Vražda černošského advokáta může ve Města andělů vyvolat rasové nepokoje, které ještě všichni dobře pamatují. Nové vydání šestého dílu série Harry Bosch.
Americký spisovatel Michael Connelly patří v současnosti mezi nejpopulárnější autory krimi žánru. Je oblíben jak čtenáři, tak kritikou. Vydal řadu knih v několika sériích, z nichž většina titulů byla zfilmována nebo se jejich adaptace teprve chystá – připomenu film Obhájce, seriály Bosch a Advokát, plus právě natáčené příběhy s další Connellyho hlavní postavou, Renée Ballardovou. Autor se prosadil především romány s losangeleským detektivem Harrym Boschem. U nás jeho knihy vydávalo dlouhou dobu nakladatelství Domino, nicméně řada tuzemských čtenářů se s Connellyho tvorbou setkala až později. To už ovšem starší knihy tituly nebyly v e-shopech či knihkupectvích k mání a v internetových bazarech byly nabízeny za poměrně vysoké částky. Nakladatelství Slovart proto plánuje vydat kompletní Connellyho tvorbu. Už došlo na některé příběhy s obhájcem Michaelem Hallerem, k nim se přidaly tituly s Boschem a Ballardovou (v posledních autorových románech vystupují obvykle společně). Andělský let je šestým vydaným titulem ze série Harry Bosch. Poprvé u nás vyšel v roce 1999, letos na něj přišla řada s reedicí.
Harry Bosch je pověřen vedením malého týmu, který má vyšetřit vraždu černošského advokáta Howarda Eliase. Ten byl známý svými kauzami vedenými proti losangeleské policii, ve kterých zastupoval údajné oběti policejní brutality. Advokát se právě připravoval na finální fázi soudního přelíčení, v němž byl jeho klientem černoch Michael Harris, obviněný ze znásilnění a zabití jedenáctileté dívenky. Detektivové ho zatkli ještě v době, kdy se oběť teprve pohřešovala a mučením se z něj snažili dostat, kde se schovává. Elias byl však trnem v oku mnoha dalším policistům, a díky jeho oblibě v patetických projevech na veřejnosti nikdo jeho smrti moc nelituje. Harry má tak před sebou nelehký úkol. Musí vyšetřit, zda za Eliasovou smrtí skutečně stojí někdo z policistů, ať už předvolaný v rámci běžící kauzy, případně někdo, na koho si Elias došlápl dříve a teď se pomstil, či zdali existuje ještě jiný motiv.
Ve městě to však začíná vřít. Vražda černého advokáta, navíc ještě poměrně potupně a na veřejnosti (ve voze kabelové lanovky zvané Andělský let), patrně rukou bílého policisty, je přímo výbušná směs. Harry a jeho kolegové ještě mají na paměti nepokoje v jižní části města v roce 1992. Když se později zdá, že všechno mohlo být ohledně Eliasovy vraždy jinak, je otázkou, zdali už není pozdě. Je dost možné, že bude třeba někoho rozběsněné veřejnosti obětovat, pravda sem, pravda tam.
Andělský let byl volně zfilmován ve čtvrté řadě výše zmíněného seriálu Bosch. Pokud jste seriál viděli, rozhodně to neznamená, že byste se nemohli do nového vydání knižní předlohy začíst. Mohu pro to uvést dva důvody: za prvé, Michael Connelly se podílel na scénáři a produkci seriálu, přičemž rozuzlení zfilmovaných příběhů se obvykle liší. A za druhé, Andělský let je tak skvěle a čtivě napsaný, že by bylo škoda se do něj neponořit. Kromě klasického vyšetřování vraždy v něm najdeme řadu relativně vedlejších aspektů, které jsou neméně zajímavé, občas i zneklidňující či vyvolávající podnět k zamyšlení.
Příběh sice vznikl už před pětadvaceti lety, nicméně některé události v něm popsané připomínají pozdější aféru kolem smrti Afroameričana George Floyda v roce 2020. Navíc téma rasismu a především „politických tanečků“ z obav před agresivní reakcí černošské populace je stále aktuální. Při čtení knihy tak máte pocit, jako byste četli ne více jak čtvrt století starou knihu, ale něco nedávno vydaného.
Na příběhu je zajímavé také to, jak se několikrát výrazně změní směr vyprávění, aniž by to bylo křečovité či nepřirozené. Z původního vyšetřování v policejních řadách se příběh stáčí k mnohem větší nechutnosti a zrůdnosti, aby se později posunul k hrozícímu vypuknutí pekla v L. A. a dospěl až k závěrečnému poměrně překvapivému odhalení. Čtenáři Connellyho knih vědí, že jeho příběhy nejsou čistě jen o vyšetřování zločinů, ale také o politikaření a pohledu na současnou společnost. Autor přitom nijak výrazně nesoudí, z jeho knih je znát citový vztah k „jeho městu“, ale také nezavírá oči před jeho problémy, přičemž leckdy čtenáři předkládá k posouzení pohled na daný problém z obou stran. Je to patrné i z této knihy, kde najdeme jak postavy jednoznačně odsuzující nepokoje spojené s dalšími negativy jako násilí či rabování, ale také postavy, které nabízí ještě onen další pohled. Harry stojí někde mezi tím. Nemá rád pouliční násilí, ale také nemá rád ty, kteří ho ze svých vlastních pochybných pohnutek rozdmýchávají, byť leckdy nevědomky. Sám cítí, že příčina toho všeho je někde jinde. Ale i on občas chybuje, stejně jako jeho kolegové, což je samozřejmě v očích čtenáře polidšťuje.
Andělský let rozhodně není veselé čtení a celý příběh je vlastně dost ponurý. Pachatele sice Harry na konci dopadne (byť formou poněkud přitaženou za vlasy), ale o nějakém happy-endu se rozhodně nedá mluvit. Harry kromě starostí s případem neprožívá šťastné období, jelikož ho opouští manželka Eleanor a ještě k tomu svádí marný boj o očištění jména svého přítele. V práci musí tančit, jak nadřízení pískají, občas musí přimhouřit oko nad jednání svých kolegů, což se mu bytostně příčí. Vyšetřování několika vražd, policejní špinavosti, pedofilie, politikaření, bezskrupulózní obětování, překvapivý vývoj případu, to vše zabalené v čtivé formě, kdy se ani na okamžik nenudíte. Protože to napsal někdo, kdo zatraceně dobře ví, o čem píše a o jakém městě píše. To je Andělský let, tak neváhejte a nastupte!
Originální titul: Angels Flight (1998)
Vydáno: Hieronymus Bosch, Inc. (1998)
Vydání v České republice: Slovart, s. r. o., Praha (2024)
Přeložila: Alena Raková (2023)
432 stran