Ceny Jiřího Marka za rok 2019 byly předány později, ale přece…

V úterý 29. října 2020 byly v pražské kavárně Činoherního klubu předány ceny za českou detektivní literaturu vydanou v loňském roce. Jednalo se o Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román, Cenu Havran, Cenu Společnosti Agathy Christie a Cenu České společnosti Sherlocka Holmese za nejlepší detektivní povídky.

Ceny každoročně vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Cena Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku byla letos vyhlášena už po pětadvacáté a stejný (rekordní) počet titulů byl do soutěže také přihlášen. Cena Havran je nejstarší a vznikla o rok dříve než Cena Jiřího Marka. Cena Společnosti Agathy Christie se udílí od roku 1999, Cena České společnosti Sherlocka Holmese od roku 2003.

K předání cen mělo původně dojít už v první polovině června. Kvůli pandemii koronaviru byla ale celá akce odsunuta na podzim, přičemž ještě zhruba týden před náhradním termínem se nevědělo kvůli tzv. druhé vlně koronaviru, zdali se předání vůbec uskuteční.

Na rozdíl od loňského roku neproběhlo vyhlášení vítězů v Muzeu Policie České republiky na pražském Karlově, ale v kavárně poblíž Václavského náměstí. Hosty předávání byli literární kritik a publicista Pavel Mandys, písničkář a tvůrce klubových programů Hynek Žirovnický a spisovatel Jiří Houdek.

Jiří Březina obdržel Cenu Jiřího Marka 2019

Třetí místoCeně Jiřího Marka obdržel Martin Goffa za svůj román Přiznat vinu. Tentokrát nešlo o titul ze série s Mikulášem Syrovým, ale o samostatný román. Za autora cenu převzala Goffova kolegyně z nakladatelství, sám autor byl na cestách. Druhé místo obsadil (stejně jako v předcházejícím ročníku) Jan Frána se svým trampsko-detektivním titulem Pavoučí případ. Autor si cenu převzal osobně. I když sám pochází z Plzně, svůj příběh situoval do brdských lesů. Přítomným sdělil, že při psaní vycházel z některých míst, která má jako stále aktivní tramp dobře prochozená. První místo získal Jiří Březina za svou „hasičskou detektivku“ Vzplanutí. Také on si stejný úspěch zopakoval podruhé (za rok 2014 vyhrál se svou prvotinou Na kopci). Při psaní své knihy, která začíná záhadným samovznícením oběti prý vše konzultoval s hasiči, a tak i jim přiznal možný podíl na úspěchu knihy. Dodejme, že jde o další případ se sympatickým mladým policistou Volfem. Zajímavé je, že děje všech tří oceněných titulů vycházejí z událostí, které se staly před léty a dosud ovlivňují současné dění.

Kromě prvních třech cen ještě byla předána čtyři čestná uznání. Získali je Martin Stručovský za krimi román Sněhem zavátá, Iva Procházková za politický thriller Nekompromisně, Vilém Křížek za historický román ve stylu Sherlocka Holmese Strach za oponou a spisovatel, který publikuje pod pseudonymem Berg, za špionážní thriller Chamtivost.

Členy poroty byli Lubor Falteisek (novinář a spisovatel, předseda poroty), Antonín Mazáč (autor detektivek) a Richard Spitzer (moje maličkost).

Cena Havran

Do Ceny Havran bylo přihlášeno 38 povídek. Třetí místo získal syrový příběh Zdeňka Hledače z doby před třiceti lety Vesnická neromance. Druhou příčku obsadil Miloš J. Blažej za vtipnou povídku ze současné Prahy Základní instinkt řidiče Uberu. Cenu za nejlepší povídku roku 2019 si odnesla Zuzana Rampichová (měla také přihlášený titul do Ceny Jiřího Marka) za svůj napínavý a poutavý příběh inspirovaný skutečností, s názvem Letní kachna z Polky. Autorka tento úspěch zopakoval letos již počtvrté.

Porota zasedala ve složení Juan Zamora (člen výboru AIEP a předseda poroty), B. M. Horská a Michaela Klevisová (autorky detektivek).

Také v Ceně Společnosti Agathy Christie bodovala jak Zuzana Rampichová, která zde za svou povídku Letní kachna z Polky získala třetí místo, tak Zdeněk Hledač, který se svou Vesnickou neromancí obsadil druhou pozici. Vítězem se stal David Urban a jeho povídka Dobrá partie.

Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila Vítězslavu Felcmanovou a její povídku Případ putující pralinky.

Komponovaný večer se skládal ze tří hlavních částí. V té první představil Pavel Mandys nedávno vyšlé Dějiny české detektivky, na kterých se podílel jako spoluautor (společně s Michalem Jarešem). Ve druhé části proběhlo předání výše zmíněných cen. Večer pak zakončil ve velmi příjemném a laskavém duchu Hynek Žirovnický se svým hudebně – literárním pásmem Jsem génius, mon ami, který provázel spolu se spisovatelem Jiřím Houdkem. Pásmo skvěle doplnil zpěv swingových hitů ze 40. a 50. let, o který se postarala mezinárodně uznávaná jazzová zpěvačka Petra Ernyei.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA