Nebezpečná laskavost: Skvělá černá krimikomedie ve stylu Dívky ve vlaku a Zmizelé, které však svým humorem jasně převyšuje

Mít kamarádku je dobrá věc. Mít dobrou kamarádku je ještě lepší. A mít kamarádku, která je atraktivní, excentrická, a navíc žije v přepychovém domě je naprosto super. Alespoň pro Stephanii (Anna Kendrick), která žije sama se svým školou povinným synem Milesem. Její jedinou zábavou je vlastní video blog o vaření a domácích pracích. Když si chce jednou Miles jít hrát ke svému kamarádovi Nickymu k nim domů, seznámí se Stephanie s Nickyho matkou – atraktivní Emily (Blake Lively), která pracuje jako PR manažerka v luxusní návrhářské firmě a žije v nádherném domě.

Stephanii Emily poněkud šokuje svým volnomyšlenkářstvím, ale zároveň ji obdivuje. Během řady odpolední, kdy si jejich synové spolu hrají, se obě ženy stále více kamarádsky sbližují. Když si jednoho dne Emily nevyzvedne Nickyho ze školy, kamarádka má o ní strach. Ve firmě, kde Emily pracuje, jí řeknou, že odjela na pár dní do Miami. Pro Emilyina manžela Seana to není nic neobvyklého – Emily je prostě svá a dělá si, co chce. Jenže Stephanie tuší, že něco není v pořádku a rozhodne se kamarádku vypátrat stůj co stůj …

Anna Kendrick (Stephanie) a Blake Lively (Emily). Photo: Peter Iovino

Šestapadesátiletý režisér Paul Feik je všestranný filmař – režisér, scenárista, producent, herec, a dokonce i spisovatel. Natočil více jak desítku filmů, v nichž dominují převážně „ženské filmy“ (Drsňačky se Sandrou Bullock nebo Ženy sobě s Kristen Wiig). Větší část jeho práce spočívá v televizních seriálech, kde se podílel na slavných titulech jako Šílenci z Manhattanu (Mad Men), Kancl, a mnoha dalších. Jeho nejnovější snímek natočený podle stejnojmenné knihy americké spisovatelky Darcey Bell se hlásí k odkazu čtenářských hitů posledních let – Zmizelá a Dívka ve vlaku, které byly rovněž oba zfilmovány. S tím lze souhlasit, i když těch odkazů bychom našli ve filmu více – například Ďábelská lest z roku 1996, která je ve filmu dokonce zmíněna. S čím už bych tak nesouhlasil, je označení mysteriózní thriller, podle mého názoru je to poněkud zavádějící klasifikace.

Nebezpečná laskavost je především skvělou komedií, s velmi příjemným černým humorem, který vychází hlavně z toho, že sledujete řadu standardních dialogů a tušíte, nebo si myslíte, že tušíte, kam budou ústit, ale jakoby mimochodem utroušená hláška to celé shodí a dostane vás. Když se blíže podíváme na dějovou linii, zjistíme, že to není nic, co už bychom neviděli někdy dřív, včetně několika zvratů v závěru typu „On říkal tohle – ale to je jinak!“ Kdyby byl celý film natočen ve vážně míněném duchu, mohlo by se klidně stát, že by to byla stokrát obehraná nuda se zbytečně vrstveným vyvrcholením. Ale právě onen humor a nadhled, kdy jsou v řadě scén parodována mnohá klišé právě z oněch vážně míněných filmů, tomu dává jiný rozměr a staví to na mnohem vyšší úroveň.

Režisér se mohl opřít o výbornou Anne Kendrickovou, která táhne velkou část filmu sama a roli (zpočátku) lehce hloupoučké domácí puťky si užívá. Tahle třiatřicetiletá rodačka z Maine se nedávno blýskla v thrilleru Zúčtování s Benem Affleckem a právě ona byla tím příjemným odlehčením celého filmu. Za sebou má však řadu dalších filmů a účinkování v různých televizních pořadech. V Nebezpečné laskavosti je jí protipólem atraktivní a sebevědomá Emily v podání o dva roky mladší (ač to ve filmu tak nevypadá) Blake Lively. Mohli jsme ji vidět ve filmech Bezva vejška nebo New Yorku, miluji Tě!, případně v seriálu Super drbna. Troufal bych si tvrdit, že u nás ještě není manželka herce Ryana Reynoldse příliš okoukaná, a když v „Laskavosti“ po několika scénách opravdu zmizí, myslím si, že nejeden mužský divák zalituje.

Nebezpečná laskavost je příjemná komedie s krimi zápletkou. Dá se uhodnout, jak se bude zápletka rozvíjet, ale ve finále se nejspíš tak zcela netrefíte. Několik napínavých okamžiků a nepříliš originální dějová linie je obalena svěžím humorem, přesně tak dobře namíchaným, jako drinky, které obě hlavní hrdinky ve filmu pijí. Film podbarvený výborným soundtrackem převážně ze starších francouzských šlágrů (určitě si ho někde seženu) stojí především na skvělé Kendrickové, která si dokáže dělat legraci nejen z „profláklých“ thrillerových scén, ale především sama ze sebe. Rozhodně jde o dobrý lék na chmurnou podzimní náladu.

 

A Simple Favor

USA 2018

Česká premiéra: 25. 10. 2018

Režie: Paul Feig

Hrají: Anna Kendrick, Blake Lively, Henry Golding, Rupert Friend, Eric Johnson, Linda Cardellini, Sarah Baker, Jean Smart, Andrew Rannells, Glenda Braganza, Cyndy Day, Gia Sandhu, Aparna Nancherla a další.

Délka: 117 minut

Mluveno anglicky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-254946

Oficiální stránka: asimplefavor.movie

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA