílu závěrečné části působí jako poslední zoufalé nadechnutí před tím, než zmizíte pod hladinu. Pipa se nadechla a rozhodla se. Z téhle cesty už není návratu a vy můžete jen se zatajeným dechem sledovat, jak tohle skončí.

Po zaklapnutí první části jste možná měli čas vytvořit si pár nápadů, kudy možná autorka zápletku povede, a jestli jste dost cyničtí, možná že se i trefíte – ale radost z toho určitě mít nebudete…

Závěrečný díl patří k těm, pro které zapomenete i dýchat, aby vám nic neuteklo. Po dočtení jsem si připadala naprosto emocionálně vyždímaná, jak jsem s Pipou prožívala všechny zvraty (šoky, zoufalství i šílené nápady) a nechápu, že se jich na tak malý prostor vešlo tolik. Kdepak „dívčí četba“. Dneska už Young adult pokročili natolik, že je třeba brát je s respektem. A mezi ty respektované rozhodně patří Holly Jackson.

Prý se chystá televizní série na motivy trilogie. Jsem na ni sice hodně zvědavá, mám ale pochybnosti, jestli se seriálu taky povede takhle mi zvýšit tep…

Originál: As good as dead, 2021
Překlad: Karolína Medková
Vydal: Cosmopolis, 2023
264 stran, 223 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA