Kráska a zvíře (Dominik Dán)

Byla kráska, kterou měli všichni rádi, ale jednoho dne jim ji jedno zvíře vzalo… Nové české vydání staršího románu slovenského autora bestsellerů.

Letní prázdniny pomalu končí a stejně tak končí „okurková sezóna“ detektivům z mordparty Našeho města. V první školní pondělí vyfasují Burger a Hanzel záhadný případ pokusu o vraždu batolete. Děcko někdo nechal na sídlišti v krabici, ze které se nakonec vyplazilo ven a málem skončilo pod koly projíždějícího autobusu.

Detektivům Krauzovi a Fischerovi zase kolegové z okresního oddělení přepošlou případ zmizelé pětadvacetileté Barborky, kterou její nejlepší kamarádka Martina postrádá od nedělního rána. Pohřešovaná studovala na vysoké škole a na částečný úvazek pracovala v realitní kanceláři. Spolu s kolegy a kamarády se zúčastnila bouřlivé sobotní noci na diskotéce a od té doby ji zřejmě nikdo neviděl.

Mezitím najdou dva němečtí turisté směřující do Chorvatska v lese těsně za maďarskými hranicemi bestiálně znetvořené tělo mladé ženy. Jelikož maďarští kolegové nemají nikoho odpovídajícího v seznamu pohřešovaných, požádají o pomoc také slovenské a rakouské kolegy. Podle prvních příznaků se zdá, že by mohlo jít o zmizelou Barborku…

Obliba slovenského kriminalisty píšícího pod pseudonymem Dominik Dán už dávno překročila hranice Slovenska. Tenhle bestsellerový autor stále úzkostlivě tající svou totožnost je velmi pilný a nezřídka kdy napíše i dvě knihy ročně. Jeho bibliografie čítá k dnešku už téměř tři desítky titulů, zasazovaných na přeskáčku do různých období. Sedmnáctý román v pořadí se odehrává v roce 2008. Na Slovensku vyšel už v roce 2013, u nás pak o rok později v nakladatelství XYZ a nyní vychází znovu pod hlavičkou nakladatelství Slovart.

Každý Dánův krimi román je trochu odlišný. Někdy přicházejí detektivové na scénu až mnohem později, v jiném hraje velkou roli místní podsvětí (asi netřeba dlouze vysvětlovat, že se Dánovy romány odehrávají ve fiktivním Našem městě, ze kterého jasně vyplývá Bratislava), jindy zase dostávají více prostorů rodinné trampoty jednotlivých hlavních postav, někdy dokonce i osobní tragédie. V Krásce a zvířeti všechno plyne poněkud poklidnější tempem, akci nahrazuje především pečlivé vyšetřování. Soukromí hrdinů je tentokrát odsunuto až na drobné výjimky stranou, podsvětí tu nefiguruje vůbec, a tak se všechno může soustředit na detailní rekonstrukci oné noci ze soboty na neděli, kdy mladá žena zmizela.

Jak je u Dána obvyklé, i tento román má reálný základ (vražda studentky) a ani tentokrát v něm nepůjde pouze o vyšetřování jednoho případu. U bizarní zápletky s novorozenětem není dlouho jasné, zdali se vůbec jedná o nějaký pokus o vraždu. A i když se Burger s Hanzelem k případu staví zpočátku skepticky, nakonec se díky vrozené profesionalitě začnou sami zajímat, co za tím stojí a co se z toho vyklube. Až do poměrně hořkého konce je to přesto spíše odlehčující dějová linie a svým lehkým sklonem k fekálnímu humoru se posouvá lehce ke hranici absurdní komedie.

Zato případ zavražděné studentky a možná i nadějné budoucí makléřky je jiná káva a pochopitelně je brán naprosto vážně. Ukazuje, jak komplikované může být nalezení těla za hranicemi cizího státu z hlediska pravomocí a zbytečných průtahů při vyšetřování a v neposlední řadě dokladuje známý fakt, že ani ono „zvíře“ (nebo chcete-li netvor) rozhodně nemusí na první pohled jako „zvíře“ vůbec vypadat.

Někteří detektivové, hlavně Krauz s Fischerem („Chosé“) už trochu zestárli a vyspěli. V Krásce a zvířeti už jim je kolem pětačtyřiceti a objevují se zdravotní problémy. Dokonce se ukazuje, že ani pověstnému donchuánovi Chosému už „nádobíčko“ možná tak dobře neslouží. Co je ale podstatnější, stále jim slouží policajtský instinkt, stále dobře zvládají delikátní umění vedení výslechu, aby odhalili i ty nejjemnější pavučiny lží a mohli pozůstalým a kamarádům oběti jednoho dne říci, proč zemřela a čí rukou. Ani tentokrát tu nechybí oblíbené špičkování mezi jednotlivými kriminalisty. Protože je to kromě pravidelných návštěv jejich oblíbené hospůdky U Jumba asi jediná možnost, jak přijít ve stresující a ponuré práci na jiné myšlenky.

Zkrátka a jednoduše, pokud jste už někdy nějakou „Dánovku“ přečetli, tak si vás jistě zaháčkovala a nepustila. Sami byste jistě vyjmenovali řadu důvodů, proč se vám romány ze série Naše město líbí a jistě čekáte netrpělivě na každý další vydaný titul nebo sháníte ty starší. I když bych Krásku a zvíře neřadil mezi Dánovy nejlepší romány, lze ji doporučit i těm ostatním, protože v něm se mohou dopátrat, proč jsou autorovy romány tak žádané – pro silný příběh, odlehčující humor, věrohodně napsané postavy, a především autorovu dokonalou znalost policejního prostředí a vyšetřovacích metod.

 

Originální titul: Kráska a netvor (2013)
Vydáno: Slovart (2013)
Vydání v České republice: Slovart, spol. s r. o. (2019)
Přeložil: Josef Šmatlák (2014, 2019)
312 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.