Dávno ztracená (Sara Blaedel)

Inspektorka Louise Ricková z kodaňské pátrací skupiny se spolu se svým parťákem Eickem dostává k podivné vraždě v britském Bristolu. Obětí je původem Dánka, kterou doma všichni považovali za mrtvou. Proč před tolika lety zmizela bez vysvětlení a jaká další tajemství skrývala před svou novou anglickou rodinou, to musí policisté teprve odkrýt.

Mezitím Louisina kamarádka Camilla Lindová se po pauze vrací do redakce novin. Její bývalé místo v krimi rubrice jí sice nevrátí, ale takovým detailem se nehodlá zdržovat a vrhá se do vlastního pátrání po záhadné ženě a důvodech jejího tehdejšího zmizení. Opět se tedy bude vyšetřovat jeden případ z různých úhlů (a různými prostředky,) aby do sebe na konci vše zapadlo. Spolupráce těchhle dvou žen je vždy zajímavá a tentokrát se budou opravdu přetahovat, kdo toho zjistí víc…

Sara Blaedel nijak netouží šokovat čtenáře vymyšlenými sériovými vrahy, kterých je v literatuře tolik, až máte někdy pocit, že ve Skandinávii snad ani nikdo jiný nežije. Její detektivky vycházejí ze života a působí tak hodně civilně a realisticky. To, že tu nezakopáváte o mrtvoly, ale neznamená, že by to byla nuda. Naopak. Nejen díky sympatickým postavám kamarádek Louise a Camille, které zápasí se životem jako každý jiný. Příběhy vás také zajímají, nutí vás přemýšlet.

Tady sice máte už od třetiny v podstatě jasno, jakým směrem vyšetřování půjde, a tušíte, co se nejspíš odhalí. Jde ale o značně kontroverzní téma, které je možná morálně ospravedlnitelné, ale zákony to vidí jinak. Autorka v románu předloží různé názory a vy si můžete i popřemýšlet, na jakou stranu byste se přidali. Zároveň se vynoří nová propojení a stará podezření, takže nakonec k té „hromadě mrtvol“ možná přeci jen dojde…

Tak jak je tomu v této sérii zvykem, má osobní život hrdinek velký prostor. Tentokrát je to ale Louise, kdo dostává od života na frak ze všech stran a kupodivu Camilla je ta rozumnější. (Kdo tuhle sérii čte pravidelně, ten ví, jaký je to nezvyk…)

Dávno ztracená patří k těm detektivkám, u kterých si umíte představit, že se klidně mohly stát. Není to žádný překombinovaný galimatyáš, který byste nedokázali ani převyprávět. Sara Blaedel je zkrátka solidní zárukou kvality a kdo ji potkal na Veletrhu Svět knihy 2022, ten ví, že je to velmi skromná a milá dáma, která nemá ráda explicitní násilí a snahu spisovatelů šokovat za každou cenu. U jejích knih se toho proto nemusíte bát.

Originál: Kvinden de meldte savnet, 2015
Překlad: Magdalena Jírková
Vydal: Práh, 2022
277 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA